Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vanha vallataan uudestaan

    Arkiston arkiston artikkeli
    8.8.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 28 / 8.8.2008

    Kuuluisasta Helsingin Vanhan ylioppilastalon valtauksesta tulee marraskuussa kuluneeksi 40 vuotta. Mutta Vanha vallataan uudestaan tänä vuonna jo 30.–31. elokuuta. Vastavirta-festivaali ja sen huipennuksena SKP:n 90-vuotisjuhla täyttää Vanhan.

    Kaksi päivää monipuolisia seminaareja ja keskusteluja, huipputason konsertteja, iloista juhlintaa ja tovereiden tapaamisia on luvassa. Tapahtuman anti on hieno, sellainen, jota mikä tahansa toinen puolue voi vain kadehtia.

    Nyt on syytä suunnata nokka kohti Helsinkiä ja innostaa muitakin mukaan. Eikä vain sitä nykyistä totuttua ydinporukkaa vaan laajemmaltikin.

    Olitko sinä mukana SKP:n julkisuuteen tulon 30-vuotisjuhlassa 1974 tai SKP:n 60-vuotisjuhlassa 1978 Stadionilla? Mitä jos varmistaisit, että mahdollisimman moni niissä juhlissa olleista suuntaisi Vanhalle?

    Muistatko, ketä kaikkia kuuluikaan puolue-, nuoriso- tai naisosastoosi 70- tai 80-luvulla? Mitä jos ehdottaisit heille yhteistä matkaa Helsinkiin?

    Osallistuitko sinä Vanhan valtaukseen 1968? Mitä jos ottaisit yhteyttä muutamaan muuhun valtaajaan ja tekisit treffit Vanhalle?

    Onko naapurisi tai työkaverisi kaipaillut suoraa puhetta tärkeistä aiheista ja ottanut silloin tällöin luettavakseen Tiedonantajan? Mitä jos houkuttelisit hänet Vastavirta-festarin keskusteluihin?

    Päätöksiä Vanhan uudelleen valtaukseen lähdöstä, porukan värväämisestä, kimppakuljetuksista, majoittumisesta jne. on aika tehdä nyt. Kolmen viikon päästä on jo oltava Vanhalla.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Vietnamin kommunistinen puolue (CPV) esitteli 14. puoluekokouksen valmisteluja ulkomaisille diplomaattisille edustustoille ja kansainvälisille järjestöille Hanoissa 7.

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Lääkärit Ilman Rajoja  järjestön ajoneuvo Jabaliassa. Nour Alsaqqa MSF
    Uutiset
    7.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Humanitaarinen apu vaarassa Gazassa ja Länsirannalla

    Pérez Pirelan mukaan sota voitetaan vain maaperällä, saappaat savessa. Kuvassa bolivaarisen miliisin joukkoja. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Ulkomaat
    6.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelalainen filosofi kysyy: Onko Venezuela ensimmäinen kohde Yhdysvaltojen uudessa laajentumisessa?

    pexels karola g 5980898
    Mielipiteet
    5.1.2026
    Toni Kangas
    Tilaajille

    Työttömyysturvan heikennyksistä, mihin ollaan menossa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!