Yli 15000 rasismia ja fasismia vastaan
Helsingissä lauantaina järjestetty Peli poikki -mielenosoitus keräsi viranomaisarvioiden mukaan reilut 15 000 ihmistä rasismia ja fasismia vastaan.
Mielenosoituksessa mukana olleita hallituspuolueiden edustajia arvosteltiin kaksinaismoralismista.
Kansalaistorilta Senaatintorille marssinut väki vaati loppua rasismille, fasismille ja natsismille. Äärioikeistolaisten liikkeiden ja poliittisen väkivallan lisäksi monet tuomitsivat myös SOS-hallituksen leikkauspolitiikan, joka lisää tuloeroja ja yhteiskunnallista eriarvoisuutta.
Mielenosoituksessa mukana olleita hallituspuolueiden edustajia arvosteltiin kaksinaismoralismista. Hallituksella jos jollakin olisi keinot käytettävissä äärioikeiston torppaamiseksi. Suomea sitoo esimerkiksi Pariisin rauhansopimus, jossa kielletään fasistiset ja natsistiset järjestöt.
Hallituspuolue perussuomalaisten useat johtavat hahmot ovat ilmaisseet tukensa äärioikeistolaisille liikkeille ja johtoa on myös näkyvästi mukana eräissä oikeistolaisissa liikkeissä. Myös kokoomuksen riveistä on kuultu äärioikeiston toimia sympatisoivia puheenvuoroja.
Peli poikki -mielenosoitus sujui ilman välikohtauksia. Äärioikeistolaisissa vastamielenosoituksissa oli mukana joitakin kymmeniä osallistuja. Poliisi joutui ottamaan kiinni kaksi oikeistolaista provokaattoria.
Rasismin ja fasismin vastaisia mielenosoituksia järjestettiin eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Tampereella tapahtuma keräsi reilut 500 osallistujaa.
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Miksi etuoikeutettu, keskiluokkainen nuori kykeni sanomaan ääneen sen, mitä moni työväenluokkainen ei enää uskalla? Politiikan tutkija Angelina Giannopoulou väittää Transform! Europen julkaisussa, että Greta Thunbergin radikaali ilmastoaktivismi ei ollut vain huuto ilmastokriisin edessä, vaan suora haaste pääoman valta-asemalle ja yhteiskunnalliselle välinpitämättömyydelle. Kun nuoret kieltäytyvät neutraaliudesta ja yhdistävät kamppailunsa kolonialismin, rasismin ja sosiaalisen eriarvoisuuden vastaiseksi liikkeeksi. Paljastivatko nuoret myös vasemmiston kyvyttömyyden tunnistaa omaa luokkasokeuttaan.
Miksi osuustoiminnallinen Tradeka, jonka juuret ovat työväenliikkeessä, sijoittaa aseisiin? Samaan aikaan, kun rauhan ja aseidenriisunnan periaatteet rapautuvat globaalisti, myös suomalaiset sijoittajat – kuten Tradeka – ovat alkaneet nähdä aseteollisuudessa "positiivisia mahdollisuuksia". Työväenluokan varallisuutta hallinnoidaan nyt tavalla, joka palvelee sotataloutta ja pääomaa – ei osuuskunnan jäseniä. SKP:n Yrjö Hakanen vaatii, että Tradeka sulkee asetuotannon kokonaan pois sijoituksistaan ja ryhtyy kehittämään vaihtoehtoisia rahastoja, joissa vaikuttavuus korvaa militarismin.
- 1 / 330
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Orpo-Purran hallituksen yleistukiesitys ei ole pelkkä hallinnollinen uudistus – se on ideologinen siirto, joka murentaa yksilön sosiaaliturvaoikeuden. SKP:n SOTE-ryhmän lausunto ja Riitta Tynjän haastattelu paljastavat, miten tarveharkinta, karenssit ja leikkaukset osuvat erityisesti nuoriin ja heikommassa asemassa oleviin. 1500 euron perusturva ei ole utopia, vaan ihmisarvoa kunnioittava vaihtoehto. Tämä juttu kutsuu lukijan näkemään kapitalismin läpi ja kuvittelemaan toisin.
Suojaosan poisto työttömyysturvasta on ajanut monet osa-aikatyötä tehneet työttömyyteen. YTK:n kysely paljastaa, kuinka kapitalismin rakenteet ohjaavat työväenluokan valintoja. Työn vastaanottaminen ei ole enää kannattavaa, ellei se ole kokoaikaista – ja sitä ei aina ole tarjolla. Tämä on kertomus vallasta, vaihtoehdoista ja yhteiskuntaluokkien ristiriidasta.
Orpo-Purran jallitus aikoo poistaa työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden. Päätös iskee suoraan työväenluokan järjestäytymiseen. Asiantuntijat ja järjestöjohtajat varoittavat verosanktiosta.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.