Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Brasilian kommunistit nujertavat köyhyyttä ja eriarvoisuutta Puolue kulkenut värikkään ja vaiherikkaan tien Brasilian kommunistit nujertavat köyhyyttä ja eriarvoisuutta

    Arkiston arkiston artikkeli
    19.12.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: (ET)

    Kommunististen ja työväenpuolueiden kansainvälisen tapaamisen aikana Sao Paolossa kokousta isännöinyt Brasilian kommunistien puolue tarjosi vierailleen mahdollisuuden kahdenkeskisiin keskusteluihin.

    Suomen kommunistista puoluetta edustanut keskuskomitean jäsen Esa Tulkki kohtasi tapaamisen aattona Brasilian puolueen tiedotussihteerin ja verkkolehden Vermelhon päätoimittajan Altamiro Borgesin. Borges on puolueensa keskuskomitean jäsen, Debate Sindical-aikaikauslehden toimittaja ja lisäksi hän on julkaissut pari kirjaa ay-liikkeestä.

    Altamiro Borges kertoi Brasilian kommunistisen puolueen olevan nelisen vuotta SKP:tta nuorempi, se on perustettu vuonna 1922. Puolue on kulkenut värikkään ja vaiherikkaan tien, jossa ovat vuorotelleet laillisuuden ja maanalaisuuden kaudet. Puolueen yhtenäisyys on ollut monesti koetuksella ja lisää painetta on tullut sotilasdiktatuurien kausina raakojen otteiden kohdistuessa maan työväenliikkeeseen ja edistyksellisiin.

    Kaikesta on kuitenkin selvitty ja tällä hetkellä puolue on vahvasti mukana presidentti Lulan hallituksessa. Puolue paransi asemiaan parlamenttivaaleissa syksyllä 2006, jolloin edustajainhuoneeseen valittiin 13 PCdoB:n edustajaa (yhteensä 513 kansanedustajasta) ja yksi senaattori (yhteensä 81 senaatin paikasta).

    Lulan hallituksen tukena on 8 puolueen koalitio, jolla on selkeä enemmistö parlamentissa. Kommunistisella puolueella on Lulan hallituksessa urheiluministerin salkku, jota hoitaa nuori Orlando Silva de Jesus Jr. Altamiro Borgesin mukaan urheiluministerin merkitys Brasilian kaltaisessa maassa on suuri ja tehtävällä on sosiaalinen ulottuvuutensa, sillä nuorten syrjäytymistä pystytään ehkäisemään panostamalla liikuntaan ja urheiluun.

    Kansan luottamus vaatii edistysaskeleita

    Lulan presidenttikausi kestää vielä runsaat kaksi vuotta, vuoden 2010 loppuun, jolloin seuraavan vuoden alussa pidetään presidentinvaalit. Edistyksellisen politiikan jatkuminen riippuu hallituksen yhtenäisyydestä ja hallitusohjelman realisoitumisesta. Kansan luottamus ja tuki voidaan saavuttaa vain selkeillä edistysaskelilla.

    Brasilialla on runsaasti ongelmia ratkaistavanaan. Maa on edelleen köyhä ja eriarvoisuus suurta. Lulan aikana sosiaalisektoria on vahvistettu, sosiaalisia ohjelmia on suunnattu äärimmäisen köyhyyden nujertamiseen. Brasilian runsaasta 190 miljoonasta asukkaasta kuitenkin noin neljännes eli 52 miljoonaa joutuu edelleen sinnittelemään 30 US$:lla kuukaudessa. Köyhyyden vähentämisen lisäksi Lulan hallitus on panostanut koulutukseen ja terveydenhoitoon. Kommunistisella puolueella on ollut merkittävä rooli hallituksen eri ohjelmien, kuten kansanterveysohjelman laatimisessa. Kansanterveyden haasteisiin kuuluu HIV-tartuntojen saaminen hallintaan ja vähenemään.

    Borgesin mukaan Lulan hallituksen aikana Brasilian teollisuutta on kansallistettu uudelleen, toisin sanoen aiempien oikeistohallitusten kaudella privatisoituja yrityksiä on palautettu valtion haltuun. Lulan hallitus joutuu lisäämään ponnistuksiaan maan öljyteollisuuden vahvistamiseksi ja modernisoimiseksi, mikä vaatii vahvoja tutkimus- ja kehittämisinvestointeja, pitkälle ulottuvia teknologiaohjelmia ja kansainvälistä yhteistyötä.

    Maareformi vielä kesken

    Edelleen hallituksen haasteena on maareformi. joka on pahasti keskeneräinen. Maan omistussuhteet ovat Latinalaisen Amerikan perinteiden mukaiset: 1 % maanomistajista eli latifundistat omistavat yli 60 % viljelysmaasta. Täysin maattomia on paljon ja osa heistä on organisoitunut maattomien MST-liikkeeksi. Maattomien liike on kuitenkin menettänyt dynaamisuuttaan, sillä kaupungit ja teollisuus imevät yhä enemmän maaseudun väkeä. Tällä hetkellä Brasilian maaseudulla asuu alle 20 % maan väestöstä.

    Borges kertoi puolueellaan olevan maatalous- ja maareformiohjelman. Sen mukaan maanomistusoloja on kohennettava, mutta toisaalta on pyrittävä säilyttämään tasapaino oikeudenmukaisuuden, tuotannollisten ja ekologisten vaatimusten kesken.

    – Maan pirstaloiminen saattaa aiheuttaa maatalouden tuottavuuden laskun eivätkä pientilat kykene kunnolla elättämään edes viljelijöitään. Ympäristöongelmatkin saattavat lisääntyä. Uusia omistusmuotoja ja viljelijöiden kooperaatiota voidaan tarkastella yhtenä innovaation mahdollisuutena muiden joukossa, pohdiskelee Altamiro Borges.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Britannian kommunistisen puolueen keskuskomitean ja poliittisen toimikunnan jäsen Victoria Marie Holmes tunnetaan puolueensa viestinnän kehittäjänä, kirjailijana, näyttelijä

    Jeremiah Tousaint on Pointe Broadcasting Networkin uutispäällikkö Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    13.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karibialainen mediatalo antaa äänen näkymättömille tarinoille

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Yleinen
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!