Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ay-liikkeen musta kirja

    Mielipiteet
    13.9.2017 - 13:36
    Walle Nahlroos
    Walle Nahlroosin logo

    Siitähän onkin jo aikaa, kun olen edellisen kerran esittänyt hyvän idean, jonka maksaja on joku muu. Mutta eihän minun siitä pitänyt puhua, vaan näistä maahanmuuttajista!

    Olipa kerran Jussi, joka halusi perustaa vankileirin autiolle saarelle. Tai siis ei vankileirin, vaan pakolaisille pienen pakolaiskeskuksen. Eikä sen saaren olisi pakko olla autio tai oikeastaan ei saari ollenkaan. Eikä sen keskuksen ole pakko olla mikään keskus, koska se mitä Jussi varsinaisesti halusi, on ettei pakolaiset nyt vaan varmasti pääse liikkumaan minnekään tai elämään normaalia elämää. Sillä Jussi sanoi kaikille, että koska Suomi on hyvinvointivaltio, niin hänen mielestään pakolaisia pitää siksi kohdella mahdollisimman huonosti. Jussi oli myös sitä mieltä, että pakolaisista ja heidän asioistaan puhutaan ihan liikaa nykyään, ja siksi hän käytti kaiken aikansa puhuen pakolaisista ja heidän asioistaan.

    ***

    Minä kannatan mitä lämpimimmin sukupuolten tasa-arvoa, mitä nyt tietysti välillä aina kirjoittelen blogeissani siitä, miten mukavaa on nuuhkia kokaiinia eksoottisen tanssijan takapuolen päältä. Muuten eräs asia, josta puhutaan ihan liian vähän on, että mitäpä jos tämä tanssija ehkä vaikka onkin kympin tyttö, jolloin oikeastaan minä en ole lainkaan sovinisti tai naisten esineellistäjä, vaan päin vastoin te, koska se joka toista haukkuu on se itse!

    Milloin muuten julkaistaan ay-liikkeen musta kirja, jossa lopultakin listataan tuon synkän aatteen kaikki miljoonat uhrit? Ja kun puhun miljoonista, niin todellakin arvio on pikemminkin alakanttiin: jo yksin omasta sijoitusvarallisuudestani häviää merkittävä osa aina kun Siltasaaressa innostutaan julistamaan ihmisvihamielistä palkankorotusten aatetta!

    ***

    Meillä ajatuspaja Hiprakan verovälttelyjaoksen alaisuudessa on jo pidemmän aikaa kokoontunut juovan kirjoittamisen ryhmä. Sen kesätauko venyy näillä näkymin vähintään lokakuulle saakka, joten jouduin sitten menemään työväenopiston (hyi olkoon!) kirjoituskurssille. Ajatelkaa! Kaikkea sitä verovaroilla järjestetäänkin. Onneksi eivät ole omia rahojani – se tästä vielä puuttuisi!

    Kirjoitin kurssilla runon, ja ajattelin että jaan sen teidän kaikkien kanssa. Se menee näin:

    Ei ystäväni, ei synny rikkaus maailmaan odottaessasi palkankorotuksia tai muruja rikkaampien pöydiltä
    Ei ystäväni, niin kauan kuin startupeista jää exit-miljoonat käteen, tulkoon ekonomistikavereistani lifestyle-juttuja naistenlehtiin!

    Pitäkööt Kokkarit pormestarivaalinsa, kaiken maailman dosentit kaikki korulauseensa
    Tätä demonisoitua vihollista vastaan ei taistella hornetein
    Tätä osinkotuloa ei pysäytä solidaarisuusverot
    Elinkeinoelämän juopottelukunnan vatsat eivät nyhtökaurasta täyty!

    Kenen taskuilla pyörit?
    Kenen palkkoja leikkaat?
    Ei synny rikkautta ilman veljeyttä
    Ei synny veljeyttä ilman hiprakkaa
    Ei kunnon hiprakkaa ilman yhteistä hirviseuraa!


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Järjestöt arvioivat, että Orpo Purran kehysriihen päätökset heikentävät kansalaisyhteiskunnan ja julkisten palvelujen toimintakykyä. Kuva Lauri Heikkinen Valtioneuvoston kanslia
    Politiikka
    25.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Järjestöt tyrmäävät kehysriihen: Orpo–Purran talouslinja murentaa kansalaisyhteiskunnan ja julkiset palvelut

    Orpo–Purran hallituksen kehysriihi pidettiin 21.–22.4.2026 Helsingissä Säätytalolla. Riihi on saanut laajaa ja poikkeuksellisen yhtenäistä kritiikkiä eri järjestöiltä.

    Asiantuntijat arvioivat, että DCA sopimus muuttaisi Suomen ydinasepolitiikkaa ja lisäisi sotilaallisia riskejä. Kuva Andrew Greenwood CCO 0.0
    Uutiset
    24.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomen ydinasepolitiikkaa ollaan muuttamassa radikaalisti?

    Vastavalmistuneiden työllistyminen on pysynyt vakaana, vaikka hallitus puhuu työmarkkinakriisistä. Kuva Juulia Kalavainen CCO 2.0
    Kotimaa
    23.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vastavalmistuneiden työllistyminen pysynyt vakaana – rekisteriseuranta paljastaa, ettei työmarkkinoiden kiristyminen näy palkkatyöhön siirtymisessä

    Orpo Purran hallitus on löytänyt eläkesovun, mutta SAK n mukaan esitetty malli ei korjaa järjestelmän rakenteellisia ongelmia. Viljo Pietinen CCO 4.0
    Uutiset
    22.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallituksen eläkesopu kasvattaisi veronmaksajien taakkaa ja jatkaisi yrittäjien alivakuuttamista

    Virossa koululaiset osoittavat mieltä ilmastonmuutosta vastaan. Kuva Märt Põder CCO 4.0
    Politiikka
    21.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Viron opettajat paremman työajan ja palkan puolesta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!