Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    TA-KOMMENTTI: Erilainen pamfletti kulkee vastavirtaan

    Arkiston arkiston artikkeli
    29.8.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 31 / 29.8.2008

    Elämme suorastaan poliittisten pamflettien uutta tulemista. Tänä vuonna on julkaistu pamfletteja muun muassa puolueiden kriisistä, pätkätyöläisistä ja reilummasta verotuksesta.

    Nyt joukon jatkoksi on saatu kommunistien painava puheenvuoro, Vastavirtaan-pamfletti, joka eroaa monella tavalla muista julkaisuista. Se ei allekirjoita väitteitä kaikkien puolueiden uusliberalisoitumisesta tai politiikan vaihtoehdottomuudesta. Se ei rajoita tarkasteluaan vain Suomen valtion, parlamentaarisen politiikan tai markkinatalouden kapeisiin raameihin.

    Vastavirtaan-pamfletti operoi samanaikaisesti globaalin kapitalismin, Euroopan unionin, kansallisvaltion ja kunnan tasoilla. Siinä hahmotellaan kapitalismin horisonttia ylittäviä tekijöitä perustavalla tavalla uudenlaiselle politiikalle ja sosialistiselle yhteiskunnalle. Muutoksen mahdollisuuksien etsiminen tapahtuu erittelemällä nykyisen markkinaehtoisen kehityksen ristiriitoja.

    Analyysin välineet pamfletti ammentaa marxilaisen tieteen ja työväenliikkeen kokemusten rikkaasta ja ajankohtaisesta työkalupakista. Siinä esiintyy myös sana sosialismi ilman, että se on typistetty vain arvoiksi tai ihanteiksi, kuten monet muut itseään vasemmistopuolueeksi kutsuvat tekevät.

    Pamfletti esittää vetoomuksen punavihreästä yhteistyöstä porvarihallituksen kaatamiseksi ja politiikan suunnan muuttamiseksi. Kommunistien mielestä on välttämätöntä koota erilaisten asiakohtaisten aloitteiden ympärille punavihreän yhteistyön verkostoja. Tällaisesta verkostosta voidaan kasvattaa sellainen ”kriittinen massa”, joka voi ottaa aloitteen ja muuttaa nykypolitiikan suuntaa.

    Pamfletti ottaa ajankohtaisesti kantaa myös siihen, miten yhä eriarvoisemman sosiaalisen kehityksen kääntöpuolena on entistä epädemokraattisempi vallankäyttö, lisääntyvä kontrolli, militarismi ja sota. Kirjasta löytyy parikin puheenvuoroa, joissa varoitellaan miten Suomea ollaan entistä tiukemmin viemässä sotilasliittoon, käymään globaalin pääoman sotia luonnonvaroista.

    Kunnallisvaalien alla kannattaa kaivaa esille kommunistien pari vuotta sitten kirjoittama Kuntapamfletti, joka sisältää edelleen ajankohtaisia kunnallispoliittisia puheenvuoroja.

    Kirjasesta voi itse kukin löytää konkreettisia vaihtoehtoja kunnissa mylläävälle uusliberalismille, jonka lumo tuntuu vallanneen valtaosan muista puolueista.

    MARKO KORVELA

    * VASTAVIRTA-pamfletti

    Uusi pamfletti haastaa käsitykset politiikan ja kapitalismin vaihtoehdottomuudesta.

    – Kirjoittajina Seppo Ruotsalainen, Marko Korvela, Pertti Multanen, Maija Hakanen, Erkki Susi, Camilla Kantola, Jari Heinonen, Olli Savela, Arto Viitaniemi, Arjo Suonperä, Juha-Pekka Väisänen, Lena Huldén, Emmi Tuomi ja Yrjö Hakanen. 160 sivua.

    – Kustannusyhtiö TA-Tieto Oy

    – Hinta Tiedonantajan kautta 15 euroa (+postimaksu)

    – Tilaukset: p. (09) 774 3810 tai toimisto(at)tiedonantaja.fi


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Turvalliset tilat nousivat keskeiseen rooliin Transliiton toiminnassa. Kuva Luisalvaz CCO 3.0
    Uutiset
    19.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Transliitto eroaa Setasta – uusi kattojärjestö rakentaa itsenäistä edunvalvontaa

    Vuonna 2025 perustettu Transliitto ry on noussut nopeasti keskeiseksi toimijaksi sukupuolivähemmistöjen ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksien puolustajana.

    Robert Karlssonin mielestä Orpo Purran hallituksen leikkauspolitiikalle on vaihtoehtoja. Kuva Kaija Karlsson.
    Mielipiteet
    18.12.2025
    Robert Karlsson

    RKP:n rooli ruotsinkielisessä palvelussa kyseenalaistetaan – Läs Robert Karlssons insändare om Svenska folkpartiets roll i finländsk politik.

    Kolumbialainen Héctor Paloma uskoo, että rauha syntyy yhteisöllisyydestä, ei armeijoiden voimasta.Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Ulkomaat
    18.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kaupunkirauhaa etsimässä – yhteisölliset vaihtoehdot väkivallalle

    Liikkeellä olevat lapset joutuvat valitsemaan vaarallisia muuttoreittejä. Kuva Roni Ahmed
    Uutiset
    18.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hukkuminen yleisin kuolinsyy – 300 lasta kuollut vaarallisilla reiteillä

    Nuori kalastaja Guillermo kertoo, että jokainen merelle lähtö on nykyään uhkapeliä – mutta silti hän jatkaa työtään, sillä kalastus on hänen kutsumuksensa ja yhteisönsä elinehto. Kuva JP (Juha Pekka) Väi
    Ulkomaat
    17.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Guillermo – kalastaja kriisin keskellä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!