Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Valtakunnan kiertueen loppuhuipennus Tampereella

    Kotimaa
    6.5.2014 - 11:28
    Sippo Kähmi

    Kun viime kesäkuussa kokoontunut SKP:n edustajakokous hyväksyi aloitteen puoluejohdon jalkautumisesta maakuntiin, puolueen uusi pääsihteeri Heikki Ketoharju ei vielä tiennyt, mitä se tulisi tarkoittamaan.

    Aiemmin Helsingissä kokoontunut puolueen poliittinen toimikunta on nyt kiertänyt ympäri Suomea jo viidellä eri paikkakunnalla, aina Kemistä Joensuuhun. Porvaripeli poikki! –nimellä kulkenut kiertue on saamassa päätöksensä ensi viikon lauantaina Tampereella otsikolla Köyhät kyykystä!

    Hämmennystä ja pöhinää

    Pääsihteeri Ketoharjulle tärkeää kiertueessa on ollut sen nostattama positiivinen pöhinä.

    – Piirijärjestöissä on tykätty erityisesti kiertueen keskustelutilaisuuksista. Pieni ulkopuolinen hämmentäminen on piristänyt paikallista toimintaa.

    Toimikunnan kokouksen lisäksi kiertueeseen on kuulunut kampanjointia toreilla ja julkisia keskusteluja muiden nykypolitiikkaan kyllästyneiden kanssa.

    Kemissä puhuttiin yksityistämisen ongelmista, Kuopiossa haastettiin kuntien pakkoliitokset sekä sote-soppa, ja Jyväskylässä käytiin teoreettista debattia nykysuomalaisten luokka-asemasta. Myös EU-jäsenyydestä ja TTIP-vapaakauppaneuvotteluista on käyty tiukkaa vasemmistolaista keskustelua.

    – En tiedä, kuka muu olisi nostanut nämä asiat puheenaiheeksi laajemmassa, koko politiikan suunnan muuttamisen kontekstissa, Ketoharju toteaa SKP:n roolista.

    Kommunistien esiin nostamat ajatukset ovat saaneet muutkin vasemmalla tekemään poliittista tilannearviota. Uusia liittolaisia on löytynyt, yhteistyöaloitteita on syntynyt, onpa puoluekantojakin tarkisteltu.

    Köyhät pois kyykystä

    Tampereen yleisötilaisuus Köyhät kyykystä! pidetään 10. toukokuuta klo 14-16 Kirjastotalo Metsossa. Keskustelemassa ovat kaupunginvaltuutettu Aila Dündar-Järvinen (sd), varavaltuutettu Ilkka Järvelä (vas), Kuule köyhää -toimikunnan Risto Koivisto ja pätkätyöläinen Simo Suominen (skp). Sosiaalityön professori Jari Heinonen toimii juontajana.

    Ketoharju lupaa vastaavan toiminnan jatkuvan myös syksyllä. Muoto saattaa muuttua, mutta maakunnissa pidettävän ”poliittisen päivän” perusidea varmaankin säilyy.

    – Nyt toivotaan lisää kutsuja kentältä. Missä päin seuraavaksi kaivattaisiin pientä porvaripelin poikkiviheltämistä?

    Porvaripeli poikki verkossa >>>


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kuvassa ammattiyhdistysaktiiveja Roma Prideilla. Italiassa suurimman ammattiliiton CGIL n ja teollisuuden etujärjestön Confindustrian harvinainen yhteisrintama. Kuva G.dallorto CCO 2.5 it
    Ulkomaat
    26.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Italiassa ammattiliitto  ja teollisuuden etujärjestö yhteisrintamassa: Euroopan on muututtava, jotta teollisuus ja työpaikat eivät romahda

    Italian suurimman ammattiliiton CGIL:n teollisuusalojen valtakunnallinen edustajakokous kokoontui Roomassa 23.

    Järjestöt arvioivat, että Orpo Purran kehysriihen päätökset heikentävät kansalaisyhteiskunnan ja julkisten palvelujen toimintakykyä. Kuva Lauri Heikkinen Valtioneuvoston kanslia
    Politiikka
    25.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Järjestöt tyrmäävät kehysriihen: Orpo–Purran talouslinja murentaa kansalaisyhteiskunnan ja julkiset palvelut

    Asiantuntijat arvioivat, että DCA sopimus muuttaisi Suomen ydinasepolitiikkaa ja lisäisi sotilaallisia riskejä. Kuva Andrew Greenwood CCO 0.0
    Uutiset
    24.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomen ydinasepolitiikkaa ollaan muuttamassa radikaalisti?

    Vastavalmistuneiden työllistyminen on pysynyt vakaana, vaikka hallitus puhuu työmarkkinakriisistä. Kuva Juulia Kalavainen CCO 2.0
    Kotimaa
    23.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vastavalmistuneiden työllistyminen pysynyt vakaana – rekisteriseuranta paljastaa, ettei työmarkkinoiden kiristyminen näy palkkatyöhön siirtymisessä

    Orpo Purran hallitus on löytänyt eläkesovun, mutta SAK n mukaan esitetty malli ei korjaa järjestelmän rakenteellisia ongelmia. Viljo Pietinen CCO 4.0
    Uutiset
    22.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallituksen eläkesopu kasvattaisi veronmaksajien taakkaa ja jatkaisi yrittäjien alivakuuttamista

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!