Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Venezuela ei taivu uhkailujen edessä

    Ulkomaat
    16.8.2017 - 13:40
    Tiedonantaja

    Venezuelan bolivaarinen tasavalta vastustaa jyrkästi ja kategorisesti Yhdysvaltojen presidentti Donald Trumpin epäystävällisiä ja vihamielisiä lausuntoja, joissa Trump uhkaa Venezuelaa sotilaallisella väliintulolla. Tämä on kaikin tavoin Yhdistyneiden Kansakuntien peruskirjan tarkoitusten ja periaatteiden sekä kansainvälisen oikeuden normien vastaista, erityisesti voimankäyttö ja sillä uhkaaminen, ja rikkoo valtioiden poliittista riippumattomuutta.

    – Trumpin sotaisat julistukset, jotka kuuluvat Yhdysvaltojen hallinnon järjestelmälliseen Venezuelan vastaiseen hyökkäykseen, ovat välitön uhka rauhaa, vakautta, riippumattomuutta, alueellista yhtenäisyyttä, suvereniteettia ja itsemääräämisoikeutta vastaan Venezuelan bolivariaanisessa tasavallassa, vain päivä sen jälkeen kun Venezuelan valtionpäämies Nicolas Maduro Moros oli uudistanut kutsunsa luoda Yhdysvaltojen hallituksen kanssa korkeat, tasa-arvoiset, yhteistyöhön ja keskinäiseen kunnioitukseen perustuvat suhteet, todetaan Venezuelan ulkoministeriöstä.

    Imperialistisia ja uuskolonialistisia tavoitteita

    Trumpin holtiton uhkailu pyrkii ulkoministeriön mielestä viemään Latinalaisen Amerikan ja Karibian alueen konfliktiin, joka horjuttaa pysyvästi vakautta, rauhaa ja turvallisuutta alueella. Latinalaisen Amerikan ja Karibian valtioiden yhteisön (CELAC) 33 jäsenvaltiota julisti rauhan alueelle vuonna 2014.

    Venezuelan bolivaarinen tasavalta varoittaa kansainvälistä yhteisöä suurista uhista.

    Venezuelan bolivaarinen tasavalta varoittaa kansainvälistä yhteisöä suurista uhista, jotka kasvavat sen sisällä, aikana jolloin Yhdysvaltojen hallinto vahvistaa imperialistista luonnettaan ja uuskolonialistisia tavoitteita Amerikassa ja selkeästi halveksii Venezuelan kansaa ja sen todistettua pasifistista ja liberaalista kutsumusta.

    Venezuelan bolivaarinen tasavalta kehottaa kansainvälisen yhteisön jäseniä ja maailman vapaita kansoja tuomitsemaan selkeästi ja yhtenäisesti tämä vaarallinen hyökkäys Amerikan mantereen rauhaa ja vakautta vastaan. On tullut aika, jolloin kansainvälisten organisaatioiden ja foorumeiden alueella sekä koko maailmassa on vahvistettava kansainvälisen oikeuden säännöt ja estettävä Yhdysvaltojen imperiumin aggressiivinen toiminta Venezuelan kansaa vastaan.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Turvalliset tilat nousivat keskeiseen rooliin Transliiton toiminnassa. Kuva Luisalvaz CCO 3.0
    Uutiset
    19.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Transliitto eroaa Setasta – uusi kattojärjestö rakentaa itsenäistä edunvalvontaa

    Vuonna 2025 perustettu Transliitto ry on noussut nopeasti keskeiseksi toimijaksi sukupuolivähemmistöjen ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksien puolustajana.

    Robert Karlssonin mielestä Orpo Purran hallituksen leikkauspolitiikalle on vaihtoehtoja. Kuva Kaija Karlsson.
    Mielipiteet
    18.12.2025
    Robert Karlsson

    RKP:n rooli ruotsinkielisessä palvelussa kyseenalaistetaan – Läs Robert Karlssons insändare om Svenska folkpartiets roll i finländsk politik.

    Kolumbialainen Héctor Paloma uskoo, että rauha syntyy yhteisöllisyydestä, ei armeijoiden voimasta.Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Ulkomaat
    18.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kaupunkirauhaa etsimässä – yhteisölliset vaihtoehdot väkivallalle

    Liikkeellä olevat lapset joutuvat valitsemaan vaarallisia muuttoreittejä. Kuva Roni Ahmed
    Uutiset
    18.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hukkuminen yleisin kuolinsyy – 300 lasta kuollut vaarallisilla reiteillä

    Nuori kalastaja Guillermo kertoo, että jokainen merelle lähtö on nykyään uhkapeliä – mutta silti hän jatkaa työtään, sillä kalastus on hänen kutsumuksensa ja yhteisönsä elinehto. Kuva JP (Juha Pekka) Väi
    Ulkomaat
    17.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Guillermo – kalastaja kriisin keskellä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!