Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    ”En minä, vaan nuo muut”

    Mielipiteet
    Avainsanat: ilmastonmuutos, kapitalismi, Kuluttaminen, Ympäristövastuu
    23.10.2018 - 16:43
    Isa Häkkinen
    Digilehti: Tiedonantaja lokakuu 2018

    YK:n alainen ilmastopaneeli IPCC julkaisi hälyttävän raporttinsa, minkä mukaan ihmiskunnalla on noin kymmenen vuotta aikaa leikata rajusti päästöjään, ennen kuin suuresta osasta palloa tulee elinkelvoton.

    Vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula kommentoi twitterissä, että toistaiseksi kapitalismin keskeisimpiä yhteensopivuusongelmia ilmastomuutoksen pysäyttämisen kanssa ei ole saatu ratkaistua, ja mikäli asiaan ei tule muutosta, talousjärjestelmämme vaatii pikaista vaihtamista. Kontulan saamasta reaktiosta päätellen hän olisi yhtä hyvin voinut todeta, että Stalin oli oikeastaan ihan hyvä jätkä. Vasemmistolaisen ajatusmaailman vastustaminen vaikuttaa olevan niin tärkeä identiteettikysymys, että sen edessä voi heittää kaiken logiikan ikkunasta ulos ja siinä sivussa vaikka tuhota yhden planeetan.

    Jatkuvaan kuluttamiseen ja kertakäyttökulttuuriin kannustavan talousjärjestelmän järjettömyys, kun olemme tilanteessa missä päästöjä ja kuluttamista tulisi kaikin puolin vähentää, olettaisi olevan selvää jokaiselle asiaa yhtään ajattelevalle. Kapitalismi ei suuressa mittakaavassa tule tuottamaan ympäristön kannalta kestäviä ratkaisuja niin kauan kun saastuttava toiminta ja kuluttamiseen kannustaminen on halvempaa ja tuottavampaa. Sitä odotellessa jokaisen odottaisi kantavan kortensa kekoon vähentämällä kuluttamisesta aiheutuvia päästöjään.

    Harmillisen moni sen sijaan mutisee Suomen kansalaisten, jotka sijoittuvat globaalissa vertailussa keskimääräisellä per capita hiilijalanjäljellään sijalle 20, mitättömästä vaikutuksesta ja aiheettomasta kurittamisesta, ja syyttää mieluummin ilmastonmuutoksesta Kiinaa (sijalla 99) ja Intiaa (sijalla 133). Samalla hänellä on jaloissaan intialaisesta puuvillasta valmistetut farkut ja hänen kotinsa on täynnä kiinalaista elektroniikkaa ja muovitilpehööriä. Kuluttamiemme hyödykkeiden valmistamisen ja samalla siitä aiheutuvien päästöjen ulkoistaminen kehittyvien maiden harteille on elämäntapamme ja omatuntomme viherpesua. Ei ole uskottavaa odottaa päästövähennyksiä mailta joiden vientituotteita käytämme jos emme samalla tarkastele kriittisesti myös omaa elämäntapaamme.

    Vielä kouluiässä olevalta ymmärtäisi selitykset ”en minä, vaan nuo muut” ja ”kun nuo muut niin minäkin”, mutta ilmastopolitiikkaa toivoisi tehtävän erilaisista lähtökohdista. Ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos ei joutsenmerkkiä tunnista.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!