Toisenlainen Suomi – toisenlainen Eurooppa!
Euroopan unionin parlamenttivaaleissa on kysymys eurooppalaisen työtä tekevän kansan, eurooppalaisten työttömien ja palkansaajien työstä, toimeentulosta ja hyvinvoinnista. Työväenliikkeellä on myös haaste pitää Suomi irti sodista.
Lisäksi kyse on vapautumisesta suurpääoman kahleista ja EU:n epädemokraattisista sopimuksista.
– Keskitetyn ylikansallisen päätöksenteon sijasta on lisättävä kansalaisten, ay-liikkeen ja kansalaisliikkeiden sekä vaaleilla valittujen kansanedustajien päätösvaltaa, sanoo SKP:n puheenjohtaja ja eurovaaliehdokas Juha-Pekka Väisänen.
Tämä edellyttää Väisäsen mukaan irtaantumista Euroopan unionista ja sellaisen Euroopan rakentamista, jossa ihmisten ja luonnon hyvinvointia ei alisteta markkinoiden ja pääoman valtaan.
– Euroopan vasemmisto on se poliittinen voima joka haastaa Kataisen leikkauspolitiikan Suomessa. Me Euroopan vasemmiston radikaalit voimat olemme se joka haastaa Merkelin ja EU:n poliittisen eliitin harjoittaman uusliberalistisen EU-kurjistamisen politiikan.
Eläköön kansainvälinen luokkataistelu!
Mielipidemittaukset kertovat vasemmiston kannatuksen kasvusta Etelä- ja Keski-Euroopassa.
– Me pohjoisen kommunistit ja radikaalit vasemmistolaiset, me punaiset ja todella vihreät, olemme osa tuota kansainvälistä, internationaalia vaihtoehtoa impivaaralaiselle, oikeistolaiselle, kansallismieliselle ja taantumukselliselle politiikalle, toteaa Väisänen.
Euroopan ammattiyhdistysliikkeen yhteistyöjärjestö EAY on osoittanut omalla ay-politiikan radikalisoinnilla, että kansainvälinen luokkataistelu, radikaali poliittinen yhteistyö ja itse maailman muuttaminen on mahdollista.
– EAY on irtisanoutunut EU-kurjistamisesta ja epädemokraattisista talouden vakausjärjestelmistä ja näyttänyt meille esimerkkiä, sanoo Väisänen.
Hänen mukaansa me ansaitsemme paljon parempaa kuin mitä Kataisen hallitus tai EU-eliitti meille pystyy koskaan tarjoamaan.
– SKP vaatii radikaalia muutosta kuuden tunnin työajaksi ansiotuloja alentamatta. SKP vaatii 1 200 euron perusturvaa kaikille, jotka eivät toimeentuloa omalla työllään pysty luomaan. Tässä taistelussa tarvitsemme työväenliikkeen yhteistyötä, joukkoliikkeitä, joukkovoimaa – jokaisella meillä on tässä taistelussa oma paikkamme. Eläköön kansainvälinen luokkataistelu. Eläköön solidaarisuus ja rauha! kannustaa Väisänen.
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Mitä sinä olisit valmis tekemään ihmisen ja luonnon riistämisen lopettamiseksi? Hienoa, että sinulla on Tiedonantaja käsissäsi. Olet tarttunut marxilaiseen työvälineeseen. Tämän numeron kannessa nuoret ovat nousseet puuhun. ”Piti saada näkyvä paikka pääministeri Petteri Orpon edustusasunnon edessä järjestetyssä mielenosoituksessa.”
Chilestä Suomeen muuttaneen kirjailijan ja metsäteollisuuden parissa vuosikymmeniä toimineen Luis Astorgan kirja Ikuisesti Suomi: Chileläisen pakolaisen muistelmat julkaistiin tilaisuudessa, joka muistutti enemmän yhteisöllistä heräämistä kuin kirjallista muodollisuutta.
SKP:n rauhanryhmän aktiivi Mervi Grönfors ei niele militaristista selittelyä siitä, että aseet takaisivat turvallisuuden. Hänen mukaansa koko Euroopan keskustelua leimaa vaikeneminen aseiden rumasta kääntöpuolesta. Grönfors peräänkuuluttaa järjen ääntä, rauhanpolitiikkaa ja inhimillisiä ratkaisuja – ei lisää panssareita, ei pelon propagandaa.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.