Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Solidaarisuutta Iranin kansannousulle

    Ulkomaat
    10.1.2018 - 11:07
    Tiedonantaja
    Iranin kommunistisen puolueen Suomen osasto järjesti lauantaina 6. tammikuuta Helsingissä solidaarisuusmielenosoituksen Iranin islamistihallituksen vastaisen kansannousun tueksi. Kuva: Arjo Suonperä.

    Iranissa Teheranin ja suurten kaupunkien kaduilla on kritisoitu tavallisen kansan kurjistunutta toimeentuloa ja vaadittu islamilaisen tasavallan korkeimman poliittisen, uskonnollisen ja sotilaallisen johtajan ajatollah Ali Khamenein eroa. Viime päivinä tuhansia mieltään osoittaneita ihmisiä on pidätetty ja vangittu, kymmeniä on kuollut.

    Vuodesta 1989 Khamenein johtamassa Iranissa on käytössä kuolemanrangaistus ja maassa noudatetaan tiukkaa sharia-lakia. Sharia-laki on perustaltaan ristiriidassa ihmisoikeuksien yleismaailmallisen julistuksen kanssa.

    Euroopan ihmisoikeustuomioistuin on toistuvasti katsonut ettei sharia-laki sovi yhteen demokratian perusperiaatteiden kanssa. Amnesty International kritisoi Irania vuosiraportissaan 2017 joukkoteloituksista, kuolemanrangaistuksen käyttämisestä ja vähemmistöihin kohdistuvasta syrjinnästä.

    Väkivallattoman ja demokraattisen kehityksen puolesta

    Iranin kommunistisen puolueen Suomen osasto vaatii Iranin islamistisen hallitusta pitäytymään mielenosoittajia vastaan kaikesta voiman käytöstä ja vaatii Iranin hallitusta kunnioittamaan ihmisten mielenilmausta, tahtoa ja vaatimuksia.

    Iranin kommunistisen puolueen Suomen osasto vastustaa imperialististen maiden hallitusten mahdollista puuttumista käynnissä olevaan Iranin kansan nousuun.

    ”Trumpin Iran-puheille ja mahdollisille suunnitelmille on laitettava järjellinen stoppi.”

    – Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on asettunut tukemaan nykyistä Iranin kansannousua. Trumpin mielestä Iranin nyt terrorismin tukemiseen ympäri maailmaa keräämät raha, pitäisi ohjata kansalaisten hyvinvoinnin eteen. Miljonääri Trumpin suusta kansalaisten hyvinvoinnin edistäminen on falskia markkinapropagandaa. Trump vaatii puheissaan Iranin hallitusta kunnioittamaan kansan perusoikeuksia, mukaan lukien oikeutta ilmaista itseään samaan aikaan kun Trumpin oma kansa nauttii markkinadiktatuurista. Trumpin tuki Iranin kansalle on esipuhetta imperialistiselle väliintulolle ja toistaa sitä samaa länsimaisen demokratian ja hyvin voinnin rauhaan pakottamisen retoriikkaa, jota kaikki Trumpia edeltäneetkin presidentit ovat maailman poliiseina harjoittaneet muun muassa Irakissa, Afganistanissa ja Libyassa ja siksi Trumpin Iran-puheille ja mahdollisille suunnitelmille on laitettava järjellinen stoppi, sanoo SKP:n puheenjohtaja JP Väisänen.

    SKP tukee Iranin kommunisteja

    Iranin kommunistisen puolueen Suomen osasto järjesti lauantaina 6. tammikuuta Helsingissä solidaarisuusmielenosoituksen Iranin islamistihallituksen vastaisen kansannousun tueksi.

    – Me suomalaiset kommunistit haluamme osoittaa solidaarisuutta Iranin kaduilla mieltään osoittavien taistelulle paremmasta elämästä, iranilaisten toverien taistelulle työläisten paremmista oikeuksista. Tuemme Helsingissä Iranin kommunistisen puolueen Suomen osaston järjestämän mielenosoituksen vaatimuksia työttömyyden ja korruption vastaisista toimista. Ulkoministeri Timo Soinin ja valtion johdon pitää politiikan kaikilla kansainvälisillä tasoilla vaikuttaa siihen, että ihmisoikeuksien kansainväliset tavoitteet toteutuvat, ottaa vähemmistöjen oikeudet esille keskustelussa Iranin poliittisen johdon ja diplomaattisen edustuston kanssa, sanoo SKP:n puheenjohtaja Väisänen.

