Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Etelä-Afrikka kriisissä

    Ulkomaat
    23.8.2021 - 13:14
    Mark Waller
    Digilehti: Tiedonantaja elokuu 2021
    Useimmat kauppojen ryöstelijät olivat tavallisia köyhiä ihmisiä joiden elämä romahti talouden myötä. Kuva: globalcitizen.com

    Etelä-Afrikan kriisi on myrkyllinen sekoitus ruohonjuuritason epätoivoa ja ryhmittymien välistä sotaa

    Etelä-Afrikan viimeaikaiset levottomuudet, joita suuri osa ulkomaailmasta pitää äkkireaktiona entisen presidentin Jacob Zuman vangitsemiseen, juontavat juurensa hallitsevan Afrikan kansalliskongressin (ANC) sisällä tapahtuvaan rajuun ryhmittymäkahakointiin.

    Syynä ovat myös Etelä-Afrikan järjestelmällinen eriarvoisuus, köyhyys ja Covid-19-kriisin aiheuttama ahdinko.

    Näiden kahden myrkyllinen sekoitus johti lähes kapinaan, ja sen uhka on edelleen olemassa.

    Heinäkuun levottomuudet

    Mellakoiden ja ryöstelyjen jälkimainingeissa on selvää, että ANC:llä on edessään suurimmat ongelmansa sen jälkeen, kun vanhan Etelä-Afrikan valkoinen rasistihallinto oli lähes tuhota sen 1960-luvun alussa, jolloin lähes koko sen johto vangittiin.

    Heinäkuun 9.-17. päivien kestäneisiin levottomuuksiin kuului teiden, satamien ja rautatieyhteyksien tukkiminen, minkä jälkeen ostoskeskuksia ja muuta infrastruktuuria, kuten kouluja ja terveysklinikoita, ryöstettiin ja tuhottiin. ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Elviira Davidowin mukaan ydinaseet ovat äärimmäinen ympäristöuhka – ei vain ihmisille, vaan koko elollisuudelle kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    12.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Kuinka paljon rohkeutta uskalletaan tänään jättää käyttämättä?”

    Loppuviikosta perjantai-iltapäivänä eduskuntatalon portaille on luvassa näky, jota Suomessa ei ole pitkään aikaan nähty.

    Ydinasepelote pyrkii normalisoimaan massiivisen väkivallan. Kuva Elviira Davidow
    Uutiset
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskuntatalolla vastustetaan ydinaseita

    Lämpimämpi loppuvuosi ja liukkaiden talvien vaihtelu näkyvät tilastoissa Kuva NIOSH Public domain
    Tutkimus
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työmatkatapaturmat vähenivät

    Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    10.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sateenkaarinuorten terveyspalvelut retuperällä

    Hyväksikäyttö on juurtunut rakenteisiin ja muuttunut liiketoimintamalliksi, jota ylläpitävät heikko valvonta ja lähes olemattomat seuraamukset. Kuva Janim71 CCO 0.0.
    Uutiset
    9.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ihmiskauppa ja pakkotyö leviävät Suomessa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!