Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Elokuvien jakeluyhtiö Mubi taiteilijoiden hampaissa

    Kulttuuri
    Avainsanat: palestiina, kulttuuri, Aki Kaurismäki
    7.8.2025 - 11:26
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Aki Kaurismäki. Kuva: Elena Ringo (CC BY 4.0)
    Yksi vetoomuksen allekirjoittajista on suomalainen elokuvaohjaaja Aki Kaurismäki

    ”Mubin taloudellinen kasvu yrityksenä on nyt suoraan sidoksissa Gazan kansanmurhaan, mikä tekee meistä kaikista osallisia, jotka työskentelemme Mubin kanssa.” – Taiteilijoiden vetoomuksesta Mubin johdolle, allekirjoittajina muun muassa Aki Kaurismäki, Radu Jude ja Joshua Oppenheimer.

    Yli 35 kansainvälisesti arvostettua elokuvantekijää, mukaan lukien suomalainen Aki Kaurismäki, romanialainen Radu Jude ja yhdysvaltalainen Joshua Oppenheimer, ovat allekirjoittaneet taiteilijoiden vetoomuksen, jossa vaaditaan elokuvien jakeluyhtiö Mubia katkaisemaan siteensä sijoittajaansa Sequoia Capitaliin. Vetoomuksen taustalla ovat Sequoian yhteydet Israelin sotateollisuuteen ja Gazan kansanmurhaan.

    Mubi, tunnettu taide-elokuvien jakelija ja suoratoistopalvelu, ilmoitti toukokuussa 2025 vastaanottaneensa 100 miljoonan dollarin sijoituksen Sequoialta. Pian tämän jälkeen nousi esiin, että Sequoia on sijoittanut israelilaiseen puolustusteknologiayritys Kelaan, jonka perustajat ovat Israelin tiedustelupalvelun veteraaneja. Kela kehittää tekoälyyn pohjautuvaa taistelukenttäjärjestelmää, jota käytetään Gazassa.

    ”Emme usko, että taide-elokuvien alusta voi aidosti tukea globaalia elokuvayhteisöä samalla, kun se tekee yhteistyötä yrityksen kanssa, joka on sijoittanut palestiinalaisten taiteilijoiden ja elokuvantekijöiden murhaamiseen”, sanotaan taiteilijoiden vetoomuksessa Mubin johdolle.

    Taiteilijat vaativat Mubia julkisesti tuomitsemaan Sequoia Capitalin kansanmurhalla rikastumisen, erottamaan Sequoian edustajan Andrew Reedin Mubin hallituksesta sekä ottamaan käyttöön eettisen sijoituspolitiikan ja noudattamaan Palestiinan kulttuuriboikotin periaatteita.

    Vetoomuksen allekirjoittajat ovat kaikki olleet mukana Mubin levittämissä tai esittämissä elokuvissa. He korostavat, että taiteen tulee heijastaa arvoja, ei tukea sortoa.

    Useat kulttuuritoimijat ovat jo katkaisseet yhteistyönsä Mubiin. Glasgow’n nykytaiteen keskus CCA, Meksikon Cineteca Nacional ja Kolumbian Cinemateca de Bogotá vetäytyivät Mubi Fest -tapahtumasta. Chilen Valdivian elokuvafestivaali ilmoitti, ettei se esitä enää Mubin levittämiä elokuvia.

    Vetoomus muistuttaa, että Gazassa on tapettu taiteilijoita ja tuhottu kulttuuriperintöä. Elokuvantekijät vaativat Mubia kantamaan vastuunsa ja lopettamaan yhteistyön kansanmurhasta hyötyvien tahojen kanssa.

    Vetoomuksen Mubin johdolle on allekirjoittanut 39 elokuvantekijää ja taiteilijaa eri puolilta maailmaa. Mukana ovat Aki Kaurismäki, Radu Jude, Jessica Beshir, Joshua Oppenheimer, Robert Greene, Kazik Radwanski, Carson Lund, Michael Basta, Nate Fisher, Blake Williams, Iva Radivojevic, Nina Menkes, Ben Rivers, Bingham Bryant, Kit Zauhar, Ian Edlund, Sarah Friedland, Kathleen Chalfant, Miguel Gomes, Constance Tsang, Truong Minh Quy, Deragh Campbell, Laura Huertas, John Smith, Andrea Luka Zimmerman, Cherien Dabis, Tyler Taormina, Erik Lund, Maureen Fazendeiro, Levan Akin, Courtney Stephens, Eric Baudelaire, Camilo Restrepo, Teddy Williams, Nahuel Perez Biscayart, Jussi Vatanen, Neo Sora ja Sofia Bohdanowicz. He edustavat laajaa kirjoa taiteellisia näkemyksiä ja kulttuuritaustoja, mutta yhdistyvät yhteisessä vaatimuksessa: Mubin on katkaistava siteensä sijoittajaan, joka hyötyy Gazan kansanmurhasta.

    Mubi toimii Suomessa kansainvälisenä suoratoistopalveluna, joka tarjoaa kuratoituja elokuvia katsottavaksi digitaalisesti. Sillä ei kuitenkaan ole fyysistä elokuvien jakelutoimintaa, eikä se toimi perinteisenä kotimaisena elokuvien levittäjänä.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Uuden tutkimuksen tulokset nostavat esiin kysymyksen siitä, miten koulutusjärjestelmä tunnistaa ja tukee neurokirjon oppijoita. Kuva Hobvias Sudoneighm CCO 2.0
    Tutkimus
    10.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Myöhäinen ADHD-diagnoosi kasvattaa koulupudokkuuden riskiä

    Helsingin yliopistossa tehty väitöskirjatutkija Lotta Volotisen tutkimus, jonka tulokset julkaistiin 9.

    Tuoreen selvityksen mukaan lakisääteinen hoidon laatu ei toteudu ikäihmisten palveluissa. Kuva Tuntematon CCO 0.0
    Uutiset
    9.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ikääntyneiden palvelut rakenteellisessa kriisissä

    Puolustusministeri Antti Häkkäsen mukaan Nato on ”maailman vahvin puolustusliitto”, jonka jäsenenä Suomi toimii sekä turvan saajana että sen tuottajana. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Kotimaa
    8.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomen militarisoitumisen kaari – puolustusministeri ja rauhanaktivistit katsovat samaa maailmaa ja näkevät eri todellisuudet

    Afrokuubalainen Santeria uskonto tarjoaa yhteyden voimallisiin henkiin, ohjaa arkea ja tukee vaikeissa tilanteissa. Osiha nukke on voimien näkyvä yhteys. Kuva Jaume Escofet CCO 2.0
    Politiikka
    7.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Luokkataistelua Karibialla: Venäjän öljytoimitukset ja feministinen solidaarisuus haastavat kauppasaarron

    1920px Jyväskylä 2019 04 13 kuva Tiia Monto
    Mielipiteet
    6.4.2026
    Juha Ruokola

    Ole hiljaa ja äänestä!

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!