Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    ”Varoitus” MM-kisaterrorista

    Arkiston arkiston artikkeli
    2.6.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 22/2006.

    Israel on varoittanut eurooppalaisia ja yhdysvaltalaisia tiedusteluelimiä Iranin tukeman Hizbollah-liikkeen solujen mahdollisista yrityksistä suorittaa terrori-iskuja Saksassa pian alkavien jalkapallon MM-kisojen aikana, kertoi saudiarabialainen Al-Watan-lehti viikko sitten.

    Uutisen mukaan terrori-iskujen tarkoitus on osoittaa kansainväliselle yhteisölle, että Iran pystyy kostamaan, jos sitä vastaan hyökätään.

    Washingtonilaislähteiden mukaan USA ja eurooppalaiset ovat pystyttäneet yhteisen operaatiokeskuksen varautumaan tällaiseen skenaarioon. Kaksi yhdysvaltalaista lentotukialusta ja yksi ranskalainen laiva ovat matkalla Intian valtamerelle ja Persianlahdelle. CIA ja eurooppalaiset tiedustelupalvelut ovat lisänneet aktiivisuuttaan arabi- ja muslimimaiden suurlähetystöjä ja muita arabi- ja muslimiyhteisöjä vastaan lisäämällä niiden valvontaa ja soluttamalla niihin agentteja.

    Yhdysvaltalaiset virkailijat, jotka vastustavat hyökkäystä Iraniin, pelkäävät Bushin hallinnon käyttävän hyväkseen sellaisia terrori-iskuja aloittaakseen hyökkäyksen Irania vastaan. Vaikka terrori-iskut olisivat jonkin kolmannen osapuolen käsialaa, niitä käytettäisiin virkailijoiden mukaan oikeuttamaan hyökkäys Iraniin…..

    (ES)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    OLYMPUS DIGITAL CAMERA
    Kotimaa
    20.12.2025
    Toimitus

    Pohjoiseen päästävä ilman junanvaihtoa

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) Lapin piiri varoittaa, että raideliikenteen kilpailun avaaminen uhkaa heikentää pohjoisen saavutettavuutta ja pirstoa yhtenäiset junayhteyde

    Turvalliset tilat nousivat keskeiseen rooliin Transliiton toiminnassa. Kuva Luisalvaz CCO 3.0
    Uutiset
    19.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Transliitto eroaa Setasta – uusi kattojärjestö rakentaa itsenäistä edunvalvontaa

    Robert Karlssonin mielestä Orpo Purran hallituksen leikkauspolitiikalle on vaihtoehtoja. Kuva Kaija Karlsson.
    Mielipiteet
    18.12.2025
    Robert Karlsson

    RKP:n rooli ruotsinkielisessä palvelussa kyseenalaistetaan – Läs Robert Karlssons insändare om Svenska folkpartiets roll i finländsk politik.

    Kolumbialainen Héctor Paloma uskoo, että rauha syntyy yhteisöllisyydestä, ei armeijoiden voimasta.Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Ulkomaat
    18.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kaupunkirauhaa etsimässä – yhteisölliset vaihtoehdot väkivallalle

    Liikkeellä olevat lapset joutuvat valitsemaan vaarallisia muuttoreittejä. Kuva Roni Ahmed
    Uutiset
    18.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hukkuminen yleisin kuolinsyy – 300 lasta kuollut vaarallisilla reiteillä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!