Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Asuminen huolettaa ikääntyviä

    Arkiston arkiston artikkeli
    9.5.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 19 / 9.5.2008

    Helsingin kaupungin valtuustoryhmien edustajat olivat tiistaina kuuntelijan roolissa, kun Pro Kuntapalvelut -verkoston koolle kutsumassa tilaisuudessa kuultiin ikääntyvien asukkaiden näkemyksiä ja toiveita. Puheenvuoroja käyttivät vilkkaasti niin yleisö kuin eri kansalaisjärjestöjen edustajat.

    Pro Kuntapalvelut -verkoston Juha Nurmela ja Anita Kelles-Viitanen kertoivat, että tilaisuuksissa on ideana kertoa päättäjille asukkaiden tarpeita ja toiveita ja luoda kaupunkilaisten omaa kunnallisvaaliohjelmaa ruohonjuuritasolta käsin.

    – Kansalaisyhteiskunnan vahvistaminen tukee sananvapautta ja kansalaisten oikeutta osallistumiseen ja vaikuttamiseen, korosti Anita Kelles-Viitanen. Hänen mukaansa vastaavaa kansalaisten osallistamista paikallispolitiikkaan on kokeiltu menestyksellä muun muassa Norjassa.

    Palveluja vain markkinahintaan?

    Eräs keskustelun polttavimpia puheenaiheita oli ikäihmisten asuminen. Pirkko Tarvainen Happy Years 64 -järjestöstä totesi, että esimerkiksi kotipalvelujen saaminen tuntuu olevan kovan byrokratian takana.

    – Ikääntyvät kaipaavat asumiseensa yhteisöllisyyttä ja inhimillisyyttä. Moni pelkää erakoitumista neljän seinän sisään. Yksityisiä palveluja on kyllä saatavilla mutta kovaan markkinahintaan, johon ei monella ole varaa. Kunnallista palveluasumista on tarjolla vain huonokuntoisille, sanoi Tarvainen.

    Sosiologi Maria Eronen Reumaliitosta arvioi Matti Vanhasen toisen hallituksen ohjelmaa erityisesti ikääntyvien aseman ja palveluiden näkökulmasta. Palvelutarpeiden kartoituksen ja suunnittelun merkitys korostuu tulevaisuudessa entisestään.

    Eronen totesi myös, ettei perusoikeuksia aina osata tai jakseta vaatia.

    – Ikäihmiset jättävät toimeentulotukea hakematta ja lääkkeet jäävät sitten rahapulassa ostamatta, hän huomautti. Tilannetta pahentavat hallituksen kaavailemat asiakasmaksujen korotukset, joista olisi Erosen mukaan luovuttava.

    Helsingin Vanhusneuvoston puheenjohtaja Tuula Öhman kertoi, miten kansalaisten tiedonjano on kova eikä niin sanotusta informaatioyhteiskunnasta huolimatta tieto tavoita kaikkia ihmisiä.

    – Vanhusneuvoston yksi tehtävä onkin kertoa ikääntyville heille kuuluvista palveluista ja perusoikeuksista sekä auttaa byrokratian viidakossa suunnistamisessa, sanoi Öhman.

    Neuvosto on muun muassa tehnyt aloitteen valtakunnallisen vanhusasiamiehen vakanssin perustamisesta.

    MARKO KORVELA


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Aalto-yliopiston tuore pitkittäistutkimus avaa poikkeuksellisen yksityiskohtaisen näkymän siihen, miten ihmisten verkkokäyttäytyminen heijastuu koettuun stressiin.

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!