Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    EU:n hajoamiseen syytä varautua

    Kotimaa
    12.1.2017 - 13:38
    Tiedonantaja

    Euroopan unionissa eliitti voi paksusti. Sen sijaan kansalaiset kärsivät. Tämä ei ole sattuma, pohti pitkän linjan EU-kriitikko Thomas Wallgren.

    Wallgren oli mukana joulukuussa Vapaus valita toisin –järjestön Eurooppa-teemaisessa keskustelussa. Hän luonnehti omaa kantaansa: Kyllä maailmalle, ei EU:lle.

    Wallgrenin mielestä EU:n kehitys pitää nähdä, ei talouden eikä instituutioiden, vaan sivilisaation uudistamisen näkökulmasta.

    – Unioni rakennettiin todelliseen tarpeeseen. Globalisaation myötä todettiin, miten kansallisvaltiot olivat liian heikkoja vastaamaan sen asettamaan haasteisiin. Nyt on kuitenkin käynyt niin, että kansallisvaltiot ovat luovuttaneet lisää valtaa niille tahoille, jotka niitä kiusaavat. Unionissa rakennetaan autoritääristä kapitalismia. Unelma on hyvä, mutta metodi väärä.

    Wallgren totesi, että toki kaikki se paha, mitä Suomessa on tapahtunut, olisi voinut tapahtua ilman unioniakin, kuten esimerkiksi työttömyyden kasvu ja mahdottomat talouskasvu unelmat.

    – Kuitenkin EU:n nykyisissä oloissa on vaikeampaa hakea luovasti radikaaleja kehityksen vaihtoehtoja, joita nyt tarvitsemme. EU on esteenä keskeisille ratkaisuille, summasi Wallgren.

    Unionin rinnalle muodostettava uutta

    Thomas Wallgren huomautti, että euroeliittiä ruokkiva talouspoliittinen linja on vain seurausta niistä rakenteellisista ratkaisuista, joita Euroopan yhdentymisprosessissa on tehty. Ratkaiseva kehitys tapahtui vuosien 1985-1995 välillä. Euroopan punavihreät sosiaaliliberaalit voimat saatiin uskomaan, että EU on ainoa ratkaisu talouden globalisaation ongelmiin. Luotiin unioni, joka on läpeensä epädemokraattinen.

    ”Jos EU hajoaa, siihen pitää valmistautua.”

    Wallgren pitää unionin demokratisoimista erittäin hankalana. Hänen mielestään on mahdollista, että EU hajoaa.

    – Jos EU hajoaa, siihen pitää valmistautua. Erkaantumisprosessi on jo alkanut, viittasi Wallgren esimerkiksi Iso-Britannian brexit-ratkaisuun.

    Hänen mukaansa EU:n hajoaminen tarjoaa mahdollisuuksia. Suomella on pohjoismainen valttikortti, puhumattakaan paikallisen tason ratkaisuista.

    – Isänmaata ei pidä unohtaa, mutta ei myöskään romantisoida. EU:n hajoaminen ei jätä meitä tyhjän päälle. On olemassa paljon muitakin instituutioita. Emme ole valmiissa maailmassa, mutta emme myöskään tyhjässä. EU on aika huono vaihtoehto ja sitä kannattaa yrittää kehittää, mutta sen rinnalla on muodostettava uutta. Meillä on jo nyt olemassa muita pohjoismaisia, eurooppalaisia ja globaaleja verkostoja ja instituutioita, joiden varaan rakentaa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    SKP n vappupuheissa korostettiin työväenluokan asemaa ja varoitettiin fasismin noususta. Kuva Vesa Lankinen
    Politiikka
    4.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vappupuhujat varoittivat fasismin noususta

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) vappupuheissa Jyväskylässä ja Joensuussa korostettiin, että työväenluokan asema on heikentynyt ja että nykyinen talous- ja turvallisuuspo

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!