Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Demokratian erävoitto Jyväskylässä

    Kotimaa
    25.2.2020 - 10:15
    Vesa Lankinen
    Digilehti: Tiedonantaja Helmikuu 2020
    Keljonlahden voimala Jyväskylässä
    Alva-yhtiöt Oy:n Keljonlahden voimala Jyväskylässä.

    Joulun alla Jyväskylän kaupunginhallitus päätti hyvin yksituumaisesti käynnistää konsulttiselvityksen kaupungin kokonaan omistaman Alva-yhtiöt Oy:n vähemmistöosuuden myynnistä. Alva on entinen Jyväskylän Energia, joka tuottaa kaupunkiin kaukolämpöä ja sähköä sekä vastaa nykyään myös kaupungin vesihuollosta.

    Kaupunginhallituksen päätös synnytti nopeasti poikkeuksellisen vilkkaan ja laajan kansalaiskeskustelun sosiaalisessa mediassa ja verkkolehdissä. Paikallinen sanomalehti Keskisuomalainen avasi sivunsa mielipidekirjoitusten tulvalle. Yleinen mielipide Alvan myyntisuunnitelmia kohtaan oli hyvin kriittinen, ja harvassa olivat myyntiä tukeneet kannanotot.

    Konsulttiselvitys on keskeytetty, mutta myyntihanketta ei ole välttämättä kokonaan haudattu.

    Kritiikin kärki kohdistui vesihuollon yksityistämiseen. Keskustelu laajeni valtakunnalliseksi, kun vesihuollon yksityistämistä vastustava kansalaisaloite keräsi ennätyksellisesti parissa vuorokaudessa vaadittavat 50 000 nimeä. Kaupungin järjestämään tiedotustilaisuuteen jouduttiin jonottamaan.

    Kansalaisvaikuttamisen seurauksena Jyväskylän kaupunginhallitus päätti keskeyttää kosulttiselvityksen tekemisen. Kaupunginjohtaja Timo Koivisto totesi julkisuudessa, että kaupungin ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!