Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    TA-KOMMENTTI: Erilainen pamfletti kulkee vastavirtaan

    Arkiston arkiston artikkeli
    29.8.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 31 / 29.8.2008

    Elämme suorastaan poliittisten pamflettien uutta tulemista. Tänä vuonna on julkaistu pamfletteja muun muassa puolueiden kriisistä, pätkätyöläisistä ja reilummasta verotuksesta.

    Nyt joukon jatkoksi on saatu kommunistien painava puheenvuoro, Vastavirtaan-pamfletti, joka eroaa monella tavalla muista julkaisuista. Se ei allekirjoita väitteitä kaikkien puolueiden uusliberalisoitumisesta tai politiikan vaihtoehdottomuudesta. Se ei rajoita tarkasteluaan vain Suomen valtion, parlamentaarisen politiikan tai markkinatalouden kapeisiin raameihin.

    Vastavirtaan-pamfletti operoi samanaikaisesti globaalin kapitalismin, Euroopan unionin, kansallisvaltion ja kunnan tasoilla. Siinä hahmotellaan kapitalismin horisonttia ylittäviä tekijöitä perustavalla tavalla uudenlaiselle politiikalle ja sosialistiselle yhteiskunnalle. Muutoksen mahdollisuuksien etsiminen tapahtuu erittelemällä nykyisen markkinaehtoisen kehityksen ristiriitoja.

    Analyysin välineet pamfletti ammentaa marxilaisen tieteen ja työväenliikkeen kokemusten rikkaasta ja ajankohtaisesta työkalupakista. Siinä esiintyy myös sana sosialismi ilman, että se on typistetty vain arvoiksi tai ihanteiksi, kuten monet muut itseään vasemmistopuolueeksi kutsuvat tekevät.

    Pamfletti esittää vetoomuksen punavihreästä yhteistyöstä porvarihallituksen kaatamiseksi ja politiikan suunnan muuttamiseksi. Kommunistien mielestä on välttämätöntä koota erilaisten asiakohtaisten aloitteiden ympärille punavihreän yhteistyön verkostoja. Tällaisesta verkostosta voidaan kasvattaa sellainen ”kriittinen massa”, joka voi ottaa aloitteen ja muuttaa nykypolitiikan suuntaa.

    Pamfletti ottaa ajankohtaisesti kantaa myös siihen, miten yhä eriarvoisemman sosiaalisen kehityksen kääntöpuolena on entistä epädemokraattisempi vallankäyttö, lisääntyvä kontrolli, militarismi ja sota. Kirjasta löytyy parikin puheenvuoroa, joissa varoitellaan miten Suomea ollaan entistä tiukemmin viemässä sotilasliittoon, käymään globaalin pääoman sotia luonnonvaroista.

    Kunnallisvaalien alla kannattaa kaivaa esille kommunistien pari vuotta sitten kirjoittama Kuntapamfletti, joka sisältää edelleen ajankohtaisia kunnallispoliittisia puheenvuoroja.

    Kirjasesta voi itse kukin löytää konkreettisia vaihtoehtoja kunnissa mylläävälle uusliberalismille, jonka lumo tuntuu vallanneen valtaosan muista puolueista.

    MARKO KORVELA

    * VASTAVIRTA-pamfletti

    Uusi pamfletti haastaa käsitykset politiikan ja kapitalismin vaihtoehdottomuudesta.

    – Kirjoittajina Seppo Ruotsalainen, Marko Korvela, Pertti Multanen, Maija Hakanen, Erkki Susi, Camilla Kantola, Jari Heinonen, Olli Savela, Arto Viitaniemi, Arjo Suonperä, Juha-Pekka Väisänen, Lena Huldén, Emmi Tuomi ja Yrjö Hakanen. 160 sivua.

    – Kustannusyhtiö TA-Tieto Oy

    – Hinta Tiedonantajan kautta 15 euroa (+postimaksu)

    – Tilaukset: p. (09) 774 3810 tai toimisto(at)tiedonantaja.fi


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Selvityksen ytimessä on vaatimus uudesta yhteiskuntasopimuksesta – lupauksesta, joka kantaa muuttuneessa maailmassa ja vastaa väestön, ympäristön ja teknologian asettamiin reu
    Uutiset
    3.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sitra: Suomen tulevaisuus vaatii uuden yhteiskuntasopimuksen

    Sitra julkaisi  (2.1.2026) Megatrendit 2026 -katsauksensa, joka piirtää kokonaiskuvan Suomen seuraavan vuosikymmenen keskeisistä murroksista.

    Suomen ensimmäinen lottomiljonääri on nivalalainen Hilkka Pylkkö. Kuva Veikkaus
    Kotimaa
    2.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lotto 55 vuotta – ajatus suomalaiseksi syntymisen voitosta elää yhä

    Mielipiteet
    1.1.2026
    Tiina Sandberg

    Hyvinvointivaltio onkin liian tehokas

    Kansaneläkelaitos KELA tekstilogo 2017
    Kotimaa
    1.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Kela kiristää ehtoja

    Kuvituskuva vauva ja lelut Kuva Petra Packaleěn
    Politiikka
    1.1.2026
    SKP
    Tilaajille

    Lasten hyvinvointi ei ole kuluerä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!