Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Esko-Juhani Tennilä on kuollut

    Kotimaa
    8.4.2024 - 15:01
    Tiedonantaja
    Esko-Juhani Tennilä

    Pitkään Lapin kansanedustajana toiminut Esko-Juhani Tennilä on kuollut. Lauantaina 76-vuotiaana kuollut Tennilä toimi monissa luottamustehtävissä myös SKP:ssä ja Rovaniemen kaupunginvaltuustossa.

    Tennilä toimi kansanedustajana 36 vuotta, syksystä 1975 kevääseen 2011. Hänen kannatustaan kuvaa se, että kun SKDL ei ottanut 1983 Tennilää enää listalleen, hänet valittiin Lapin suurimmalla äänimäärällä kansanedustajaksi valitsijayhdistyksen listalla.

    SKP:n ja SKDL:n hajaannuksen jälkeen Tennilä valittiin eduskuntaan Demokraattisen Vaihtoehdon ja sitten Vasemmistoliiton ehdokkaana.

    Esko-Juhani Tennilä toimi SKP-yhtenäisyyden puheenjohtajana 1989-1990. Toimittajana uransa aloittanut Tennilä toimi myös Tiedonantajan avustajana.

    Lapin asioiden räväkän ajamisen ohella Tennilä tunnettiin Naton vastustajana sekä idänkaupan ja arktisen alueen yhteistyön edistäjänä. Hän julkaisi useita kirjoja, niin poliittisia pamfletteja kuin runoja, lastenkirjoja ja muistelmia. Tennilä oli myös aktiivinen jalkapalloilija.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Gazan sodan keskellä työskentelevän kuvataiteilijan Mariam Salahin näyttely avautuu keskiviikkona 29. huhtikuuta Helsingin Tiivistämöllä.

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Kuvassa ammattiyhdistysaktiiveja Roma Prideilla. Italiassa suurimman ammattiliiton CGIL n ja teollisuuden etujärjestön Confindustrian harvinainen yhteisrintama. Kuva G.dallorto CCO 2.5 it
    Ulkomaat
    26.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Italiassa ammattiliitto  ja teollisuuden etujärjestö yhteisrintamassa: Euroopan on muututtava, jotta teollisuus ja työpaikat eivät romahda

    Järjestöt arvioivat, että Orpo Purran kehysriihen päätökset heikentävät kansalaisyhteiskunnan ja julkisten palvelujen toimintakykyä. Kuva Lauri Heikkinen Valtioneuvoston kanslia
    Politiikka
    25.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Järjestöt tyrmäävät kehysriihen: Orpo–Purran talouslinja murentaa kansalaisyhteiskunnan ja julkiset palvelut

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!