Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Autonkuljettajana siivoojan työehtosopimuksella

    Arkiston arkiston artikkeli
    25.4.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 17 / 25.4.2008

    Tamperelainen Mikko Koikkalainen, 31, on yritteliäs nuori mies. Hän on opiskellut sosiaalialaa Tampereen ammattikorkeakoulussa ja toiminut sosiaaliohjaajana katkaisuhoitoasemalla. Viime vuodet hän on kuitenkin työskennellyt lähinnä autoalalla, kuten taksikuskina ja lähettinä.

    – Viime vuoden joulukuussa sain työpaikan ISS:ltä, jossa olin autonkuljettajana kaupungin ulkoistamassa vanhusten kauppapalvelussa. Minulle maksettiin kuitenkin PAM:n siivousalan työehtosopimuksen mukaista palkkaa. Puhuin asiasta esimieheni kanssa, joka ilmoitti vain, että ”palkka on se mikä se on”, kertoo Mikko Koikkalainen.

    Irtisanomisperuste

    on kestämätön

    Hän ei suostunut oikeuksiensa polkemiseen, vaan otti yhteyttä PAM:n alueelliseen pääluottamusmieheen Anna Niemiseen. PAM:n puututtua asiaan, palkka saatiin autonkuljettajan tes:n mukaiseksi. Palkka tuli kuntoon, mutta Mikko sai esimiehen vihat päälleen. Työpaikka kuitenkin säilyi.

    Mikko Koikkalainen ei ajanut vain omaa asiaansa, vaan sai yhden työkaverin liittymään liittoon ja ajamaan omaa palkka-asiaansa. Tämä oli liikaa työnantajalle.

    – Pian tämän jälkeen 21. tammikuuta minut irtisanottiin. Syyksi sanottiin koeaika, vaikka siitä ei ole mainintaa työsopimuksessa. Kaiken lisäksi lopputili maksettiin siivoojan palkan mukaan ja työtodistuksen antamista viivyteltiin, mikä vaikeutti työttömyysturvan hakemista.

    Asia on nyt pääluottamusmiehen ja PAM:n aluetoimiston hoidossa. Mikko Koikkalainen toivoo tietenkin sopuratkaisua, että ISS myöntää menetelleensä väärin ja korjaa virheensä. Mikäli tähän ei neuvotteluissa päästä, sanoo hän olevansa valmis viemään asiansa työtuomioistuimeen saakka.

    Mikään ei muutu

    jos ei toimita

    Mikko Koikkalaisen työttömyysturva on nyt kunnossa ja hän odottaa päätöstä PAM:n ja ISS:n neuvotteluista. Sitä odotellessa hän on pohtinut kaupungin roolia yksityistettyjen palvelujen työntekijöiden etujen valvonnassa.

    – On kummallista, että kaupunki tilaa palveluja firmalta, joka ei kunnioita edes voimassa olevia työehtosopimuksia. Mielestäni kaupunki tilaajana on vastuussa siitä, että palvelut pelaavat ja työntekijöiden oikeuksia noudatetaan, Mikko Koikkalainen sanoo.

    Eikä hän ole jättänyt kaupungin roolia ja vastuuta vain pohdinnan tasolla. Mikko Koikkalainen otti yhteyttä luotettavaksi kokemaansa kaupunginvaltuutettu Jari Heinoseen (SKP), joka teki valtuustokyselyn asiasta.

    – Olen tottunut pitämään kiinni oikeuksistani, se on minulle ihan luonnollinen asia. Minulla on oikeuteni, vaikka en kuulukaan parempiin piireihin. Moni jättää tällaiset asiat hoitamatta, mutta sillä tavalla toimien mikään ei muutu paremmaksi, pohtii Mikko Koikkalainen ratkaisua odottaessaan.

    Hänelle ei riitä apulaispormestari Riitta Ollilan (SDP) linja, jonka mukaan ”tarkkailemme tilannetta ja ryhdymme tarvittaessa toimenpiteisiin”.

    HANNU OITTINEN


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Ertsi ja Pirjo Stadin työväenkirjallisuuspäivät
    Kulttuuri
    1.12.2025
    Hannu Salminen, Helena Ihala

    Ajattelua avaavat soinnut

    Säveltäjä Eero Ojanen (s.

    Saksan eduskunta käsittelee parhaillaan kahta keskeistä lakiesitystä eläkepakettia ja työeläkejärjestelmän vahvistamislakia. Kuva Leonhard Lenz CCO 0.0.
    Politiikka
    1.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Saksassa vaaditaan korkeampia eläkkeitä

    Venezuelan täysimittaista miehitystä pidetään epätodennäköisenä. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    30.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Trump suunnittelee maahyökkäystä Venezuelaan

    Perinteiset maatalousmenetelmät voivat auttaa säilyttämään luonnon monimuotoisuutta. Laiduntaminen on yksi keskeisistä tavoista ylläpitää avoimia elinympäristöjä
    Tutkimus
    29.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tehostunut maatalous uhkaa Natura 2000 -alueita

    Italian kriittisen ay liikkeen keskiössä on vaatimus sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta ja vastarinta hallituksen budjettipolitiikkaa vastaan. Kuva Stefano Bolognini CC 4.0.
    Ulkomaat
    28.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleislakko haastaa Italiassa sotilasmenoja kasvattavan hallituksen politiikan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!