Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Clara Zetkin ja Lenin

    Mielipiteet
    8.3.2014 - 9:00
    Aimo Minkkinen

    Saksalaisen kommunistin Clara Zetkinin aloitteesta on ruvettu viettämään kansainvälistä naisten päivää 8. maaliskuuta.

    Zetkin kävi kiinnostavia keskusteluja Leninin kanssa 1920-luvun alussa naiskysymyksestä, miehen ja naisen välisestä suhteesta ja seksuaalisuudesta. Tampereen Lenin-museo julkaisi vuonna 1985 nämä Zetkinin muistiinmerkitsemät keskustelut suomeksi.

    Leninin mielestä politiikassa etäännytään liian kauas yhteiskunnallisista pääkysymyksistä, jos keskitytään erityisesti sukupuoli- ja avioliittokysymyksiin. Ne eivät saisi olla poliittisen toiminnan pääkohde.

    Lenin sanoi suhtautuvansa epäluuloisesti kaikkiin, ”jotka tuijottavat sukupuolikysymyksiin kuten intialainen fakiiri napaansa”. Hän näki, että sukupuolikysymyksiä käsittelevien hypoteesien esiin nostaminen johtuu henkilökohtaisesta tarpeesta hakea omalle hillittömälle ja epätavanomaiselle sukupuolielämälleen puolustavia näkökohtia porvarillisesta moraalista. Tämä porvarillisen moraalin peitelty kunnioittaminen oli hänelle yhtä vastenmielistä kuin täydellinen uppoaminen sukupuoliasioihin. Sitä Lenin ei pitänyt lainkaan rohkeana ja vallankumouksellisena vaan äärimmäisen porvarillisena. ”Sitä pitää mieliharrastuksenaan erityisesti sivistyneistö ja sitä lähellä olevat kerrokset.”

    Mihin sitten johtaa sukupuoli- ja avioliittokysymysten epätyydyttävä marxilainen käsittely? Se johtaa Leninin mielestä siihen, että näitä asioita ei nähdä suuren yhteiskunnallisen kysymyksen osaksi. Tärkein kysymys jää taka-alalle.

    Vasemmistolaisella liikkeellä päiväjärjestyksessä tulee olla tärkeimmällä sijalla sellaiset kysymykset kuin työttömyys, palkkataistelu, verot, rauhankysymys. Leninin mielestä myös nuorisoliike kärsii sukupuolikysymyksiin keskittymisen muodista sekä niiden ylenpalttisesta harrastamisesta.

    Lenin arvosteli myös Aleksandra Kollontain esittämää tuolloin suosittua ”vesilasiteoriaa”. Sen mukaan sukupuolivietin, rakkauden tarpeen tyydyttäminen tuli olla yhtä yksinkertaista kuin ”vesilasin juominen”. Tälle toimenpiteelle tuli järjestää mahdollisimman helpot olosuhteet. Lenin piti ”vesilasiteoriaa” täysin epämarxilaisena ja lisäksi epäsosiaalisena.

    Lenin totesi, että totta kai jano on sammutettava, mutta käykö tavallinen ihminen normaalioloissa pitkäkseen kadulle juodakseen lätäköstä? Tai käyttääkö hän edes lasia, jota lukuisat huulet ovat koskettaneet? Lenin painotti, että rakkauteen kuuluu kaksi ja kolmas uusi elämä voi syntyä. Tähän liittyy velvollisuus yhteisöä kohtaan.

    Lenin arvosteli myös miehiä, jotka juoksevat jokaisen hameen perässä ja antavat jokaisen nuoren naisen panna päänsä pyörälle. ”Ei, sellainen ei todellakaan sovi yhteen vallankumouksen kanssa”, Lenin oli ponkaissut pystyyn ja lyönyt nyrkillä pöytään.

    ”Ja sitten vielä eräs asia. Jo viisas Salomo sanoi muinoin, että aikansa kutakin.”


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Pääkirjoitukset
    19.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Manifesti reilusta työelämästä haastaa rajaavan politiikan

    Huhtikuun Tiedonantajan kannessa loistavat kukat eivät ole kaupallisen kevätkrääsän tuotteita, vaan taiteesta ja kulttuurista innostuneiden ihmisten omilla käsillään rakent

    Kuntaliiton mukaan suomalainen asuntopolitiikka on ajautunut historialliseen murrokseen.
    Kotimaa
    19.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kuntaliitto vaatii kokonaisremonttia asuntopolitiikkaan

    Talentia vaatii säästöjen valmistelun keskeyttämistä ja järjestää mielenilmauksen 21.4. Suomen Pankin edustalla. Kuva Picara Espacio de Comunicación Feminista CCO 4.0
    Politiikka
    18.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Sosiaalipalvelujen rakenteita ollaan purkamassa asiakkaiden oikeusturvan kustannuksella” – Talentia vaatii Orpo–Purran hallitusta keskeyttämään sosiaalihuollon säästövalmistelut 

    Savolainen talakkuna on keitetyistä ja uunissa paahdetuista jyvistä karkeahkoksi jauhettu viljatuote. Kuva Tappinen CCO 3.0
    Kotimaa
    17.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Savolainen talakkuna sai EU:n nimisuojan – kuluttajien alkuperätieto vahvistuu halpatuotannon puristuksessa

    Amnestyn mukaan Israelin uusi kuolemanrangaistuslaki estää armahdukset ja mahdollistaa teloitukset. Kuva World Coalition Against the Death Penalty CCO 2.0
    Uutiset
    16.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Israel ottaa käyttöön kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!