Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vaarallinen ohjuskilpi ja hiljainen Suomi

    Arkiston arkiston artikkeli
    22.8.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 30 / 22.8.2008

    Matti Vanhanen arvioi viime maanantaina, että Kaukasian konflikti vaikuttaa tekeillä olevaan turvallisuus- ja puolustuspoliittiseen selontekoon. Jyrki Katainen selitti heti seuraavana päivänä, että Suomessa on viime vuosina tuudittauduttu vääränlaiseen turvallisuudentunteeseen ja että ”Georgian sota” on palauttanut monet maan pinnalle. Venäjä on tehnyt paluuta suurvallaksi ja käyttää sotilaallista voimaa ”ulkopolitiikkansa jatkeena”. Suomessa tämä on otettava huomioon selonteon laadinnassa.

    Kumpikaan ei maininnut mitään uhasta, joka on Suomelle, Euroopalle ja koko maailmalle paljon Kaukasian selkkausta vaarallisempi. Kyse on USA:n ja Puolan allekirjoittamasta sopimuksesta USA:n ohjuspuolustusjärjestelmän eli ohjuskilven sijoittamiseksi Puolan maaperälle. Siihen liittyvä tutkajärjestelmä sijoitetaan Tshekkiin.

    Ohjuskilpihanke on vaarallisin askel kohti ydinsotaa mitä maailma on kokenut sitten vuoden 1962 Kuuban ohjuskriisin. Toisin kuin USA väittää, ohjuskilpi ei ole tarkoitettu torjumaan Iranin tai muiden ”roistovaltioiden” ohjushyökkäyksiä. Ohjuskilpi on tarkoitettu Venäjää vastaan, ja se muodostaa totaalisen uhan Venäjän olemassaololle. Samalla se uhkaa ydintuholla myös Venäjän lähialueita ja laajemmin Eurooppaa ja koko maailmaa.

    Nimestään huolimatta USA:n ohjuspuolustusjärjestelmä ei ole lainkaan puolustuksellinen, se on hyökkäyksellinen ydinensi-iskun ase. Sen avulla on tarkoitus murtaa vanha kylmän sodan aikainen kauhun tasapaino ja korvata se USA:n ydinherruudella. Ohjuskilven avulla USA voisi suorittaa ydinasein ensi-iskun esimerkiksi Venäjää vastaan ilman pelkoa tehokkaasta kostoiskusta. Näin kilven haltijan eli USA:n houkutus ensi-iskun suorittamiseen tai sillä uhkaamisen käyttämiseen kiristyksen välineenä lisääntyisi

    Tasavallan presidentiltä ja hallituksen jäseniltä toivoisi heräämistä tässä turvallisuutemme kannalta vaarallisimmassa asiassa.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kuva2
    Tutkimus
    30.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomessa ei ole toimintamallia varhaislapsuuden taide- ja kulttuuripalveluille?

    Selvitys (29.1.) kokoaa ensimmäistä kertaa yhteen valtakunnallisen kokonaiskuvan vauvoille, taaperoille ja heidän perheilleen suunnatuista kulttuuripalveluista.

    pexels novillolapeyra 12608564
    Mielipiteet
    29.1.2026
    Sari Mikkola
    Tilaajille

    EU:n kohtuuhintaisen asumisen eurooppalainen suunnitelma

    Veikko Koivusalo 21.5.2013 –kuva toivo koivisto kopio
    Uutiset
    29.1.2026
    Yrjö Hakanen

    Työväenliikkeen valokuvaaja on poissa

    Caracas from El Calvario
    Ulkomaat
    29.1.2026
    TA
    Tilaajille

    Venezuelan hallitus torjuu väitteet salaisista neuvotteluista

    Ulkomaat
    29.1.2026
    TA
    Tilaajille

    Komintern tammikuu 2026

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!