Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Turkki ulos Rojavasta

    Pääkirjoitukset
    Avainsanat: Rojava, rauha, Turkki
    24.10.2019 - 13:25
    Petra Packalén
    Pääkirjoitus Tiedonantaja Petra Packalén kommunismi sosialismi työväenluokka työväenlehti

    – Nostetaan äänemme rauhan ja vapauden puolesta 1. marraskuuta Kansainvälisenä Kobane-päivänä ja vastustaaksemme sodan lietsomista taloudellisten ja imperialististen päämäärien takia.

    Näin pyydettiin kutsussa jo vuonna 2014 koko kansainvälistä yhteisöä kiinnittämään huomiota Kobanen kaupungin asukkaisen sinnikkääseen vastarintaan ISIStä vastaan, joka hyökkäsi kaupunkiin 15. syyskuuta.

    Kurdien kamppailu demokraattisen autonomian, ympäristötuhoa vastaan ja naisten oikeuksien puolesta on kiistämättä yksi suurimmista tuen ansaitsevista teoista tällä vuosikymmenellä. Vapaustaistelijat rakentavat yhteiskuntaa, jossa sorron sijaan jokainen saa käyttää ääntänsä päätöksiä tehdessä. Kaikkea tätä kehitystä vastaan on Erdoğanin johtama Turkki asettunut hyökkäämällä Pohjois-Syyriaan.
    Solidaarisuusliikkeet ympäri maailman ovat aktivoituivat heti lokakuussa hyökkäyksen jälkeen ja mielenosoituksia kurdien taistelun tukemiseksi on nähty Suomessakin useissa kaupungeissa. Seuraavia mielenilmauksia suunnitellaan juuri mainitun Kobane-päivän ympärille ja järjestelyihin on kutsuttu mukaan laajasti koko kansalaisjärjestökenttää.

    Rinteen on toimittava

    Suomen hallituksen painostaminen konkreettisempiin tekoihin Turkin hyökkäyksen pysäyttämiseksi on ensiarvoisen tärkeää. Jokainen valtio voi toimillaan vaikuttaa sodan julistaneen maan kukistamiseksi. Hallituksella ja koko eduskunnalla on käsissään keinot, jolla esimerkiksi kaikkien sodassa käytettävien teollisuustuotteiden vienti hyökkääjämaahan on mahdollista pysäyttää.

    Valitettavasti Suomen hallitus ei ole käyttänyt tätä keinoa koko laajuudessaan, kuten saamme lukea nyt Tiedonantajassakin esitellystä rauhanliikkeiden yhteisestä vetoomuksesta.

    Jokainen valtio voi toimillaan vaikuttaa sodan julistaneen maan kukistamiseksi.

    – Hallituksen päätös lopettaa uusien Turkkiin kohdistuvien asevientilupien myöntäminen on hyvä alku, mutta se ei lopeta kaikkea asevientiä Turkkiin. Suomen tulee perua myös aiemmin myöntämänsä vientiluvat, kuten Ruotsi on jo tehnyt, ja toimia EU:n täydellisen Turkkiin kohdistuvan asevientikiellon puolesta, tiivistivät useat eri rauhanjärjestöt yhdessä.

    Sotia vastaan tehty aktiivinen työ saa useilla saroilla arvostelua oikeiston taholta. Useimmiten tämä narina koostuu toiminnan vaikuttavuuden vähättelystä ja oman valtiomme liian pienestä roolista kansainvälisellä kentällä.

    Tällaisella vastatoiminnalla on oikeiston tarkoitus lähinnä lannistaa rauhaa vaativa kansanosa ja pyrkiä marginalisoimaan esimerkiksi mielenosoituksiin lähteviä ihmisiä. Osalla oikeistosta se on tietoista puhetta aitoa demokratiaa ajavia kurdeja vastaan ja osalla se kumpuaa lähinnä rasismista ja naisvihasta.

    Oli taustalla kumpi tahansa, siellä eivät ole faktat. Sotien loppumiseen on vaikutettu aikaisemminkin kansojen yhtenäisellä äänellä ja suurilla kokoontumisilla. Vietnamin sota on tästä hyvä esimerkki, eikä huono ole myöskään tuhansia ihmisiä Suomessakin kaduille saanut Irakin sota. Kun tähän ääneen yhdistetään vielä tiukat talouspakotteet ja sotateollisuuden lopettaminen hyökkääjämaahan, on Suomenkin vaikutus asiaan taattu.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kaksi eri neuvottelujärjestöä antoi lähes samanaikaisesti lakkovaroituksen – yksityisen sosiaalipalvelualan kriisi syvenee. Kuva Simo Rista CCO 4.0.
    Uutiset
    1.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoiva-alan kriisi syvenee – kaksi lakkovaroitusta samana päivänä, lähes samaan aikaan

    Yksityinen sosiaalipalveluala ajautui torstaina 29.

    AKYS
    Uutiset
    31.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    400 lasta vankiloissa: järjestöt kutsuvat helsinkiläiset kaduille Palestiinan puolesta

    Kuva2
    Tutkimus
    30.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomessa ei ole toimintamallia varhaislapsuuden taide- ja kulttuuripalveluille?

    pexels novillolapeyra 12608564
    Mielipiteet
    29.1.2026
    Sari Mikkola
    Tilaajille

    EU:n kohtuuhintaisen asumisen eurooppalainen suunnitelma

    Veikko Koivusalo 21.5.2013 –kuva toivo koivisto kopio
    Uutiset
    29.1.2026
    Yrjö Hakanen

    Työväenliikkeen valokuvaaja on poissa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!