Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tukea teknologiateollisuuden ammattiliittojen vaatimukselle

    Kotimaa
    7.10.2011 - 9:53
    Tiedonantaja
    Even Westvang
    Metallityöväen liitto

    Metallityöväen liitto, Ammattiliitto Pro ja Ylemmät toimihenkilöt YTN ovat julistaneet ylityökiellon koko teknologiateollisuuteen. Samalla Metalliliitto ja Pro ovat antaneet lakkovaroituksen 44 teknologiateollisuuden yritykseen. Työtaistelutoimilla vauhditetaan viikko sitten torstaina keskeytyneitä työehtosopimusneuvotteluja.

    Liittojen mukaan työnantajan tarjous jäi alle kolmasosaan palkansaajien esittämästä. Neuvottelujen keskeytymiseen vaikutti myös työnantajapuolen käyttäytyminen palkkatarjousta jätettäessä.

    Nyt liitot ovat puuhaamassa reilun kahden viikon lakkoa, joka alkaisi kone-, metalli- ja kaivosteollisuudessa 21. lokakuuta aamukuudelta, jos sopua työehdoista ja palkoista ei synny ennen sitä. Lakko koskisi noin 32 000 henkilöä.

    Pron sopimusalavastaava Roni Jokisen mukaan teknologiateollisuuden ylityökielto tuntuu jo työpaikoilla, kun paikoin kieltoa ryhdytty murtamaan.

    – Kieltoa pyritään kiertämään esimerkiksi teettämällä sen alaista työtä vuokraväellä tai muiden sopimusalojen työehtosopimusten piirissä olevilla työntekijöillä.

    Työmarkkinakeskusjärjestöjen johtajat ja pääministeri Jyrki Katainen (kok) yrittävät tänään selvittää, voidaanko keskusteluja laajapohjaisesta sopimusratkaisusta jatkaa.

    Tukea ammattiliittojen vaatimukselle

    Suomen kommunistisen puolueen Lapin piiri antaa kaiken tukensa ammattiliittojen toiminnalle kunnollisten sopimusten puolesta. Piirin kannanotossa painotetaan, että työnantajat ilmoittivat jo kauan sitten keskitettyjen tuloratkaisujen kauden päättyneen. Tämän vuoksi työnantajat tekivät neuvotteluihin tarkoituksella sellaiset esitykset, joita työntekijät eivät voineet hyväksyä.

    – Työnantajat tulevat käyttämään hyväkseen Kreikan tilannetta ja yleistä sekavaa taloustilannetta kasvattaakseen voittojaan ja painostaakseen työntekijöitä hyväksymään huonot sopimukset. Tätä ei tietenkään tule hyväksyä, todetaan Lapista.

    Piiri muistuttaa, että kunnolliset palkankorotukset kasvattavat kotimaista kysyntää ja tuottavat siten lisää työpaikkoja ja lisää verotuloja kunnille ja valtiolle.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Ukrainan toistuvat drooni iskut Venäjän kohteisiin Suomenlahden eteläpuolella kärjistävät tilannetta myös Suomessa. Kuva Bengt Nyman CC0 4.0
    Uutiset
    1.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomi tutkii Ukrainan droonien harhautumista – ilmatilaloukkaus paljastaa suurvaltojen varjokamppailun

    Suomen ilmatilaan on tiistaina (31.3.) tunkeutunut taas uusi drooni. Sen kerrotaan laskeutuneen Kaakkois-Suomeen Pyhäjärven jäälle. Sunnuntaina (28.3.

    Ilves on Suomen metsissä yhä yleisempi näky kuva John Loehr
    Tutkimus
    31.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tehometsätalous uhkaa ilvestä

    Miltonin myötätuntokuiluteoria osoittaa ongelma ei ole autistissa, vaan normissa. Kuva Chretien Legouais CCO 0.0.
    Uutiset
    30.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Autistit kommunikoivat keskenään sujuvasti – haasteet syntyvät vasta neurotyypillisten kanssa

    Kerttu Matinpuro kuva Miguel Lopez
    Ulkomaat
    29.3.2026
    Miguel López

    Länsi-Sahara ei ole kaukana

    SKPn Lapin piiri vaatii täyskäännöstä hallituksen politiikkaan”Rahat soteen, ei sotaan.” Kuva Ninara CCO 2.0
    Mielipiteet
    28.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asemenoihin löytyy rahaa, mutta hoitoon ei – kriittinen kannanotto puhuttelee

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!