Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ulosmarssi Danske Bankilla

    Kotimaa
    20.4.2017 - 11:59
    Tiedonantaja

    Pankin asiantuntijat ja toimihenkilöt osoittivat mieltään ja poistuivat Danske Bankin useista eri yksiköistä keskiviikkona iltapäivällä. Ulosmarssi kesti iltaan kello 22 asti.

    ”Työnantaja ei ole esittänyt uskottava syytä väen vähentämiseen.”

    Mielenilmauksen taustalla on tanskalaisomisteisen Danske Bankin 10. huhtikuuta käynnistämät yt-neuvottelut henkilöstön vähentämisestä. Neuvotteluiden piirissä on 268 henkilöä ja vähennystarve on enintään 69 henkilöä.

    – Vähennyksiä ollaan tekemässä liian paljon ennakkoon. Työnantaja ei ole esittänyt uskottava syytä väen vähentämiseen. Olisi helpompaa ymmärtää yt-neuvottelujen tarve, jos näkisi, että työn määrä olisi oikeasti vähentynyt ja asiakaskäyttäytyminen todellisuudessa muuttunut, kertoo pääluottamusmies Aino Huuhti.

    Työnantajan vähennykset kohdentuvat eri puolille Suomea ja työtä ollaan keskittämässä palvelukeskuksiin kotimaassa ja ulkomailla. Danske Bank on esimerkiksi siirtänyt back office -toimintojaan Liettuaan.

    Danske Bank työllistää Suomessa noin 1 800 henkilöä. Pankin taloudellinen tulos on kunnossa. Konsernin tilikauden voitto ennen veroja säilyi vuonna 2016 samalla tasolla edellisen vuoden kanssa ja oli 210,3 miljoonaa euroa. Tulos vuonna 2016 oli 171,0 miljoonaa euroa, kun se vuonna 2015 oli 165,7 miljoonaa euroa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Aktivistit korostavat, että vastuu kansanmurhan vastustamisesta kuuluu myös paikallisille toimijoille. Kuva Tapio Siirilä
    Kotimaa
    6.12.2025
    Toimitus

    Rovaniemen Ounasvaaralle suunniteltu lomakylähanke nostatti vastarintaa – aktivistit vaativat rakennusluvan perumista

    Rovaniemen kaupunki on myöntänyt rakennusluvan Ounasvaaralle suunnitellulle Arctic Panorama -lomakylälle, vaikka hankkeella on selkeät yhteydet Israelin matkailuyhtiöihin.

    Tutkimuksen taustalla on huoli siitä, että suomalaiset syövät edelleen huomattavasti enemmän punaista lihaa kuin ravitsemussuositukset ohjeistavat. Kuva Wilfredor CC0 4.0.
    Tutkimus
    5.12.2025
    Toimitus

    Tutkimus: Kolmannes hyväksyisi korkeamman veron lihalle

    Maattomien liikkeen johtaja João Pedro Stedile On välttämätöntä mahdollistaa kansanliikkeiden osallistumista päätöksentekoon ja rahoitusprojektien muotoiluun. Kuva Anselmo Cunha CCO 2.0.
    Ulkomaat
    4.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kansojen BRICS-huippukokous käynnistyi Riossa – kansanliikkeet vaativat oikeudenmukaista maailmanjärjestystä

    Rajat auki!  mielenosoituksen järjestäjä Martti Vaskonen avaisi Suomen ja Venäjän rajan. Kuva Martti Vaskonen
    Kotimaa
    3.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rajat auki! – Mielenosoitus Niiralassa muistuttaa liikkumisvapauden ja perhesuhteiden merkityksestä

    Näyttely The Real Gaza on avoinna 5.12.2025–11.1.2026. Kuva Sohail Salem piirustus. 2025.
    Kulttuuri
    2.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Gazassa vallitsee sinnikkyys, hellyys ja uudelleensyntyminen”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!