Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Terrafamen alasajo ratkaisu kannattavuus- ja laillisuuskriisiin

    Kotimaa
    9.12.2016 - 12:03
    Tiedonantaja

    Stop Talvivaara -kansanliike lähestyi joulukuun alussa pääministeri Juha Sipilää ja eduskuntaa vaatimuksella Terrafamen kaivoksen sulkemiseksi, sillä kaivos rikastaa koko ajan uraania, jota ei ole asianmukaisesti luvitettu.

    ”Keskeinen ja olennainen puoli kaivoksen luonnetta oli jätetty tahallisesti ympäristölupaprosessissa käsittelemättä.”

    – Keskeinen ja olennainen puoli kaivoksen luonnetta oli jätetty tahallisesti ympäristölupaprosessissa käsittelemättä ja myös riskit sen myötä jätetty arvioimatta. Tässä on riittävä ja pätevä syy kaivosluvan peruuttamiselle, kirjelmässä todetaan.

    Liike esittää myös huolensa siitä, ettei kaivostoiminnassa liikkuvan uraanin liikkeitä Suomessa valvota, vaan toiminnanharjoittajat itse päättävät, mitä säteilyviranomaisille kerrotaan. Niinpä kukaan viranomainen ei ole valvonut kuinka paljon uraania on kulkeutunut kaivokselta pois metallisakkojen mukana. Myös paraikaa on epäselvyyttä uraania sisältävien sakkojen kulkeutumisesta kaivoksen asiakkaille.

    Yhteensä uraania on bioliuotuskasoihin kertynyt kansanliikkeen mukaan noin 1 300 tn, joka on suuri määrä. Jo tuhannen tonnin esiintymä lasketaan kansainvälisesti suureksi esiintymäksi.

    Eduskuntaa on harhautettu

    Stop Talvivaara -liike on vaatinut laskelmaa uraanin päätymisestä eri kohteisiin syksyn 2012 kipsisakka-altaan vuodosta lähtien. Toistaiseksi sen enempää yhtiö kuin viranomaisetkaan eivät uraanitasetta ole kyenneet esittämään. Kaivoksen alasajo olisi ratkaisu oikeudelliseen kriisiin mutta se olisi myös ympäristö-ongelmien välttämisen, että valtion varojen säästämisen kannalta oikea ratkaisu.

    Stop Talvivaara on toimittanut eduskunnalle myös laskelman, joka osoittaa, että Terrafame on pyrkinyt harhauttamaan eduskuntaa arvioissaan jopa 500 miljoonan euron kuluista, jos kaivos nyt suljettaisiin.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    pexels giantasparagus 35501736
    Mielipiteet
    25.2.2026
    Markku Pitkäranta
    Tilaajille

    Fiktiokuvaus urheilun arjesta

    Kilpailukapitalismin ja voitontavoittelun aikoina erilaiset tuotemerkit vilahtelivat urheilijoiden paidoissa, urheilukenttien seinillä ja pilvenpiirtäjien katoilla.

    pexels lara jameson nettiin
    Mielipiteet
    25.2.2026
    Olli Savela
    Tilaajille

    Hyvinvointialueiden rahoitus vaatii isoja muutoksia

    pexels karola nettiin
    Kotimaa
    25.2.2026
    Rosa Warski
    Tilaajille

    Toimeentulotuen leikkaukset ovat tie fasismiin

    glenn carstens peters EOQhsfFBhRk unsplash
    Mielipiteet
    25.2.2026
    Pentti Stranius
    Tilaajille

    Uutistulva ja typistetty ”informaatio”

    jon tyson JhVLCDT9jXE unsplash
    Mielipiteet
    25.2.2026
    Kari Ranta
    Tilaajille

    Kaksi outoa ajatusta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!