Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Dialektinen materialismi ja luokkatietoisuus

    Kotimaa
    15.9.2022 - 10:52
    Kai Leivo
    Digilehti: Tiedonantaja syyskuu 2022
    Kuva: Arno Senoner/Unsplash

    MUISTAN VIELÄ miten eräs ryyppykaveri totesi minulle, että hän aikoinaan luki tietääkseen kaiken meissä ja ympäristössä liikkuvan ja samalla koko äärettömän avaruuden olevan itsensä kautta olemassaolevaa materialistista dialektiikkaa. Minulla ei ollut vastaansanomista, kun itsekin murrosiän jälkimainingeissa päädyin kasvavassa tiedonhalussa samankaltaiseen tulokseen: jatkuvassa liikkeessä oleva materia on ”synnyttänyt” kaiken olevan, eikä materian korkeinta ilmentymää, eli tajuntaa, ole olemassa ilman aineellista kantajaa.

    Olen jo aiemmin eri yhteyksissä joskus todennut, että materia, joka on aineellisen todellisuuskäsityksen perusta, on aluton ja loputon, ikuinen ja luomaton. Sen jälkeen kun opin kunnolla ajattelemaan, ei tuosta käsityksestä ole missään vaiheessa tarvinnut luopua. Avaruudessa ja ajassa materialla ei ole alkua, se on ollut ikuisesti, eikä itsensä kautta olemassaolevana tarvitse mitään ”alkusysäyksiä”, vaan on jatkuvassa itseliikunnassa myös luomatonta.

    Uskonnolliset ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Ay-liikkeen kriisistä puhutaan usein jäsenmäärien laskuna, työehtosopimusneuvotteluina tai työmarkkinajärjestöjen vaikutusvallan heikkenemisenä.

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Yleinen
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Joensuulaisen Toni Lamsijärven mielestä Tiedonantaja festivaali tuo yhteen yhteiskunnallisista kysymyksistä kiinnostuneita ihmisiä ympäri Suomen. Kuva Jukka Piha.
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Nykyjärjestelmä ei toimi” – Toni Lamsijärvi näkee Tiedonantaja-festivaalin muutosta etsivien ihmisten kohtaamispaikkana

    Lapinlahti lähetystö valtuustoryhmien puheilla 7.10.26 Kuva Toivo Koivisto
    Kotimaa
    10.10.2026
    Petra Packalén

    Helsingin valtuustolle vetoomus Lapinlahden yksityistämistä vastaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!