Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Solidaarisuusliike kasvaa: Kreikka ei ole yksin!

    Ulkomaat
    12.2.2015 - 15:37
    Sippo Kähmi
    Griechenland entscheidet
    Tällä viikolla Kreikka-tukimielenosoituksia on järjestetty ympäri Eurooppaa. / Griechenland entscheidet |

    ”Raivohullu tilanne, kreikkalaiset kaivavat omaa hautaansa!” päivitteli nimettömänä esiintynyt EU:n virkamies tiistaina saksalaisella finanssialan MNI-sivustolla. ”Kreikalla on selkä seinää vasten,” jatkoi Helsingin Sanomat sujuvasti.

    Kommenteilla viitataan Syrizan tuoreen valtionvarainministeri Yanis Varoufakiksen tavoitteeseen neuvotella Kreikan lainat uudelleen, ilman Memorandum-talouskurisopimusten kurjistavia ehtoja.

    – Me emme alistu kiristykseen. Me emme pelkää. Me voitamme, vastaa euroeliitin uhkailuun kreikkalainen Solidarity for All -vertaistalousverkoston aktivisti Christos Giovanopoulos.

    Konfliktin uusi vaihe

    Kun Tiedonantaja haastatteli Suomessa vieraillutta Giovanopoulosia elokuussa 2013, esitti mies oman arvionsa Syrizan mahdollisen vaalivoiton jälkeisestä tilanteesta. Uusliberalismista irtautumisessa ratkaiseva rooli on silloin viime kädessä kaduille marssivalla kansalla, hän totesi.

    – Kreikan kansasta on muodostumassa oma poliittinen subjektinsa, joka ei pelkää käyttää valtaansa.

    Tällä viikolla sanoissa on profeetallista kaikua.

    – Yhdessä, ympäri Eurooppaa me olemme näyttäneet, että toivo muutoksesta kasvaa. Kansainvälinen ruohonjuuritason liike on kouriintuntuvampi kuin vielä muutama viikko sitten. Mutta taistelu ei tule olemaan helppo, kuten Kreikkaan kohdistuva yhä tiukempi uhkailu ja kiristys osoittaa, Giovanopoulos kertoo nyt.

    Jo viime viikolla nähtiin mielenosoituksia kreikkalaisten tueksi ympäri maanosaa, kun luottoluokittajat Moody’s ja Standard & Poor’s alensivat Kreikan luokitusta. 

    – Se oli vasta alkua uudelle vaiheelle tässä yhteiskunnallisessa ja poliittisessa konfliktissa.

    Keskiviikkona 11. päivä protesteja jatkettiin, kun EU:n valtionvarainministereistä koostuva Euroryhmä kokoontui hätäneuvotteluihin käsittelemään maan tilannetta. Keskustelut Varoufakiksen kanssa päättyivät tuloksettomina, eikä Euroryhmä julkaissut edes tiedotetta kokouksestaan.

    Sunnuntaina 15. helmikuuta on Brysselin kokousta isännöineen, Hollannin valtionvarainministeri Jeroen Dijsselbloemin ilmoittama takaraja Kreikalle. Joko maa jatkaa nykyisten tukipakettien ehtojen mukaan, tai rahoitus keskeytetään – näin uhataan. Varoufakis kohdannee tuolloin Euroryhmän toistamiseen.

    Mielenosoitus myös Suomessa

    Tukimielenosoituksia on kutsuttu koolle yli 15 kaupungissa Kreikassa ja 11 kaupungissa eri Euroopan maissa. 

    – Toivomme, että solidaarisuustoiminta kasvaa yhä laajemmaksi, sekä Kreikassa että kansainvälisellä tasolla. Kannustamme teitä liittymään mukaan, kääntääksemme taistelun Kreikasta muutokseksi koko Euroopassa, kannustaa Giovanopoulos.

    Euroopan vasemmistoa lähellä oleva eurooppalaisten vasemmistolaisten sivistys- ja tutkimusjärjestöjen Transform! -verkosto on jo yhtynyt mielenosoituskutsuun. 

    Myös Suomessa järjestetään maanantaina 16. helmikuuta solidaarisuusmielenosoitus. Helsingin Senaatintorille kokoonnutaan kello 16:00. 

    – Haluamme osoittaa tukemme enemmistölle kreikkalaisista, jotka haluavat muutoksen vyönkiristykseen ja rakentaa uuden tulevaisuuden maalleen. Suomalaisten tulee näyttää, etteivät talouskuripoliitikot ja pankkiirit edusta koko kansaa, kirjoittaa mielenosoitusta järjestävä politiikan tutkimuksen opiskelija Henrik Jaakkola.

    – Siksi me kokoonnumme Senaatintorille ja kävelemme sieltä Kreikan suurlähetystölle (Maneesikatu 2) Kruunuhaassa osoittamaan tukemme Kreikan kansalle!


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Elviira Davidowin mukaan ydinaseet ovat äärimmäinen ympäristöuhka – ei vain ihmisille, vaan koko elollisuudelle kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    12.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Kuinka paljon rohkeutta uskalletaan tänään jättää käyttämättä?”

    Loppuviikosta perjantai-iltapäivänä eduskuntatalon portaille on luvassa näky, jota Suomessa ei ole pitkään aikaan nähty.

    Ydinasepelote pyrkii normalisoimaan massiivisen väkivallan. Kuva Elviira Davidow
    Uutiset
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskuntatalolla vastustetaan ydinaseita

    Lämpimämpi loppuvuosi ja liukkaiden talvien vaihtelu näkyvät tilastoissa Kuva NIOSH Public domain
    Tutkimus
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työmatkatapaturmat vähenivät

    Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    10.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sateenkaarinuorten terveyspalvelut retuperällä

    Hyväksikäyttö on juurtunut rakenteisiin ja muuttunut liiketoimintamalliksi, jota ylläpitävät heikko valvonta ja lähes olemattomat seuraamukset. Kuva Janim71 CCO 0.0.
    Uutiset
    9.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ihmiskauppa ja pakkotyö leviävät Suomessa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!