Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    VIIKON PAKINA: Ei savua ilman tulta?

    Arkiston arkiston artikkeli
    12.5.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 19/2006.

    VR:n makasiinien polttaminen oli inhottava temppu.

    Ja erityisen inhottava se oli, koska se tehtiin vain pari päivää ennen kuin tuon Helsingin keskustan viimeisen avoimen kaupunkitilan ja vanhan historiallisen miljöön tuhoamisen piti päättäjien päätöksellä alkaa.

    * * *

    Maailmanhistoriasta tunnetaan tuhopolttoja vaikka huru mykke. Tässä muutamia.

    Efesolainen tavis Herostratos sytytti vuonna 356 eaa kotikaupunkinsa Artemiin temppelin tuleen, jotta hänen nimensä säilyisi jälkimaailmalle.

    Tai näin ainakin väitetään. Kyseessä saattoi olla myös nykyisten vaarallisten polttopulloaktivistien varhainen edeltäjä.

    Herostratos pääsikin sivistyssanakirjaan. Surullisenkuuluisa ja turhanaikainen kuuluisuus tunnetaan nimellä herostraattinen kuuluisuus.

    Keisari Nero ei päässyt sivistyssanakirjaan, vaikka tuhopoltti vuonna 64 eaa Rooman kaupungin keskustan. Neroa pidettiin niin pähkähulluna, että teko oli hänelle ihan normaalia käytöstä.

    Kun huhut syyttivät Neroa, tämä teki kristityistä syntipukin, ja pari kolme tuhatta heistä lahdattiin.

    * * *

    Hypätäänpä sitten myöhempiin tuhopolttoihin.

    Se, joka luulee, että Berliinin valtiopäivätalon polttaminen 1933 oli kuohuvan 1930-luvun ensimmäinen poliittinen tuhopoltto, erehtyy. Se vain oli kuuluisin. Natsien itse sytyttämästä palosta Adolf Hitler sai tekosyyn hävittää viimeisetkin demokratian rippeet ja pystyttää täyden terroristisen diktatuurin.

    Heinäkuun 7. päivän vastaisena yönä 1930 sytytettiin nimittäin Suomen Rovaniemellä lautatarha ja pari varastoa tuleen. Tieto tuhopoltosta kiiri yli maan sattumalta juuri samana päivänä, kun lapuanliikkeen organisoima ”talonpoikaismarssi” saapui Helsinkiin.

    Jo seuraavana päivänä valpas lehdistö tiesi, että palo oli kommunistien sytyttämä. Pian pidätettiinkin yhdeksän 15–18-vuotiasta nuorisoliittolaista.

    Pidätettyjä kuulusteltiin asianmukaisesti. Heitä muun muassa riisuttiin alastomiksi, piestiin kepeillä, istutettiin muurahaispesässä, kärvennettiin nuotiossa ja suljettiin kalmojen seuraksi ruumishuoneeseen, jotta he olisivat allekirjoittaneet valmiiksi kirjoitetut ”tunnustukset”.

    Oikeudenkäynnissä nuoret kiistivät itsepintaisesti syyllisyytensä ja ilmoittivat kidutuksista. Tällöin oikeuteen marssitettiin pari pieksemällä ja lahjomalla hankittua todistajaa, jotka puhuivat niin kuin poliisit ja oikeustalon ulkopuolella rähinöinyt lapuanliike vaativat.

    Varmemmaksi vakuudeksi Helsingistä syytettyjä puolustamaan matkalla ollut tuomari poistettiin väkivalloin junasta. Hänen sijastaan asianajajaksi ilmoittautunut Eino Lahti muilutettiin, piestiin ja uhattiin tappaa, jos hän vielä ilmestyisi oikeuteen.

    Oikeus toteutuikin, syytetyt saivat kakkua 4–10 vuotta.

    Tästäpä mallia nykyaktivistienkin käsittelyyn?

    * * *

    Ei savua ilman tulta, opettaa metsäläiskansan viisaus. Mutta esimerkiksi tuhopolttotapauksessa savuverho voidaan levittää tapauksen ympärille, vaikka tuli on jo sammunut eivätkä rauniot enää savua.

    EERO


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Fatah arvioi rauhanprosessin perintöä uudelleen kuva Mujaddara
    Politiikka
    20.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Bassam Zakarneh: Rauhanprosessin rakentaneet johtajat ovat epäonnistuneet – Suomenkin arvioitava politiikkaansa uudelleen

    Suomen syvenevä puolustusyhteistyö Israelin kanssa sekä keskustelu Palestiinan valtion tunnustamisesta ovat nostaneet esiin kysymyksiä suomalaisen ulkopolitiikan arvoista ja ni

    20260910 142615
    Ulkomaat
    19.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Toimittajien havainnot voivat auttaa myös Kiinaa näkemään omat ongelmansa

    20260911 201038
    Kulttuuri
    18.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiinalainen pukeutuu dynastiaan

    20260909 092918
    Uutiset
    17.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleisöt siirtyvät sosiaaliseen mediaan

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!