Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    VIIKON PAKINA: Marski mestarirahoittaja

    Arkiston arkiston artikkeli
    6.6.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 23 / 6.6.2008

    Keskustan puoluesihteerin Jarmo Korhosen työhuone on kuuluisa paikka. Monikaan ei muista siellä käyneensä, ja jos onkin käynyt, niin ei ainakaan missään Kehittyvien maakuntien Suomi -yhdistyksen (KMS) perustavassa kokouksessa. Korhonenkin vain lainasi pahaa aavistamatta huonettaan.

    Ainoat, joilla ei ole mitään vaikeuksia muistaa käyneensä Korhosen työhuoneessa, ovat kepun puoluetoimiston siivoojat. Mutta heiltä ei ole kukaan kysynyt.

    Helsingin Sanomat julkaisi kuvan Korhosen työhuoneesta. Seinällä näkyy Carl Gustav Emil Mannerheimia esittävä maalaus. Sama maalaus muuten koristaa ”nationatsisen” Arjalainen Finno Germaani Militantti Veljeskunta -järjestön kotisivua.

    Miten maalaus on päätynyt Korhosen työhuoneen seinälle? Renny Harlinin valmisteleman Mannerheim-elokuvan rahoitusfirmoihin kuuluvat mm. Nova Group ja KMS, ja voisi kuvitella Korhosen saaneen maalauksen lahjaksi elokuvaa puuhaavalta Champions of Liberty -yhdistykseltä tai Solar Filmsiltä tai sen puolesta yritysyhteistyöstä vastaavalta Infront Finlandilta.

    Mutta eihän Korhosella ole mitään tekemistä Nova Groupin eikä KMS:n kanssa.

    * * *

    KMS rahoittaa Mannerheim-elokuvaa 150 000 eurolla. Siitä tulikin mieleen, että puolueille ja ehdokkaille vaalirahaa hoitaneet Tapani Yli-Saunamäki, Pekka Lind, Arto Merisalo, Kyösti Kakkonen, Toivo Sukari ja kumppanit ovat olleet tyhmiä.

    Champions of Liberty tai Infront Finland olisivat nimittäin olleet loistavia bulvaaneja myös vaalirahoitukseen. Kukaan ei olisi epäillyt mitään. Olisi vain sanottu, että rahat menevät Mannerheim-elokuvaan. Mikään rahamäärä ei ole liian suuri valkoisesta sotapäälliköstä ja Suomen pelastajasta kertovan elokuvan valmistamiseen.

    Jos joku olisi yrittänyt asiaa penkoa, hänet olisi naulattu häpeäpaaluun marskin pilkkaamisesta.

    * * *

    Sitä paitsi Mannerheim kelpaa esikuvaksi rahoituksen hoitamisessa.

    Ennen valkoisten aloittamaa sisällissotaa kaksi finanssiryhmää, myöhemmin tunnetut kirjainyhdistelmistä KOP ja PYP, kävivät taistelua siitä, kumpi olisi kukkona tunkiolla valkoisessa Suomessa ja kummalla lujempi ote valkoisen armeijan johdosta.

    KOP:n mies P-E. Svinhufvud pihtasi mm. Saksa-kuvioidensa takia armeijalle annettavia rahoja. Niinpä Mannerheim kääntyi 16.12.1918 sukulaisensa, sittemmin PYP:hen sulautuneen Privatbankenin toimitusjohtajan Axel Ehrnroothin puoleen. Palaveriin pankin pääkonttorissa osallistui myös muita rahamiehiä.

    Palaverissa sovittiin valkoisten joukkojen rahoituksesta. Mannerheim kertoo muistelmissaan, miten Ehrnrooth taivutteli muita paikalla olleita: ”Jos kaikki käy hyvin, herrat kyllä saavat takaisin rahansa, jollei, on kaikki joka tapauksessa hukassa!”

    ”Seuraavana päivänä Ehrnrooth ilmoitti minulle, että 15 miljoonaa oli asetettu Vaasassa käytettäväkseni”, muistelee Mannerheim hyvillään.

    EERO


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Amnestyn mukaan Israelin uusi kuolemanrangaistuslaki estää armahdukset ja mahdollistaa teloitukset. Kuva World Coalition Against the Death Penalty CCO 2.0
    Uutiset
    16.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Israel ottaa käyttöön kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille

    Israel on hyväksynyt lain, joka mahdollistaa kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille.

    Kelan tuore tilasto osoittaa, että opintolainaa nostaneiden opiskelijoiden määrä kääntyi vuonna 2025 kasvuun ensimmäistä kertaa muutamaan vuoteen. Kuva Christian Hornick CCO 2.0.
    Uutiset
    15.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Opintovelallisten määrä kasvoi – asumistuen heikennys ja työmarkkinoiden epävarmuus ajavat opiskelijoita velkaan

    Aktivistit vastustavat Akbelenin metsän hakkuita. Kuva Yıldız Yazıcıoğlu (VOA) CCO 0.0
    Ulkomaat
    14.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kaivosaktivisti pidätetty Turkissa

    Kuuban talouskriisi on syventynyt pisteeseen, jossa seteleihin painetut numerot eivät enää kerro mitään niiden todellisesta arvosta. Kuva Maxence CCO 2.0
    Ulkomaat
    13.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vallankumouksen naiset Kuuban uusien setelien kuviin

    Suomen kehitysyhteistyömäärärahat laskivat viime vuonna 23,1 prosenttia. Kuva Development education CCO 3.0
    Politiikka
    12.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Haluammeko seurata Trumpin jalanjälkiä kohti epäjärjestyksen aikaa vai panostaa kansainväliseen yhteistyöhön?”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!