Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tallinna kutsuu Tiedonantajan lukijoita

    Kotimaa
    1.6.2012 - 11:02
    Tiedonantaja
    Veikko Koivusalo
    Pia Laulaiselle ja Marko Korvelalle lukijamatka on ensimmäinen laatuaan. / Veikko Koivusalo |

    Parin viikon päästä se tapahtuu: Pitkästä aikaa Tiedonantaja-lehti järjestää lukijamatkan. Tällä kertaa kohteena on eteläinen naapurimme Eesti ja sen pääkaupunki Tallinna.

    Matkanjohtajana ja -emäntänä toimiva Tiedonantajan toimitussihteeri Pia Laulainen ja matkaisäntä, toimittaja Marko Korvela odottavat jo matkaa innolla. Mukaan lähtevät myös SKP:n pääsihteeri Juha-Pekka Väisänen sekä Tiedonantajan päätoimittaja Erkki Susi.

    Laulaiselle ja Korvelalle lukijamatka on ensimmäinen laatuaan.

    – Tiedossa on varmasti mukava viikonloppu hienojen ihmisten ja hyvän lehden parissa, tuumii matkaa pääasiassa organisoinut Laulainen.

    Korvela kertoo, että ohjelmassa on muun muassa keskustelua Tiedonantajasta sekä tapaaminen Eestin yhdistyneen vasemmistopuolueen kanssa.

    – Lauantaina Tallinnaan saavuttuamme keskustelemme hieman Tiedonantajasta, levikkityöstä ja siitä, mitä tuleman pitää. Sen jälkeen kuulemme eestiläisten tovereiden kuulumisia. Eestin yhdistynyt vasemmistopuoluehan muodostettiin vuonna 2008, kun vasemmistopuolue ja Perustuslakipuolue yhdistyivät. Se on SKP:n tavoin Euroopan vasemmistopuolueen jäsen, kertoo Korvela.

    Päivä huipentuu illalliseen, joka nautitaan azerbaidzanilaiseen tapaan.

    Sunnuntaina ohjelmassa on vapaamuotoista oleskelua ja hyvissä ajoin paluu Helsinkiin, jotta pitkämatkalaisilla on mahdollisuus päästä kotiin ihmisten ajoissa.

    Matkaanlähtijöiden joukossa on sekä Tiedonantajaa hyvin tuntevia että joitakin, joille lehti voi olla uudempi tuttavuus.

    Laulainen ja Korvela toteavat, että vajaan neljänkymmenen paikan kiintiö täyttyi ripeästi ja tiedusteluja tuli vielä ilmoittautumisen takarajankin jälkeen. Suosio kielii siitä, että vastaavia lukijamatkoja tehdään varmasti jatkossakin.  


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kansanedustaja Johannes Yrttiahon mukaan ydinasekieltoon kaavailtu muutos on silkkaa hämäystä. Kuva Johnny Silvercloud, CCO 2.0.
    Politiikka
    16.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sitoutuuko Suomi tiiviimmin Yhdysvaltojen sotilaalliseen strategiaan?

    Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho varoittaa tiedotteessaan (14.3.

    Työttömien Keskusjärjestö varoittaa kynnysrahan normalisoitumisesta. Kuva Florian Plag CCO 2.0
    Kotimaa
    15.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työttömien Keskusjärjestö: Hyväksikäyttö estettävä

    Konservatiivinen alkoholipoliittinen linja vahvistuu. Kuva Arto Häkkilä CCO 4.0.
    Politiikka
    14.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Viinien myyminen päivittäistavarakaupoissa menettää kannatustaan

    70 prosenttia nuorista kokee jatkuvaa painetta toimeentulosta. Kuva Jerzy Durczak CCO 2.0
    Uutiset
    13.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pelko toimeentulon menettämisestä nuorten arkea

    Elviira Davidowin mukaan ydinaseet ovat äärimmäinen ympäristöuhka – ei vain ihmisille, vaan koko elollisuudelle kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    12.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Kuinka paljon rohkeutta uskalletaan tänään jättää käyttämättä?”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!