Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    ”Uhkana leikkaaminen, leikkaaminen ja leikkaaminen”

    Kotimaa
    14.2.2014 - 15:24
    Tiedonantaja
    Toivo Koivisto
    Kokoomus haluaa vähentää Helsingin terveysasemia ja siirtää ainakin jonkun niistä yksityisille lääkäriyhtiöille. / Toivo Koivisto |

    Helsingin budjetin suurin uhka on leikkaaminen, leikkaaminen ja vielä kerran leikkaaminen, totesi SKP:n ja Helsinki-listojen Yrjö Hakanen kaupunginvaltuuston keskustellessa keskiviikkona ensi vuoden budjettiraamin valmistelusta.

    – Yritykset kilpailevat siitä, kuka nostaa eniten pörssikursseja leikkaamalla työpaikkoja. Työttömien määrä on noussut Helsingissä jo 33 000:een.

    – Jyrki Kataisen hallitus on puolestaan leikannut kuntien valtionosuuksia ensi vuoden tasolla jo 1,4 miljardilla eurolla. Hallitus vie kunnilta vuosina 2012–2017 yhteensä 7,3 miljardia.

    Hakanen syytti hallituspuolueita siitä, että kunnista tehdään leikkauspolitiikan ”likaisen työn tekijöitä”.

    – Mitään kestävyysvajetta ei olisi, jos pääomaverotus olisi EU-maiden keskitasoa, jos hallitus ei olisi alentanut yhteisöveroa ja jos hyvätuloisten verotusta ei olisi kevennetty 90-luvun lopulta alkaen. Kyse on siitä, kumpi on tärkeämpää: luottoluokittajat ja EU:n kiristyssopimukset vai ihmisten hyvinvointi.

    Helsinki tekee taas voittoa

    Helsingin viime vuoden tulos on noin 150 miljoonaa ylijäämäinen. Pankkitileillä on ollut keskimäärin yli 600 miljoonaa euroa ja vuodenvaihteessa ennakkotietojen mukaan lähes miljardi.

    – Jos osa näistä rahoista käytetään palveluihin, se ei ole vain menoerä. Se tuo työtä, tuloja ja hyvinvointia, Hakanen totesi.

    Kuntaliiton mukaan pelkästään väestötekijät nostavat kuntien sosiaalipalvelujen menoja vuodessa yli 3 % ja terveysmenoja noin 1,5 %. Tähän päälle tulee vielä hintojen ja palkkojen nousu.

    – Helsingin asukasmäärä on kasvanut jatkuvasti, mutta sosiaali- ja terveysmenojen kasvu on ollut jo 12 vuotta pienempi kuin isoissa kaupungeissa keskimäärin. Päivähoidon, opetuksen ja kulttuurin menot ovat asukasta kohti pienemmät kuin naapurikunnissa.

    Kun palveluja on alibudjetoitu usealla kymmenellä miljoonalla, tarvitaan budjettiraamiin reaalinen tasokorotus. Karsimisen sijasta pitää tiivistää ja laajentaa lähipalveluverkkoa.

    Työtä ja tuloja investoinneilla

     Hakanen esitti investointeja muun muassa biohiilen, tuulivoiman ja aurinkoenergian tuotantoon sekä älykkäisiin liikenneverkkoihin. Toisaalta hän kysyi, miksi investoida yli miljardi uuteen Vuosaaren voimalaan ja sen verkostoihin, kun samat ilmastotavoitteet saadaan puolta halvemmalla muuttamalla vanhoja laitoksia monipolttoainevoimaloiksi. Satoja miljoonia säästyisi luopumalla Sörnäisten tunnelista ja korvaamalla esitetyt Kruunusillat ratikkalauttayhteydellä.

    – Into, jolla kokoomus ajaa energialaitoksen ja sataman, mahdollisesti myös Palmian ja HKL:n yhtiöittämistä, ei osoita vastuullista suhtautumista kaupungin talouteen, Hakanen kommentoi. Hän vastusti myös palvelusetelien käytön, kilpailuttamisen ja ulkoistamisen lisäämistä.

    Helsingissä on kokeiltu osallistuvaa budjetointia nuorisotoimessa. Seuraavaksi voisi olla osallistuvan budjetoinnin alueellisia kokeiluja, Hakanen ehdotti.

    Valtuusto ei tehnyt budjettiraamista päätöksiä. Ne tehdään kaupunginhallituksessa maaliskuussa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    2016 Mural w Nowej Rudzie
    Teoria
    24.3.2026
    Czesław Kulesza
    Tilaajille

    Puolan ”Kirotut sotilaat”: muisto, menetys ja taistelu menneisyydestä

    Maaliskuun ensimmäisenä puolalaiset muistelevat niin sanottuja kirottuja sotilaita, jotka vastustivat 1945 jälkeen asetettua Neuvostoliiton tukemaa hallintoa.

    mauro lima nettiin
    Ulkomaat
    24.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Kuuba-solidaarisuudesta maailmanlaajuinen liike

    Taide  ja kulttuurivirasto jätti Kuurojen Liiton ilman valtion tukea jo toista vuotta peräkkäin. Kuva Daveynin CCO 2.0
    Uutiset
    24.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallitus kriisiyttää viittomakielistä kulttuuria

    34 Wisconsin People’s Party  puolueen puheenjohtaja Mike Bernhard sodanvastaisessa mielenosoituksessa Madisonissa
    Ulkomaat
    23.3.2026
    Fanny Behrens
    Tilaajille

    Kaksipuoluejärjestelmä pitää muut ulkona

    1 IvaloNäätämö 22022026
    Ulkomaat
    23.3.2026
    Martti Vaskonen
    Tilaajille

    Miksi Murmanskiin ja miksi ei?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!