Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Eduskunnassa on SKP:n mentävä aukko

    Pääkirjoitukset
    6.2.2015 - 8:08
    Marko Korvela

    Eduskuntavaaleihin on reilut kaksi kuukautta. Varsinainen vaalipäivä on 19. huhtikuuta, ennakkoon voi äänestää kotimaassa 8.-14. huhtikuuta ja ulkomailla 8.-11. huhtikuuta.

    Suomen kommunistinen puolue lähtee eduskuntavaaleihin haastajana ja vaihtoehdon esittäjänä. SKP tuo suomalaiseen poliittiseen kenttään sen eurooppalaisen protestin, jota EU-kuriin ja finanssikapitalismin mielivaltaan kyllästynyt radikaali vasemmisto ja ay-liike ovat nostaneet jo useita vuosia – olipa kyse tyytymättömien toriliikkeestä, Euroopan ammattiliittojen mielenosoituksista. Tämän liikkeen osana Kreikan Syriza muodosti leikkaus- ja kuripolitiikkaa vastustavan hallituksen, joka pyrkii harjoittamaan aikaisemmasta poikkeavaa talouspolitiikkaa: politiikkaa, joka asettaa kreikkalaisten ja Euroopan muiden kansojen edut markkinoiden ja suurpääoman etujen edelle. Samalla asetetaan kyseenalaiseksi koko uusliberalistisen kapitalismin periaatteet ja toimintatapa. Tässä Syriza tai edes vasemmisto ei ole yksin, vaan huomattava osa valtavirrankin taloustieteilijöistä on todennut, ettei EU:n talouspolitiikka kerta kaikkiaan toimi niin kuin sen väitetään toimivan.

    Suomen talous ei ole ylivelkaantunut eikä kansantaloutemme ole samanlaisessa kriisissä kuin Kreikassa – vaikka elinkeinoelämä ja oikeisto tästä varoittelevatkin. Silti eduskuntamme on sitoutunut liki yksissä tuumin samoihin vakaus- ja kasvusopimuksiin kuin muissakin euromaissa. Meillä ei ole tarvittu Kreikan tapaan troikkaa – valuuttarahasto IMF:ää, Euroopan keskuspankkia ja EU-komissiota – kuripolitiikan pakottajaksi. Pääoma ja oikeisto vievät meitä Kreikasta tuttuihin leikkausohjelmiin parhaiden uusliberalististen oppien mukaan. Tästä esimerkkinä on sote-uudistus, monella tasolla huonoksi havaittu ja toimimaton malli, jonka kaikesta huolimatta eduskuntapuolueet päättivät runnoa kasaan vaikka väkisin.

    Vaalien alla on keskusteltu lähinnä siitä, kuinka paljon ja mistä tuleva hallitus leikkaa ja supistaa. Leikkauspolitiikan linjaa haastaa ennen muuta SKP. Kannattaa muistaa, että vasemmistoliitto oli mukana Kataisen ja Urpilaisen hallituksessa antamassa siunauksensa niille kuritoimille ja velkaohjelmille, joihin troikka Kreikan pakotti ja jota Syriza nyt ennen muuta vastustaa. Vasemmistoliitto on ollut Euroopan ainoa demareista vasemmalla oleva puolue, joka on maansa hallituksessa hyväksynyt yleiseurooppalaisen leikkaus- ja kuripolitiikan linjan. Tästä seurauksena ovat olleet työttömyyden ja eriarvoisuuden kasvu ja julkisen sektorin purkaminen, vaikka toisin piti käydä.

    Paavo Arhinmäki on ilmoittanut olevansa nihkeä tekemään jatkossa hallitusyhteistyötä kokoomuksen kanssa, mutta ei sulje pois leikkauspolitiikan jatkamista esimerkiksi keskustan tai demareiden apupuolueena.

