Tulevaisuuden Tiedonantajassa huomisen uutisia jo tänään
Tänään ilmestyneessä paperi-Tiedonantajassa on 8-sivuinen Tulevaisuuden Tiedonantaja –liite. Siihen on koottu mahdollisia myönteisiä lähitulevaisuuden uutisia ja juttuja, joissa eräät Suomen kommunistisen puolueen ajamat ja tukemat aloitteet ja kampanjat ovat tuoneet suotuisan tuloksen.
Eläinoikeusjärjestö Animalia julkaisi marraskuussa 2009 näköislehden suomalaisesta Maaseudun Tulevaisuus -lehdestä. Se oli toteutettu ja suunniteltu yhdessä elokuvafestivaali Lens Politican kanssa. Näköislehti Maaseudun Tulvaisuus oli päivätty vuodelle 2025 ja sen tarkoituksena oli kertoa Animalian tulevaisuudenvisioista. Tempaus otettiin hyvin vastaan ja se sai mediahuomiota.
Tulevaisuuden Tiedonantaja kalastelee osittain samoilla vesillä. Tarkoituksena on muutamien sepitettyjen juttujen avulla kertoa siitä tulevaisuudesta, jonka puolesta me kommunistit kamppailemme. Lehden tavoitteena on kerätä huomiota ja herättää keskustelua. Se toimii omalta osaltaan SKP:n eurovaalikampanjan tukena, ja Tulevaisuuden Tiedonantajaa levitetään myös erillispainoksena sekä näköisversiona verkossa.
Emme ole lähteneen spekuloimaan kaukaisen tulevaisuuden utooppisilla sosialismivisioilla. Lehden uutiset voivat olla todellisuutta jo piankin. Se riippuu pitkälle meistä.
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Itä-Hakkilassa jalka nousee musiikin ja talkoohengen tahdissa. 60-vuotisjuhlia viettävä Pavi on tanssivan yhteisön oma paikka. Juhlien keskellä toteutettava johtajanvaihdos on lavabisnekselle sekä uhka että mahdollisuus. Vantaa ei ole sivujuonne – vaan Pavin toimijoiden mukaan paras paikka lavatanssille.
Suomen kommunistisen puolueen (SKP) edustajakokous järjestetään tilanteessa, jossa maailma palaa, rauhanliike yskii ja työväenliike etsii uutta kurssiaan. Väistyvä puheenjohtaja Liisa Taskinen tiivistää tilanteen: ”Toivon, että edustajakokouksessa syntyy yhteinen tahtotila ja innostus.”
Mitä sinä olisit valmis tekemään ihmisen ja luonnon riistämisen lopettamiseksi? Hienoa, että sinulla on Tiedonantaja käsissäsi. Olet tarttunut marxilaiseen työvälineeseen. Tämän numeron kannessa nuoret ovat nousseet puuhun. ”Piti saada näkyvä paikka pääministeri Petteri Orpon edustusasunnon edessä järjestetyssä mielenosoituksessa.”
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.