Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vanha vallataan uudestaan

    Arkiston arkiston artikkeli
    8.8.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 28 / 8.8.2008

    Kuuluisasta Helsingin Vanhan ylioppilastalon valtauksesta tulee marraskuussa kuluneeksi 40 vuotta. Mutta Vanha vallataan uudestaan tänä vuonna jo 30.–31. elokuuta. Vastavirta-festivaali ja sen huipennuksena SKP:n 90-vuotisjuhla täyttää Vanhan.

    Kaksi päivää monipuolisia seminaareja ja keskusteluja, huipputason konsertteja, iloista juhlintaa ja tovereiden tapaamisia on luvassa. Tapahtuman anti on hieno, sellainen, jota mikä tahansa toinen puolue voi vain kadehtia.

    Nyt on syytä suunnata nokka kohti Helsinkiä ja innostaa muitakin mukaan. Eikä vain sitä nykyistä totuttua ydinporukkaa vaan laajemmaltikin.

    Olitko sinä mukana SKP:n julkisuuteen tulon 30-vuotisjuhlassa 1974 tai SKP:n 60-vuotisjuhlassa 1978 Stadionilla? Mitä jos varmistaisit, että mahdollisimman moni niissä juhlissa olleista suuntaisi Vanhalle?

    Muistatko, ketä kaikkia kuuluikaan puolue-, nuoriso- tai naisosastoosi 70- tai 80-luvulla? Mitä jos ehdottaisit heille yhteistä matkaa Helsinkiin?

    Osallistuitko sinä Vanhan valtaukseen 1968? Mitä jos ottaisit yhteyttä muutamaan muuhun valtaajaan ja tekisit treffit Vanhalle?

    Onko naapurisi tai työkaverisi kaipaillut suoraa puhetta tärkeistä aiheista ja ottanut silloin tällöin luettavakseen Tiedonantajan? Mitä jos houkuttelisit hänet Vastavirta-festarin keskusteluihin?

    Päätöksiä Vanhan uudelleen valtaukseen lähdöstä, porukan värväämisestä, kimppakuljetuksista, majoittumisesta jne. on aika tehdä nyt. Kolmen viikon päästä on jo oltava Vanhalla.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer nostaa jälleen esiin vakavan huolen vanhustenhoidon tilasta. Liiton puheenjohtaja Päivi Inberg arvostelee järjestön tiedotteessa (12.

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!