Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Espanjan kommunistit vaativat ihmisoikeusperustaista vastausta Ceutan syvenevään kriisiin

    Ulkomaat
    Avainsanat: siirtolaisuus, Ceuta, PCE
    1.8.2026 - 7:11
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Ceutan rajanylityspaikka on jälleen Euroopan poliittisen kiistan keskiössä. Kuva Xemenendura CCO 3.0
    Ceutan rajanylityspaikka on jälleen Euroopan poliittisen kiistan keskiössä. Kuva: Xemenendura CCO 3.0

    Ceutan rajakaupunki on ajautunut poikkeuksellisen vakavaan siirtolaiskriisiin Espanjan korkeimman oikeuden 29. kesäkuuta antaman päätöksen jälkeen. Päätös esti nopean rajalta palauttamisen, meriteitse saapuvien kohdalla. Ratkaisu johti välittömästi tuhansien ihmisten pyrkimykseen päästä kaupunkiin ja kymmenien kuolemiin merellä.

    Espanjan kommunistinen puolue ilmaisee (31.7.2026) syvän huolensa tilanteesta ja vaatii poliittista reagointia, joka perustuu ihmisoikeuksien kunnioittamiseen, hallinnolliseen solidaarisuuteen ja kriisin rauhanomaiseen hallintaan..

    Geopoliittinen jännite ja rajojen politisoituminen

    Kommunistien mukaan kriisin taustalla vaikuttavat myös Marokon sisäiset olot ja alueellinen geopoliittinen jännite. Marokko on sallinut massiivisen rajanylityksen aiemminkin, erityisesti vuonna 2021, jolloin lähes 10 000 ihmistä päästettiin Ceutaan poliittisen painostuksen välineenä.

    Puolueen mukaan Marokon yhteiskunnalliset olot — heikot poliittiset oikeudet, kuninkaan hallitsema autoritaarinen järjestelmä ja laajat sosioekonomiset ongelmat — ovat lisänneet erityisesti nuorten pyrkimystä hakeutua Eurooppaan.

    Kommunistit muistuttavat, että Marokko on Yhdysvaltojen ja Israelin läheinen liittolainen, ja maiden väliset sotilaalliset suhteet heijastuvat myös Länsi-Saharan konfliktiin. ”Israel antaa sotilaallista ja teknologista tukea Marokolle sen sodassa Polisario-rintamaa vastaan”, sanotaan puolueen  tiedotteessa, 31.7.2026.

    Ihmisoikeudet, turvallisuus ja äärioikeiston lietsoma pelko

    Kommunistinen puolue korostaa, että kriisin hallinta edellyttää sekä humanitaarisia että hallinnollisia toimia. Puolue vaatii lisää resursseja alaikäisten vastaanottoon, kuntien väliseen solidaarisuuteen ja rajaviranomaisten työskentelyyn.

    Samalla puolue varoittaa äärioikeiston pyrkimyksistä käyttää tilannetta pelon, rasismin ja vastakkainasettelun lietsomiseen.

    ”On erityisen vakavaa, että oikeisto ja äärioikeisto pyrkivät yhdistämään kriisin perusteettomasti ulkomaalaisten poikkeusluonteiseen oleskeluluvan saantiin ja lietsomaan vihaa niitä kohtaan, jotka etsivät turvaa ja ihmisarvoista elämää”, sanotaan Espanjan kommunistisen puolueen tiedotteessa 31.7.2026.

    Puolue vaatii valtion turvallisuusjoukkojen vahvistamista Ceutassa, jotta äärioikeiston lietsomat väkivaltaiset reaktiot voidaan estää. Samalla puolue korostaa, että EU:n on kannettava vastuunsa, sillä Ceuta on yksi unionin ulkorajoista.

    Solidaarisuus ja työväenluokan yhteinen etu

    Kommunistit kiittävät kaikkia julkisen sektorin työntekijöitä, jotka ovat osallistuneet kriisin hallintaan. Puolueen mukaan vain yhteistyöllä ja ihmisarvon kunnioittamisella voidaan rakentaa kestävä ratkaisu.

    Puolue muistuttaa työväenluokan yhteisestä asemasta riippumatta kansallisuudesta:

    ”Espanjalainen tai ulkomaalainen, olemme samaa työväenluokkaa”, sanotaan Espanjan kommunistisen puolueen tiedotteessa 31.7.2026.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Eläinten oikeudet, työväen oikeudet ja antimilitarismi nousivat esiin Tiedonantaja-festivaalilla, joka järjestettiin 10.–11.

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Yleinen
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Joensuulaisen Toni Lamsijärven mielestä Tiedonantaja festivaali tuo yhteen yhteiskunnallisista kysymyksistä kiinnostuneita ihmisiä ympäri Suomen. Kuva Jukka Piha.
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Nykyjärjestelmä ei toimi” – Toni Lamsijärvi näkee Tiedonantaja-festivaalin muutosta etsivien ihmisten kohtaamispaikkana

    Lapinlahti lähetystö valtuustoryhmien puheilla 7.10.26 Kuva Toivo Koivisto
    Kotimaa
    10.10.2026
    Petra Packalén

    Helsingin valtuustolle vetoomus Lapinlahden yksityistämistä vastaan

    Palestiinatoimintapäivän julisteita 2026
    Kotimaa
    7.10.2026
    Petra Packalén

    Kansainvälinen toimintapäivä Palestiinan puolesta 10. lokakuuta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!