    Vasemmistoliiton eduskuntaryhmästä erotettu vasenryhmä on osoittanut, että pienellä, kahden edustajan ryhmälläkin voi olla suuri poliittinen painoarvo – mikäli halua ja kykyä riittää. Jyrki Yrttiahon ja Markus Mustajärven oppositiopolitiikka esimerkiksi valiokunnissa ja esiintyminen suuren salin keskusteluissa sekä ulostulot mediassa ovat todistaneet, että tinkimätöntä, vaihtoehtoista ääntä ja näkökulmaa tarvitaan ja se voi kantaa pitkälle. Kansanedustajan paikalla on Suomen nykyisessä parlamentaristisessa demokratiassa valtava merkitys jo pelkästään sen vuoksi, että resurssit ja näkyvyys ovat aivan toista luokkaa kuin eduskunnan ulkopuolisella puolueella.

    Tule mukaan tekemään muutosta!

    • SKP:n listoilla on monessa piirissä vielä tilaa uusille, hyville ehdokkaille. Lisätietoja saa SKP:n paikallisesta piiristä.
    • Ilmoittaudu mukaan SKP:n listoilla olevan ehdokkaan tukijoukkoihin. Kaikenlainen apu on tervetullutta, olipa se sitten vinkki hyvästä vaaliteemasta, vaalimateriaalin jakamista tai ehdokkaan nostamista esille sosiaalisessa mediassa.
    • Käy sosiaalisessa mediassa kuten Facebookissa SKP:n ehdokkaiden ja Tiedonantajan sivuilla, tykkää ja jaa hyviä blogitekstejä ja linkkejä muillekin.
    • Vaalikampanja tarvitsee rahaa. SKP:n tukitilien tiedot löytyvät puolueen sivuilta.
    • Tilaa jollekin uudelle toverille, tuttavalle tai vaikkapa kulmakahvilaan Tiedonantaja. Vaalitarjouksesta lisää tietoa täältä >>>

    Pienikin panostus on tärkeää.

    Eduskunnassa on SKP:n mentävä aukko. Meillä on täydet mahdollisuudet täyttää aukko tämän kevään eduskuntavaaleissa – ja teemme sen yhdessä, toverit! 


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Ignacio Ramonetin mukaan käsillä oleva teknologinen murros uhkaa sekä yhteiskunnallista vapautta että työväenluokan asemaa. Kuva Cancillería Ecuador CCO 2.0
    Teoria
    17.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Radikaali älykkö esittää vasemmistolle roolia tekoälykehityksessä

    Kansainvälisen vasemmiston teoreettisten julkaisujen kolmannessa tapaamisessa Kuuban Havannassa (16.10.

    Orpo Purran hallituksen lakiesitys muodostaa Pamin mukaan vakavan riskin työturvallisuudelle. Kuva Belenois CCO 4.0
    Uutiset
    14.11.2025
    Toimitus

    ”Viinaa voisi tilata kaikkialta Euroopasta”

    Vanha on nyt myyty, mutta Ylioppilasteatterin kohtalo on vielä epäselvää Kuva Jampe CCO 3.0
    Kulttuuri
    13.11.2025
    Toimitus

    Pitääkö opiskelijoiden vallata uudelleen Vanha ylioppilastalo?

    Adoptioiden historia Suomessa on ollut pitkälti tutkimatta, mikä on jättänyt maan kansainvälisen adoptiotutkimuksen marginaaliin. Kuva ASPA
    Tutkimus
    13.11.2025
    Toimitus

    Lapsen etu adoptiossa heijastaa yhteiskunnan valtarakenteita

    Päättäjiin vedotaan Vanhan ylioppilastalon säilyttämiseksi alkuperäisessä tarkoituksessaan ylioppilaskunnan omistuksessa. Kuva Erik Cooper CCO 2.0
    Uutiset
    12.11.2025
    Toimitus

    Yli 300 kulttuurin ja yliopistojen toimijaa vetoaa: ”Ainakin Vanha ylioppilastalo säilytettävä HYY:n omistuksessa”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!