Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    EU:n uusliberalistinen politiikka on epäonnistunut surkeasti

    Ulkomaat
    19.11.2016 - 18:25
    Marko Korvela
    – Kapitalismin näkymätön käsi ei ole vain näkymätön

    Plan B -konferenssi kokoaa viikonloppuna 250 osallistujaa 21 maasta edistyksellisistä vasemmistopuolueista. Yhdessä puolueet edustavat noin 20 miljoonaa eurooppalaista äänestäjää. Mukana konferenssissa on myös kansalaisjärjestöjen, tiedotusvälineiden ja ammattiliittojen edustajia.

    Tanskan Punavihreän allianssin (Enhedslisten) parlamentaarikko Pernille Skipper totesi, että EU:n ja talous- ja rahaliitto Emun edustama uusliberalistinen politiikka on epäonnistunut surkeasti.

    – Kapitalismin näkymätön käsi ei ole vain näkymätön, sitä ei yksinkertaisesti ole olemassakaan, sanoi Skipper.

    Hänen mukaansa tarvitaan vaihtoehto uusliberalistiselle unionille, vaihtoehto, joka asettaa ihmiset pääoman edelle.

    Hollannin sosialistipuolueen (PACE) parlamentaarikko Tiny Kox huomautti, että EU:n talouskuri- ja leikkauspolitiikka murentavat niin vakavasti demokratiaa ja perusturvaa, että kyse on Euroopan laajuisesta ihmisoikeusrikoksesta. Kox syytti EU:ta erityisesti massatyöttömyyden ylläpitämisestä.

    Vastarintaa ja tottelemattomuutta

    Kansainvälisen velkojen laillisuutta tutkivan komission belgialainen jäsen Eric Touissant totesi, että joidenkin euromaiden kuten Kreikan ylivelkaantuminen on suoraa seurausta Euroopan raha- ja talousunioni Emun rakenteellisesta epätasapainosta, jota EU:n keskeiset talousmaat kuten Saksa ja Ranska käyttivät tietoisesti ja häikäilemättä hyväkseen. Touissantin mukaan valtaosa Kreikan veloista on laittomia ja velkoja pitäisi sen vuoksi leikata. Myös muissa euromaissa pitäisi velkoja tarkastella kriittisesti ja selvittää niiden taustoja ja laillisuutta.

    Touissant piti mahdottomana EU:n tai euron uudistamista. Hän peräänkuulutti vastarintaa, tottelemattomuutta EU-komission ja keskuspankin vaatimuksia kohtaan.

    – Vasemmiston on esitettävä, että lähtö euroalueesta on todellinen vaihtoehto. Se tuo toki vastakkainasetteluja ja ristiriitoja, koska on mahdotonta, että komissio tai Euroopan keskuspankki suostuisivat siihen hyvällä, arvioi Touissant.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Russia, Elektrostal. School No 15. img 09 (1)
    Tutkimus
    16.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalaistutkija väittää: Venäjän patrioottinen kasvatus hajottaa yhteisöt ja vahvistaa valtiollista kontrollia

    Venäjän sotilaallis‑isänmaallinen kasvatus on viime vuosina muuttunut koko yhteiskunnan läpäiseväksi vallankäytön välineeksi.

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!