Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tiedonantaja-festivaali kokoaa yhteiskunnan radikaalit syyskuussa Tampereelle

    Kotimaa
    19.8.2011 - 10:01
    Tiedonantaja
    Toivo Koivisto
    Tampereella vietettiin pari vuotta sitten Tiedonantajan 40-vuotisjuhlaa. / Toivo Koivisto |

    Syyskuun 17. päivä järjestettävä Tiedonantaja-festivaali kutsuu poliittista ja yhteiskunnallista muutosta vaativia radikaaleja Tampereelle. Festivaali sähköistää koko kaupungin ja keskustelun radikaalin punavihreän vasemmiston tarpeesta ja tulevaisuuden haasteista samaan aikaan kun maan hallitus käy kädenvääntöä tulevan vuoden budjetista ja markkinatalouden eurokriisi lyö rahan käytölle lisää tahtia.

    Tiedonantajan järjestämä tapahtuma nostaa esille aloitteet muun muassa radikaalin vasemmiston vastarinnasta ja yhteistyöstä, eurokuriin alistumattomuudesta, rauhankulttuurista, perusturvasta ja osallistavasta demokratiasta.

    Tampereella lisätään yhteisvoimin volyymiä asioihin, joista markkinatalouteen ja kapitalismiin sopeutunut poliittinen eliitti haluaa vaieta.

    Uusi kaupungin kartta

    Tilaisuudet, joissa muutoksen vaatimus, ay- ja kansalaisliikkeiden aktivistit, vastavirran voimat, duunarit ja hoitajat, tieteen, taiteen ja kulttuurin erityisosaajat, politiikan tekijät ja kansainvälinen solidaarisuus ovat äänessä, muodostaa aamusta iltaan jatkuvan, kaikille avoimien tapahtumien sarjan.

    Tiedonantaja-festivaalin tapahtumat ja keskustelut levittäytyvät eri puolille kaupunkia toreille, kahviloihin, kirjastoihin, kulttuurin vapaisiin tiloihin, Hällän lavalle. Tampereen kaupungin kartalle piirtyy mielenkiintoisten tilaisuuksien reitti, jonka voi kulkea sen mukaan mihin keskusteluun tai toimintaan haluaa osallistua.

    Päivä huipentuu tasokkaaseen konserttiin

    Kaikkien edistyksellisten voimien yhteisen päivän juhla huipentuu illalla Tiedonantaja-konserttiin. Hällän lavalle nousevat helsinkiläinen duo Heikki & Suvi sekä Flags of Unity.

    Oman ainutkertaisen mausteensa konserttiin tuovat miehisellä voimalla työväenlauluja esittävät Ari Numminen ja Hannu Kella.

    Sunnuntaina 18. syyskuuta Tampereella järjestetään lisäksi SKP:n paikallispolitiikan seminaari sekä ay-tapaamisia.

    Lue täältä Tiedonantaja-festivaalin tarkemmat tiedot >>>

    Kimppabussit Tiedonantaja-festivaalille

    Turusta: Turun piiri >>>

    Helsingistä ja Uudeltamaalta: Helsingin piiri >>>

    Joensuusta Kuopion kautta: Hannu Ketoharju puh. 044 9941334


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Britannian kommunistisen puolueen keskuskomitean ja poliittisen toimikunnan jäsen Victoria Marie Holmes tunnetaan puolueensa viestinnän kehittäjänä, kirjailijana, näyttelijä

    Jeremiah Tousaint on Pointe Broadcasting Networkin uutispäällikkö Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    13.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karibialainen mediatalo antaa äänen näkymättömille tarinoille

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Yleinen
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!