Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tampereen pormestarivaalissa aseveliakselin lopun alku

    Arkiston arkiston artikkeli
    8.9.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 32/2006.

    Vaikka Tampereen ensimmäiseksi pormestariksi valittiin kokoomuksen Timo P. Nieminen, merkitsee vaaliprosessi kaikkineen kaupunkia 60 vuotta hallinneen aseveliakselin lopun alkua. Näin arvioi kaupunginvaltuutettu Jari Heinonen (skp), jonka mukaan aseveliakselin nokkamiehet Pauli Ruoholahti (sd) ja Seppo Rantanen (kok) ajoivat itsensä poliittiseen umpikujaan.

    – Ylimielinen asenne muita ryhmiä kohtaan kostautui. Tämä johti siihen, että demarien Hanna Tainiosta ei tullut pormestaria. Tämä on tietenkin tappio ajatellen Tampereen imagoa työväen kaupunkina, mutta demarit omalla politiikallaan kantavat siitä täyden vastuun, sanoo Jari Heinonen.

    Hän arvioi, että demarit Pauli Ruoholahden johdolla ajoivat varsin kokematonta ja poliittisesti pehmeää Tainiota pormestariksi, että he politiikan takapiruina voisivat käyttää todellista valtaa itse. Poliittisen linjan muutoksesta ei ollut vähintäkään merkkiä.

    Nyt onkin Heinosen mukaan suuntauduttava niin, että tulevissa kunnallisvaaleissa voi syntyä punavihreä liittoutuma, joka todella muuttaa politiikan suuntaa kaupungissa. Jo sitä ennen vaadittava tulevaa pormestaria lunastamaan lupauksensa siitä, että poliittinen kulttuuri muuttuu.

    – Tämä tarkoittaa ennenkaikkea sitä, että kaikki poliittiset ryhmät huomioidaan niiden kannatuksen mukaisessa suhteessa eikä mitään ryhmää suljeta poliittisen päätöksenteon ulkopuolelle. Tämä suljettu politiikka on ollut kokoomuksen, demarien ja niiden kanssa liittoutuneen vasemmistoliiton linja, muistuttaa Heinonen.

    Vaikka aseveliakseli murtui sisältä, sen ulkokuori piti apulaispormestarivalinnoissa. Valituiksi tulivat kokoomuksen Irja Tulonen, demarien Riitta Ollila ja Tarja Jokinen sekä vasemmistoliiton Sirkkaliisa Virtanen….

    HANNU OITTINEN


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Vietnamin kommunistinen puolue (CPV) esitteli 14. puoluekokouksen valmisteluja ulkomaisille diplomaattisille edustustoille ja kansainvälisille järjestöille Hanoissa 7.

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Lääkärit Ilman Rajoja  järjestön ajoneuvo Jabaliassa. Nour Alsaqqa MSF
    Uutiset
    7.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Humanitaarinen apu vaarassa Gazassa ja Länsirannalla

    Pérez Pirelan mukaan sota voitetaan vain maaperällä, saappaat savessa. Kuvassa bolivaarisen miliisin joukkoja. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Ulkomaat
    6.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelalainen filosofi kysyy: Onko Venezuela ensimmäinen kohde Yhdysvaltojen uudessa laajentumisessa?

    pexels karola g 5980898
    Mielipiteet
    5.1.2026
    Toni Kangas
    Tilaajille

    Työttömyysturvan heikennyksistä, mihin ollaan menossa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!