    Tudeh: Iranin protesteja laajennettava

    Iranissa toimiva kommunistinen puolue Tudeh tuomitsee Iranin hallinnon veriset yritykset tukahduttaa viimeaikaisia protesteja. Puolue ei myöskään hyväksy sitä, että Iranin ulkopuolelta yritetään puuttua maan asioihin.

    – Donald Trumpin, Benjamin Netanjahun ja muiden oikeistolaisten ja rasististen hallitusten johtajat eivät ole Iranin kansan ystäviä, eivätkä ne ainakaan pyri siihen, että Iranissa vallitsisi vapaus, demokratia ja tasa-arvo, todetaan Tudehin tiedotteessa.

    Tudeh näkee, että Iranin protesteja on laajennettava niin, että nykyistä useammat kansanosat ja ryhmittymät saadaan mukaan. Sen myötä myös hallinnolle tulee entistä vaikeammaksi tukahduttaa kansannousua väkivalloin.

    Tudehin mielestä nyt tarvitaan järjestäytynyttä hallinnon vastaista toimintaa. Tavoitteena tulee olla diktatorisen hallinnon kaataminen ja sen korvaaminen toisenlaisella kehityksellä.

    – Iranin ratkaisu ei ole diktatuurin korvaaminen toisella diktatuurilla – varsinkaan maan ulkopuolelta asetetulta. Kansa vaatii tasavaltalaista kehitystä, arvioi Tudeh.

    Hallinnon toimimattomuus nostaa protesteja

    Huolimatta presidentti Hassan Rohanin hallinnon tekemistä talousuudistuksista, vain harva iranilainen on kyennyt parantamaan elintasoaan. Rohani on epäilemättä luottanut uusliberalistiseen mantraan, jonka mukaan talouskasvusta valuu lopulta jotain myös köyhemmille. Näin ei tietenkään ole tapahtunut. Kansaa ajaakin kaduille ennen muuta toimeentulovaikeudet, joiden taustalla ovat elinkustannusten nousu ja työttömyys.

    Rohani on luottanut uusliberalistiseen mantraan, jonka mukaan talouskasvusta valuu lopulta jotain myös köyhemmille.

    Iranin kansalaisia ei huoleta vain talous. Moni on ollut tyytymätön tehottomaan tapaan, jolla hallinto on reagoinut maata vaivaaviin maanjäristyksiin. Myös osissa Irania ympäristönsuojelu on huonolla tolalla – paikoin jopa lapsia on joututtu käskeä pysyttelemään sisätiloissa saasteongelman vuoksi. Kaikki tämä on saanut monet epäilemään hallinnon toimintakykyä ylipäätään.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Paseo Los Próceres – Caracasin monumentaalinen bulevardi, Venezuelan itsenäisyyden juhlimisen keskeisin kohde, aivan rauhankokouksen läheisyydessä. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    11.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Caracasissa rauhan ääni kaikuu vuorten yllä

    Latinalaisen Amerikan portti – Caracas  on sekä konkreettinen että kuvallinen portti Karibian ja Andien välillä – se yhdistää vuoret, meren ja poliittisen liikkeen.

    Parempi työelämä ja riittävä toimeentulo vahvistavat kehittyvien maiden ihmisten hyvinvointia ja taloutta. Kuva Eman Abdelkader CCO4.0
    Politiikka
    11.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    SASK valittaa valtionapupäätöksestä: Työelämän ihmisoikeustyön rahoitusta leikattiin rajusti

    Aloitteessa eläimille ehdotetaan muun muassa oikeutta elämään, lajityypilliseen käyttäytymiseen sekä oikeusturvatakeita. Kuva Suomen eläinoikeusjuristit ry
    Uutiset
    10.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinten perusoikeudet perustuslakivaliokuntaan – asiantuntijat vaativat muutosta

    Bogotan lähiössä Avenida Boyacáa ja Calle 26 houkuttelevat perheitä ja matkustajia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    8.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunari Bogotassa: ”En tiennyt Trumpin uhkauksista mitään”

    Etujärjestöjen ja ministeriön viestinvaihdosta käy ilmi, että susia koskeva lainmuutos halutaan ulottaa myös karhuihin ja ilveksiin. Kuva Eläinoikeusakatemia
    Uutiset
    7.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Metsästäjäliitto ohjaa ministeriön susipolitiikkaa – Eläinoikeusakatemia ry paljastaa kohtuuttoman vallankäytön

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!