Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tue Kuuban luonnon suojelemista

    Arkiston arkiston artikkeli
    30.5.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 22 / 30.5.2008

    Kuuban luonto kuuluu maailman lajirikkaimpiin alueisiin. Saaren sijainti lähellä päiväntasaajaa ja meren eristävä vaikutus ovat saaneet aikaan hyvin monimuotoisen eliölajiston kehittymisen. Yli puolet Kuubassa tavattavista kasvi- ja eläinlajeista on endeemisiä, eli niitä esiintyy koko maailmassa vain tällä saarella.

    Kauppasaarto vaikeuttaa luonnonsuojelua

    USA:n ylläpitämä kauppasaarto on saanut aikaan sen, että Kuubassa on resurssipulan takia ollut vaikea painaa korkealaatuisia luontokirjoja ja hankkia ympäristöjärjestöille uutta tekniikkaa.

    Toisaalta kuubalaiset ovat kääntäneet saarron aiheuttamat vaikeudet ympäristön voitoksi muun muassa kehittämällä luonnonmukaisia viljelymenetelmiä, vaihtoehtoisia energiamuotoja ja energiaa säästäviä ratkaisuja. Ydinvoimasta luopunut Kuuba on myös ensimmäisiä valtioita, jotka luopuivat hehkulampuista ja siirtyvät käyttämään energiansäästölamppuja.

    Projekti levittää luontotietoutta

    Spartacus-säätiön kehitysyhteistyöprojekti auttaa kuubalaisia suojelemaan erikoislaatuista luontoaan. Projektin puitteissa tuotetaan luontokirjoja ja aineistoa kuubalaisten luontokeskusten, oppilaitosten ja kirjastojen käyttöön. Näin se on osaltaan tukemassa vallankumouksen vihertymistä.

    Ensimmäiset kaksi kirjaa – Kuuban linnuista sekä matelijoista ja sammakkoeläimistä – ovat olleet laadukkaita ja herättäneet huomiota myös Kuuban ulkopuolella.

    Kirjoja varten kootun aineiston avulla on voitu kertoa uhanalaisten lajien erityispiirteistä ja niiden säilyttämisen tärkeydestä. Projektin tuloksena on päätetty eräistä uusista suojelualueista.

    Lisäksi projekti on parantanut köyhien alueiden mahdollisuuksia kehittää luontomatkailua. Aineistoa on hyödynnetty myös Universidad para todos – Yliopisto kaikille -kampanjassa, jonka tarkoituksena on mahdollistaa kiinnostuneille etäopiskelu.

    Ojenna auttava kätesi

    Seuraavaksi on valmisteilla kirja vähemmän vetoavista, mutta biosysteemilleen korvaamattomista eläimistä, kuten nilviäisistä ja äyriäisistä. Myös neljäs kirja, jonka aiheena ovat Kuuban nisäkkäät, on jo valmisteilla.

    Kuubalaiset tutkijat ja opiskelijat tuottavat kirjojen aineistot, kuvituksen ja taiton. Tukea tarvitaan painattamiseen ja joihinkin laitehankintoihin. Kirjoja ja niiden pohjalta tehtyjä aineistoja jaetaan ilmaiseksi luontokeskuksille, kouluille ja kirjastoille.

    TIINA SANDBERG

    * Projektia voi tukea Spartacus-säätiön solidaarisuustilin kautta. Tilinumero 800018 – 71138419.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    20251126 152657(0)
    Uutiset
    28.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Torpan pojasta kansainväliseksi ay-johtajaksi – Mauri Perä täyttää 90 vuotta

    Joulukuussa 90 vuotta täyttävä Mauri Perä on suomalaisen työväenliikkeen pitkäaikainen vaikuttaja, jonka elämäntarina kulkee torpan pihapiiristä rakennusmaille, ay‑liik

    Lagos vahvistaa asemaansa Afrikan luovana keskuksena – ja Nigerian väkirikkaimpana sekä taloudellisesti merkittävänä keskuksena. Kuva Jironi B CCO 4.0
    Kulttuuri
    27.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Katutaide tekee nykytaiteesta kiinnostavaa

    Israelin parlamentti jatkaa väliaikaista lakia, joka mahdollistaa ulkomaisten medioiden lähetyskiellot, jos niiden katsotaan vahingoittavan valtion turvallisuutta. Kuva IPPA CCO 4.0
    Ulkomaat
    26.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Israel kiristää otettaan ulkomaisesta mediasta – Kansainvälinen journalistiliitto IFJ varoittaa vakavasta iskusta sananvapaudelle

    Tiedonantajan toimituskunta on syvästi surullinen pitkäaikaisen toverin poismenosta ja ottaa osaa Veikko Koivusalon läheisten suureen menetykseen. Kuva Veikko Koivusalo
    Uutiset
    25.12.2025
    Toimitus

    Tiedonantajan pitkäaikainen valokuvaaja Veikko Koivusalo on kuollut

    Elokapina järjesti Helsingissä Kaisaniemenkadulla 3.10.2020 mielenosoituksen. Poliisi käytti mielenosoituksessa OC kaasua noin 30 istuvaa mielenosoittajaa vastaan, Kaasu on
    Uutiset
    25.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hovioikeus tuomitsi poliisijohtoa kaasuttamisesta – Elokapina: ”Voimme viimein keskittyä olennaiseen”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!