Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Venezuela ei ole turvallisuusuhka Yhdysvalloille

    Ulkomaat
    11.3.2015 - 15:28
    Tiedonantaja
    HOVF
    Näpit irti Venezuelasta! / HOVF |

    Presidentti Nicolas Maduro on tuominnut jyrkin sanoin Yhdysvaltojen erilaiset horjutustoimet Venezuelan bolivaarista tasavaltaa vastaan ja pakotteiden asettamisen seitsemälle venezuelalaiselle viranomaiselle.

    Venezuelan äärioikeiston väkivaltaiset hyökkäykset maan demokratiaa vastaan on tarkoitettu yhteiskunnan horjuttamiseksi. Ne uhkaavat kansan jo 15 peräkkäisenä vuonna vaaleissa vahvistamaa demokraattista yhteiskuntajärjestelmää.

    – Yhdysvaltain presidentti –  on Yhdysvaltain imperialististen eliitin nimissä päättänyt henkilökohtaisesti ottaa tehtäväkseen kukistaa hallitukseni, sekaantua sisäisiin asioihimme ja alistaa Venezuelan Yhdysvaltain hallintaan, sanoi Maduro Venezuelan valtiollisessa televisiossa 9. maaliskuuta pitämässään tiukassa puheessa. 

    Hands Off Venezuela – Finlandin puheenjohtaja Rauni Salminen ja sihteeri Matti Laitinen muistuttavat, että Yhdysvallat on yrittänyt suistaa v. 2002–2015 jo kolmesti vallasta Venezuelan laillisesti ja demokraattisesti valitun hallituksen. Tämä on tapahtunut tukemalla ja kehottamalla maan oikeisto-oppositiota väkivaltaiseen vastavallankumoukseen. Tähän mennessä vallankaappausyritykset ovat epäonnistuneet.

    Yhdysvaltain toiminta kansainvälisen oikeuden ja YK:n peruskirjan periaatteiden vastaista

    Yhdysvaltain hallitus sivuuttaa vuoropuhelun kansainvälisen lainsäädännön noudattamisessa. Se vähät välittää  alueellisten yhteistyöjärjestöjen ja kansainvälisen yhteisön mielipiteestä. Salmisen ja Laitisen mukaan tällainen toiminta rikkoo rauhanomaisen rinnakkainelon periaatetta valtioiden välillä. Se on myös kansainvälisen oikeuden ja YK:n peruskirjan periaatteiden vastaista.

    YK:n peruskirjan mukaan “Millään valtiolla tai valtioiden ryhmällä ei ole oikeutta puuttua suoraan tai epäsuorasti, mistään syystä, minkään toisen valtion sisäisiin tai ulkoisiin asioihin. Näin ollen aseellinen väliintulo ja kaikki muut häirinnän muodot tai  tehdyt uhkaukset yksityistä valtiota ja sen poliittisia, taloudellisia ja kulttuurisia elementtejä vastaan ovat kansainvälisen oikeuden vastaisia.” (YK, A/RES/25/2625)

    Me vetoamme, että Yhdysvallat lopettaa kaiken sekaantumisensa Venezuelan bolivaarisen tasavallan sisäisiin asioihin, kunnioittaa sen täysivaltaisuutta valtiona ja suo sen rakentaa rauhanomaisesti yhteiskuntaansa itsevalitsemallaan kehitystiellä, todetaan Hands Off Venezuela – Finlandin kannanotossa. 


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Lastensuojelun avohuolto on tärkeä tuki perheille Richard Stachmann Unsplash
    Kotimaa
    18.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kirjaamisvelvoitteen keventäminen voi heikentää lasten oikeusturvaa

    Lastensuojelun Keskusliitto varoittaa 13.2.

    Sote ry n jäsenet pysäyttävät työt 17. –19. helmikuuta. Kuva Valentin Skipin CCO 4.0
    Uutiset
    17.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Laaja lakko käynnistyy yksityisellä sosiaalipalvelualalla

    Orpo–Purran hallitus on jo tehnyt leikkauksia, jotka ovat osuneet kipeimmin niihin, joilla ei ole varaa menettää enempää. Kuva Hallitus CCO 2.0
    Kotimaa
    16.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeudenmukainen tulonjako syntyy puuttumalla suurituloisten etuoikeuksiin – ei pienituloisten leikkauksilla

    Walk for Peace 2050015Kuva Robert Kennicott CCO 4.0
    Uutiset
    15.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Buddhalaismunkkien 108 päivän rauhankävely päättyi Washingtonissa

    Any day now (Unsplash)
    Politiikka
    14.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kokoomuksen tasa-arvopuhe saa SAK:lta tylyn arvion: ”Pinkkipesua” ilman todellisia tekoja

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!