Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Vastakkain asettelujen aika ei ole ohi

    Arkiston arkiston artikkeli
    28.3.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 13 / 28.3.2008

    Metallityöväen liiton liittokokousedustajien vaalit ovat käynnissä. Tampereen liittokokoukseen 25.-28. toukokuuta valitaan yhteensä 486 kokousedustajaa suhteellisella vaalilla.

    Vaaleissa on mukana kaiken kaikkiaan 1 407 ehdokasta. Ehdolla on myös Asko Kodinkoneella Lahdessa vaihetyöntekijänä työskentelevä Juha Haukka. Hän manaa, miten ammattiosaston toiminta on asteittain muuttunut pelkäksi kerhotoiminnaksi.

    – On se kumma kun jo juhannuksena aletaan suunnitella osaston pikkujouluja, puuskahtaa Haukka, joka näkee paikallisen toiminnan tilan varapääluottamusmiehen pestistä käsin.

    Julkisuudessa valitetaan paljon sitä, miten puoluepolitisoituneita ammattiliitot ovat. Ristiriitaista on, että ammattiosastotasolla tuntuu politiikan puhuminen saati tekeminen olevan pannassa.

    Lisää särmää toimintaan

    Ay-toiminta kiinnostaa hälyttävän vähän nuoria. Eikä ihme, mikäli ammattiosastoissa keskitytään vain turhanpäiväiseen puuhasteluun.

    – Särmikkäämmällä toiminnalla saataisiin nuoriakin enemmän kiinnostumaan ay-liikkeestä ja työläisten edunvalvonnasta, pohtii Juha Haukka. Jäsenten aktiivisuutta ja osallistumista voitaisiin myös merkittävästi lisätä parantamalla ammattiosastojen ja luottamusmiesten toimintaoikeuksia.

    Asiaa ei Haukan mukaan auta myöskään se, jos ay-liikkeessä vaivutaan nostalgiaan ja haikaillaan ”menneitä hyvä aikoja”, jolloin duunarillakin oli enemmän valtaa. Metallialallakin on tapahtunut paljon globalisaation ja Euroopan unionin ryydittämää muutosta.

    Elektroniikka-ala on raivannut alaa perinteiseltä raskaammalta teollisuudelta. Työntekijöinä on nykyään myös entistä enemmän naisia, Haukan omallakin työpaikalla valtaosa. Sen vuoksi vaatimus naisten palkkojen jälkeenjääneisyyden korjaamiseksi on yhä ajankohtaisempi myös Metalliliiton näkökulmasta.

    Demareita ei myötäillä

    Metallin vaaleissa on kommunisteilla oma lista, Itsenäisen Metallin puolesta. Juha Haukka kertoo, että omalle listalle oli tarvetta, koska Metalliliiton vasemmiston ja sitoutumattomien vaaliliitto Metallin Vaikuttajat ei tee tarpeeksi radikaalia ay-politiikkaa, vaan myötäilee liikaa demareiden linjauksia.

    Itsenäisen Metallin puolesta -vaaliliiton vaatimusten lähtökohtana on, että ay-liikkeen tehtävänä on taistella työntekijöiden elinolojen ja palkkojen parantamisen puolesta. Viime aikoina on yritysten kilpailukyvyn nimissä pidetty lähinnä huolta vain omistajien tulojen kasvattamisesta.

    Metalliliitto valmistelee yhdessä muutaman muun teollisuusliiton kanssa fuusiota TEAM-liittojätiksi. Haukan mielestä päätöksentekoa kauemmaksi kenttätasosta vievän liittofuusion sijasta pitäisi löytää entistä tehokkaampia vaikuttamisen keinoja. Suuruuden ekonomia merkitsee jäsendemokratian kaventumista.

    Metallin liittokokouksen edustajavaaleissakin kyse on ay-liikkeen tulevaisuuden suunnasta.

    – Vastakkain asettelujen aika ei ole ohi, muistuttaa Juha Haukka Lahdesta.

    MARKO KORVELA

    * TA-FAKTA:

    Itsenäisen Metallin puolesta -vaaliliitto:

    Vaatimukset:

    * Jäsendemokratia kunniaan Metalliliitossa

    * Tulonjakoa on muutettava palkkoja korottamalla

    * Työaika 30 tuntiin viikossa ansiotasoa alentamatta

    * Työnantajien saneluvaltaa on rajoitettava

    Vaaliehdokkaat:

    Häme:

    102 Juha Haukka, Lahti

    Pirkanmaa:

    126 Pertti Keihänen, Tampere

    127 Arto Lohi, Tampere

    128 Risto Särkkä, Tampere

    129 Juha Tuominen, Tampere

    Varsinais-Suomi:

    188 Pertti Haverinen, Uusikaupunki

    189 Pekka Isomaa, Turku

    190 Joonas Laine, Lieto

    Satakunta:

    112 Hiski Henttula, Rauma

    113 Matti Vuorenpää, Ulvila

    Ennakkoäänestys järjestettiin 14.-28. maaliskuuta. Uurnavaalit ovat 6.-8. huhtikuuta.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Jori Porspakka on pitkäaikainen kansalaisvaikuttaja, joka seuraa aktiivisesti Tuusulan päätöksentekoa Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kotimaa
    1.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Jannu Jokelasta ei vaikene

    Tapaan Jori Porspakan hänen kotonaan Jokelan Kolsassa. Syyskuu vetelee viimeisiään. Porspakka haravoi omakotitalonsa pihassa, kun saavun paikalle.

    Sri Lankassa radikaalivasemmistolainen johto
    Politiikka
    29.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sri Lankan vasemmisto nousi valtaan syvän kriisin jälkeen

    Ane Sánchez Jiménez toimii sekä lipedeema aktivistina että kommunistisena poliitikkona Navarrassa. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    23.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kommunisti, jonka tunnetaan kadulla lipedeeman vuoksi

    Ulkomaat
    22.9.2026
    Toimitus
    Tilaajille

    Komintern syyskuu 2026

    ltapsah road 6594010 640
    Mielipiteet
    22.9.2026
    Juha Ruokola
    Tilaajille

    Kansa äänestää oman turvaverkkonsa alas

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!