Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Eläkeläisväestö puolustaa etujaan joukkovoimalla

    Kotimaa
    Avainsanat: taitettu indeksi, Joukkovoima, eläkkeet
    16.2.2016 - 11:59
    Marko Korvela
    Eläkeläisväestö on oppimassa puolustamaan oikeuksiaan yhteisen joukkovoiman avulla. Kuva Toivo Koivisto.

    Puolueisiin sitoutumaton Suomen Senioriliike ryhtyi keräämään nimiä kansalaisaloitteeseen työeläkeindeksin palauttamiseksi palkkatasoindeksiksi viime syyskuussa. Vuoden vaihteessa kerättyjen nimien määrä näytti jämähtävän reiluun 30 000:en, kun olisi tarvittu reippaasti enemmän. Määräaika 24. maaliskuuta alkoi lähestyä uhkaavasti.

    Sitten alkoi tapahtua.

    Senioriliike alkoi vuoden alussa vauhdittaa nimienkeruuta eri tavoin. Esimerkiksi Tiedonantajassa julkaistiin useampi juttu aloitteesta, ja muun muassa Suomen kommunistinen puolue ryhtyi puolueena tarmokkaasti tukemaan aloitetta.

    Julkisuus toi vauhtia

    SKP:n eläketyöryhmää vetävä sosiaaliturvan erikoistutkija Seppo Ruotsalainen on kirjoittanut ja toiminut aktiivisesti niin sanotun taitetun indeksin poistamiseksi aina 1990-luvulta lähtien. Hän ja työryhmän toinen vetäjä, Turun vanhustyön neuvottelukunnan puheenjohtajan Kaija Kiessling, ovat olleet aloitteen osalta aktiivisia.

    ”Taitetun indeksin vastustaminen on ollut SKP:n tavoite alusta alkaen.”

    – Taitetun indeksin vastustaminen on ollut minulle oikeastaan sikäli helppo tehtävä, että se on ollut SKP:n tavoite alusta alkaen, muistuttaa Ruotsalainen.

    Nimiä alkoi Ruotsalaisen mukaan kertyä, kun maanantaina 8. helmikuuta Yle TV1 käsitteli MOT-ohjelmassa aihetta otsikolla Eläkeläisköyhälistö kyykkyyn. Köyhien ikäihmisten määrä lisääntyy Suomessa hälyttävää tahtia.

    – Ohjelmassa haastateltiin muun muassa Suomen Senioriliikkeen puheenjohtajaa Kimmo Kiljusta, liikkeen hallituksen jäsentä Heikki Rankia sekä valtiotieteen tohtori, vakuutusmatemaatikko Olli Pusaa, jotka toivat esiin taitetun indeksin eläkkeensaajille aiheuttamia vakavia taloudellisia seuraamuksia. Nämä ongelmat ovat olleet jo pitkään tiedossa, mutta nyt ne tuotiin selkeästi koko kansan arvioitaviksi.

    Ohjelman aikana ja sen jälkeen kansalaisaloite.fi -sivustolle alkoi tulvia uusia kannatusilmoituksia, joita kertyi maanantain aikana peräti 7 355. Samalla rikkoutui myös aloitteen eduskuntakäsittelyä edellyttävä 50 000 ilmoituksen raja.

    Eläkeläisväestö osana kansalaisliikettä

    Seppo Ruotsalaisen mielestä eräs miltei historiallista käännettä ennakoiva tekijä on, että eläkeläisväestö on oppimassa puolustamaan oikeuksiaan yhteisen joukkovoiman avulla.

    ”Olisi tärkeää ottaa kansalaisaloite mukaan 12. maaliskuuta tapahtuvaan Joukkovoima-mielenosoitukseen Helsingissä.”

    Suomessa on vuosikymmenien ajan nostettu aina silloin tällöin esiin tarve ja halu eläkeläispuolueen perustamiseen. Tämä ei Ruotsalaisen mukaan tunnu edelleenkään mahdolliselta eikä niin kovin toivottavaltakaan puolueiden hajanaisuuden ja puoluekurin johdosta.

    – Tämä ristiriita näkyy selvänä eduskunnassa, jossa kansanedustajat pakotetaan esimerkiksi eläkeasioissa äänestämään ryhmäkurin seurauksena myös oman tahtonsa vastaisesti.

    Viimeaikainen kehitys on kuitenkin tuonut näkyville sellaisen ilmiön, että eläkeläisväestö ja sitä tukevat piirit voivat ainakin lyhytaikaisesti – miksei myös pidemmällä aikavälillä – liittyä yhteen ja toimia ikään kuin puolueen omaisesti perinteisten puolueiden raja-aidat ylittäen ja yhteiseen hiileen puhaltamalla.

    – Kansalaisaloite taitetun indeksin palauttamiseksi palkkaindeksiksi samoin kuin muut muutosta vaativat aloitteet voivat edesauttaa eläkeläisväestön muuttumista aikaisempaa selvemmin osaksi kansalaisliikkeitä. Puolentoista miljoonan eläkeläisen joukolla voi tässä olla hyvin merkittävä rooli. Kaija Kiessling totesi äskettäin, että olisi tärkeää ottaa tämä kansalaisaloite ja siihen liittyvä nimien keräys mukaan 12. maaliskuuta tapahtuvaan Joukkovoima-mielenosoitukseen Helsingissä.

    Kannatusilmoitusten keräys jatkuu

    Seppo Ruotsalainen huomauttaa, että on aivan huipputärkeää jatkaa kannatusten keräämistä Kansalaisaloitteeseen aina määräpäivään 24. maaliskuuta saakka.

    – Eläkeläispiireissä kaavaillaan, että sellainen 75 000–100 000:n kokonaiskannatusmäärä olisi tavoiteltava ja mahdollinen. Lähes ainoa todellinen vaikuttamiskeino päättäjiin ja kansanedustajiin on saada heidät havaitsemaan, että heidän kansantahdon vastainen menettelynsä voi johtaa heidän oman asemansa horjumiseen.

    Lisätietoja verkossa: elakehuijaus.fi


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Amnestyn mukaan Israelin uusi kuolemanrangaistuslaki estää armahdukset ja mahdollistaa teloitukset. Kuva World Coalition Against the Death Penalty CCO 2.0
    Uutiset
    16.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Israel ottaa käyttöön kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille

    Israel on hyväksynyt lain, joka mahdollistaa kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille.

    Kelan tuore tilasto osoittaa, että opintolainaa nostaneiden opiskelijoiden määrä kääntyi vuonna 2025 kasvuun ensimmäistä kertaa muutamaan vuoteen. Kuva Christian Hornick CCO 2.0.
    Uutiset
    15.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Opintovelallisten määrä kasvoi – asumistuen heikennys ja työmarkkinoiden epävarmuus ajavat opiskelijoita velkaan

    Aktivistit vastustavat Akbelenin metsän hakkuita. Kuva Yıldız Yazıcıoğlu (VOA) CCO 0.0
    Ulkomaat
    14.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kaivosaktivisti pidätetty Turkissa

    Kuuban talouskriisi on syventynyt pisteeseen, jossa seteleihin painetut numerot eivät enää kerro mitään niiden todellisesta arvosta. Kuva Maxence CCO 2.0
    Ulkomaat
    13.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vallankumouksen naiset Kuuban uusien setelien kuviin

    Suomen kehitysyhteistyömäärärahat laskivat viime vuonna 23,1 prosenttia. Kuva Development education CCO 3.0
    Politiikka
    12.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Haluammeko seurata Trumpin jalanjälkiä kohti epäjärjestyksen aikaa vai panostaa kansainväliseen yhteistyöhön?”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!