Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tukea teknologiateollisuuden ammattiliittojen vaatimukselle

    Kotimaa
    7.10.2011 - 9:53
    Tiedonantaja
    Even Westvang
    Metallityöväen liitto

    Metallityöväen liitto, Ammattiliitto Pro ja Ylemmät toimihenkilöt YTN ovat julistaneet ylityökiellon koko teknologiateollisuuteen. Samalla Metalliliitto ja Pro ovat antaneet lakkovaroituksen 44 teknologiateollisuuden yritykseen. Työtaistelutoimilla vauhditetaan viikko sitten torstaina keskeytyneitä työehtosopimusneuvotteluja.

    Liittojen mukaan työnantajan tarjous jäi alle kolmasosaan palkansaajien esittämästä. Neuvottelujen keskeytymiseen vaikutti myös työnantajapuolen käyttäytyminen palkkatarjousta jätettäessä.

    Nyt liitot ovat puuhaamassa reilun kahden viikon lakkoa, joka alkaisi kone-, metalli- ja kaivosteollisuudessa 21. lokakuuta aamukuudelta, jos sopua työehdoista ja palkoista ei synny ennen sitä. Lakko koskisi noin 32 000 henkilöä.

    Pron sopimusalavastaava Roni Jokisen mukaan teknologiateollisuuden ylityökielto tuntuu jo työpaikoilla, kun paikoin kieltoa ryhdytty murtamaan.

    – Kieltoa pyritään kiertämään esimerkiksi teettämällä sen alaista työtä vuokraväellä tai muiden sopimusalojen työehtosopimusten piirissä olevilla työntekijöillä.

    Työmarkkinakeskusjärjestöjen johtajat ja pääministeri Jyrki Katainen (kok) yrittävät tänään selvittää, voidaanko keskusteluja laajapohjaisesta sopimusratkaisusta jatkaa.

    Tukea ammattiliittojen vaatimukselle

    Suomen kommunistisen puolueen Lapin piiri antaa kaiken tukensa ammattiliittojen toiminnalle kunnollisten sopimusten puolesta. Piirin kannanotossa painotetaan, että työnantajat ilmoittivat jo kauan sitten keskitettyjen tuloratkaisujen kauden päättyneen. Tämän vuoksi työnantajat tekivät neuvotteluihin tarkoituksella sellaiset esitykset, joita työntekijät eivät voineet hyväksyä.

    – Työnantajat tulevat käyttämään hyväkseen Kreikan tilannetta ja yleistä sekavaa taloustilannetta kasvattaakseen voittojaan ja painostaakseen työntekijöitä hyväksymään huonot sopimukset. Tätä ei tietenkään tule hyväksyä, todetaan Lapista.

    Piiri muistuttaa, että kunnolliset palkankorotukset kasvattavat kotimaista kysyntää ja tuottavat siten lisää työpaikkoja ja lisää verotuloja kunnille ja valtiolle.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    luke jones nettiin
    Mielipiteet
    23.2.2026
    Ano Väisänen
    Tilaajille

    Elämme vihan ja rasismin aikakautta

    Maaliskuussa vietämme tasa-arvoa puolustavaa viikkoa. Tämä on jälleen kerran tarpeen, koska kaikenlainen eriarvoisuus on lisääntymässä.

    pexels tkirkgoz Mehmet Turgut Kirkgoz
    Ulkomaat
    23.2.2026
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Kansainvälinen solidaarisuus Kuuban tukena – mutta riittääkö se?

    Ulkomaat
    23.2.2026
    TA
    Tilaajille

    Komintern helmikuu 2026

    Elokapina Extinction Rebellion Finland
    Uutiset
    22.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tutkijat varoittivat AMOC-virtausten pysähtymisestä

    5 jussi petteri
    Kotimaa
    21.2.2026
    Heikki Poroila
    Tilaajille

    Katoavatko Suomesta postityön tekijät?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!