Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tatu Vanhasen oppeja sovelletaan koko Suomen kansaan

    Arkiston arkiston artikkeli
    13.8.2004 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja:

    Nyt on niin, että Suomessa ei järjestetä kansanäänestystä EU:n perustuslaista, elleivät kansalaiset tähänastista laajemmin painosta hallitusta, eduskuntaa ja puolueita.

    Kupletin juoni näyttää selvältä. Suomen taloudellisen ja poliittisen eliitin pääosa samoin kuin valtamedia on toistuvasti tehnyt selväksi, ettei se halua kansanäänestystä. Presidentti Tarja Halosen äskeinen, pehmeäksi naamioitu ”ei” kansanäänestykselle antaa viitteen siitä mitä tuleman pitää. Nyt odotetaan pääministeri Matti Vanhasen esittämää hallituksen kantaa kuin jumalan sanaa. Oletus on, että kun Vanhanen sanoo ”ei” ja hallituspuolueet saman kannan toistaen panevat oman väkensä ruotuun, napina saattaa jatkua, mutta Suomen asenne on ratkaistu: kansanäänestystä ei järjestetä.

    Tästä näkyy paljaana, miten eliitti johtaa suomalaisia kuin täysivaltaisia oikeuksia vailla olevaa miehitetyn maan kansaa. Tatu Vanhasen opit on laajennettu väärän väristen sekä työttömien ja muiden vähävaraisten lisäksi koskemaan koko Suomen kansaa. Rahvas on niin ”heikkolahjaista”, ettei se ymmärrä monimutkaisia asioita eikä Suomen parasta. Sille ei pidä antaa päätösvaltaa, sitä pitää ”älykkäämpien” toimesta johdatella, holhota ja komentaa.

    Kaikilla toinen toistaan hullummilla ”perusteluilla” kansanäänestystä vastaan on vain yksi tarkoitus: levittää sekaannusta, pitää kansalaiset hiljaisina, estää laajan ja aktiivisen kansalaisliikkeen syntyminen kansanäänestyksen puolesta.

    Ainoa todellinen perustelu, joka silloin tällöin on lipsautettu julkisuuteen, on se, että ”äänestyksen lopputulos on epävarma” ja että ”kansa voi äänestää väärin”. Se onkin aito Tatu Vanhasen oppien mukainen perustelu.

    Kaikki muu on vilpistelyä ja selvän asian tahallista sotkemista. Niiden kymmenen maan perustelut, jotka ovat jo päättäneet järjestää kansanäänestyksen, jo sinänsä kumoavat kaikki suomalaiset perustelut kansanäänestystä vastaan.

    Demari toistikin torstain jälkiartikkelissaan hätäpäissään yhden näennäisperustelun: ”kansanäänestykset eivät ole kuuluneet suomalaisen poliittisen päätöksenteon perinteeseen”. Eivät niin. Mutta eivät siihen ole kuuluneet myöskään sellaiset mullistukset, joita EU-komento ja unionin perustuslaki maamme itsenäisyydelle ja suomalaisten elämälle merkitsevät.

    Kuten sanottu, on aivan turha odottaa kädet ristissä mitä eliitti kansanäänestyksestä päättää. Nyt on kasvatettava painostusliikettä, kerättävä olennaisesti enemmän allekirjoituksia kansanäänestystä vaativaan adressiin, järjestettävä väittelytilaisuuksia, kovisteltava ”päättäjiä”, kirjoitettava yleisönosastoihin. On myös pikaisesti koottava tunnettujen henkilöiden allekirjoittama ja mediassa julkistettava perusteltu vetoomus kansanäänestyksen puolesta.

    Ainoastaan vaatimusliikettä voimistamalla varmistetaan se, että Vanhasen mahdollinen ”ei”-ilmoitus ei jää viimeiseksi sanaksi, vaan kampanja jatkuu ja johtaa voittoon. (ES)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Terrakottasotilaat saivat kypärät, poliitikot lisää kuria ja kontrollia Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    2.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiina vastaa uuden kehitysvaiheen haasteisiin – henkilöstöpäätöksiä ja korruption vastaista työtä

    Kiinan kommunistisen puolueen 20.

    KansA112717 nettiin
    Politiikka
    2.11.2026
    Jukka Pietiläinen
    Tilaajille

     Vasemmistoliitto hallituksessa 

    Anish Kapoorin Ancestor Serlachiuksessa – punainen vieras toisesta ajasta Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    2.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Punainen vieras toisesta ajasta

    pexels pedro mulondo 311813434 14899420
    Teoria
    30.10.2026
    Jari Karttunen

    Marxilaisuus on goottilaista ja kapitalismi on kauhutarina

    Suomen Länsi Sahara verkosto demo5 29.10.2026 kuva Jukka Piha
    Uutiset
    29.10.2026
    Jukka Piha

    Solidaarisuusjärjestöt syyttävät Yhdysvaltoja Länsi-Saharan itsemääräämisoikeuden heikentämisestä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!