Tiedonantajan toimituksen kokoonpano uudistumassa
Tiedonantajan toimituksessa tapahtuu henkilövaihdos. Lehdessä vuodesta 2005 saakka työskennellyt Pia Laulainen pääsi opiskelemaan Aalto-yliopistoon. Seuraavan muutaman vuoden ajan Laulaisen arjen täyttävät opinnot teollisen muotoilun parissa.
– Olen ollut tyytyväinen työhöni. Työ on ollut itsenäistä, siinä on voinut ottaa sopivasti vastuuta ja käyttää monipuolisesti luovuutta. Tulen varmasti kaipaamaan työyhteisöä ja muistelen lämmöllä yhteisiä kokemuksia, kertoo Laulainen.
Tiedonantajan päätoimittaja Marko Korvela pohtii, että pitkäaikaisesta työtoverista luopuminen kirpaisee. Korvela on kuitenkin tyytyväinen, että Laulainen pääsi haluamaansa, arvostettuun opinahjoon.
– Nyt on meillä haussa uusi ihminen, joka haluaa tehdä vasemmistolaista viikkolehteä. Haemme taittajaa ja toimituksen sihteeriä, joka on kiinnostunut myös markkinoinnista ja verkkotoiminnasta.
Hakijalta edellytetään osaamista Mac-ympäristössä sekä AdobeCS3- ja yleisten toimisto-ohjelmien hallintaa.
Työ neljän hengen toimituksessa on Korvelan mukaan haastavaa, itsenäistä ja monipuolista. Palkkaus voidaan sopia koko- tai osa-aikaiseksi.
Hakemukset 20. elokuuta mennessä ansioluetteloineen sekä työnäytteineen (linkki portfolioon) päätoimittajalle joko sähköisesti osoitteella marko.korvela [at] tiedonantaja.fi tai postitse Tiedonantaja, Marko Korvela, Hitsaajankatu 9 A, 6. krs, 00810 Helsinki.
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Facebook sulki toimittaja Yrjö Hakasen tilin lähes vuosi sitten, ennalta varoittamatta ja antamatta mahdollisuutta valittaa asiasta. Siitä alkoi 11 kuukautta kestänyt kafkamainen prosessi, jossa Hakanen vaati tilinsä avaamista. Prosessi päättyi Hakasen voittoon: EU:n digipalveluasetuksen toimeenpanoa valvova viranomainen velvoitti Facebookia hallitsevan Meta-yhtiön palauttamaan Hakasen Facebook-tilin.
Suomen kommunistisella puolueella on kumpaankin kevään vaaliin oma vaaliohjelmansa. Kommunistien vaihtoehto lähtee siitä, että aletaan määrätietoisesti parantaa tavallisten ihmisten oloja. On parannettava pieni- ja keskituloisten taloudellista asemaa, lisättävä vaikutusmahdollisuuksia sekä laajennettava demokraattisia oikeuksia ja vapauksia. Tämä ei tapahdu itsestään, vaan vaatii aktiivista toimintaa kaikkien yhteiskunnan ahtaalle ajamien kanssa, sanotaan puolueesta.
Taiteen edistämiskeskus Taike päätti tänä vuonna jättää Tiedonantajan täysin ilman kulttuurilehtitukea. Tämä tarkoittaa, että Tiedonantaja on nyt täysin julkisten tukien ulkopuolella. Lehden talous nojaa yhä vahvemmin tilauksiin ja lukijoiden tukeen.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.