Tiedonantaja-festivaali pureutuu rasismin vastustamiseen 23. maaliskuuta
Kansainvälistä rasisminvastaista päivää vietettiin 21. maaliskuuta. Tiedonantaja-festivaalin webinaari pureutuu päivän aiheeseen tänään 23.3. klo 17 alkaen.
Rasismin kitkeminen vaatii työtä ja toimintaa
Webinaari tiistaina 23.3. klo 17-19
Mukaan Zoom-linkillä: https://zoom.us/j/95334099423
Meeting ID: 953 3409 9423
Kaikille avoimessa tapahtumassa mukana:
Päivi Majaniemi, Suomen Romaniyhdistyksen toimistopäällikkö: Rakenteellinen syrjintä Suomessa, ylitsepääsemättömän vaikea integraatio, toiseuden problematiikka rasismin aiheuttajana ja voiko näihin asioihin puuttua?
Antti Kivijärvi, YTT, erikoistutkija, Nuorisotutkimusseura: Poliisin ja vartijoiden etninen profilointi Suomessa
Kommenttipuheenvuoro Ilkka Aho, SKP:n Rauhanryhmä
Esiintyy rap-artisti MC Kajo
Juontaa Tiedonantajan päätoimittaja Petra Packalén
Webinaarissa on alustusten jälkeen myös yleiskeskustelu.
Perinteinen lehtijuhla Tiedonantaja-festivaali sai vuonna 2021 täysin uuden muodon. Pandemiatilanteesta johtuen festivaali on hajautettu ympäri maan ja järjestetään useina eri tapahtumina. Alkuvuodesta järjestetään vain webinaareja, jotka julkaistaan myös Tiedonantajan Youtube-kanavalla.
Pääjärjestäjinä toimii Tiedonantaja, SKP ja SKP:n piirijärjestöt ja toimintaryhmät, Euroopan vasemmisto, DSL:n opintokeskus ja Kommunistinuoret.
Tapahtuma Facebookissa.
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
SKP vietti kymmenen vuotta sitten vappua tunnuksella Irti porvareista! Taiteilija Jani Leinonen suunnitteli SKP:lle tuolloin vapputunnuksen, jossa ilmassa oleva nyrkki viestii kapinasta, uhmasta, yhtenäisyydestä ja voimasta.
Katso lehden sisällys ja tilaa Tiedonantaja!
- 1 / 329
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Facebook sulki toimittaja Yrjö Hakasen tilin lähes vuosi sitten, ennalta varoittamatta ja antamatta mahdollisuutta valittaa asiasta. Siitä alkoi 11 kuukautta kestänyt kafkamainen prosessi, jossa Hakanen vaati tilinsä avaamista. Prosessi päättyi Hakasen voittoon: EU:n digipalveluasetuksen toimeenpanoa valvova viranomainen velvoitti Facebookia hallitsevan Meta-yhtiön palauttamaan Hakasen Facebook-tilin.
Suomen kommunistisella puolueella on kumpaankin kevään vaaliin oma vaaliohjelmansa. Kommunistien vaihtoehto lähtee siitä, että aletaan määrätietoisesti parantaa tavallisten ihmisten oloja. On parannettava pieni- ja keskituloisten taloudellista asemaa, lisättävä vaikutusmahdollisuuksia sekä laajennettava demokraattisia oikeuksia ja vapauksia. Tämä ei tapahdu itsestään, vaan vaatii aktiivista toimintaa kaikkien yhteiskunnan ahtaalle ajamien kanssa, sanotaan puolueesta.
Taiteen edistämiskeskus Taike päätti tänä vuonna jättää Tiedonantajan täysin ilman kulttuurilehtitukea. Tämä tarkoittaa, että Tiedonantaja on nyt täysin julkisten tukien ulkopuolella. Lehden talous nojaa yhä vahvemmin tilauksiin ja lukijoiden tukeen.