Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    ”EU:ssa ihmiset ovat pelkkiä tuotantovälineitä”

    Kotimaa
    27.2.2012 - 10:20
    Marko Korvela
    TA
    – Tavallisten työläisten on nyt vaan yksinkertaisesti otettava ohjat omiin käsiinsä

    Onko tulevaisuuden visio metallityöläisellä Euroopan unionin määräämät palkanalennukset? Tätä kysymystä pohtii nokialainen asentaja Pauli Schadrin.

    – Rahasta puhutaan ja mahdollisesta lamasta, mutta kukaan ei muista mainita maksumiehistä eikä siitä, miten tämä kohtelee meitä tavallisia ihmisiä.

    Kreikassa maan talous on retuperällä. Nyt kun Euroopan keskuspankki tukee Kreikkaa se samalla vaatii leikkauksia palkkoihin ja ostovoimaan. Kreikkalaisia odottaa kymmeniä vuosia kestävä matokuuri.

    Schadrinin mukaan tämä lienee ymmärrettävää, mutta merkitsee sitä, että pankit ja sijoittajat saavat nyt päättää keskuspankin kautta kansakunnalle kuuluvista asioista kuten ostovoimasta ja palkoista.

    – Odotettavissa on, että pian muutkin vahvan ay-liikkeen maat ovat markkinavoimien pelikenttänä ja rahaa jaellaan maksajasta piittaamatta. Tukipaketit suunnitellaan keskuspankin ja Emu-maiden pääministerien voimin kansan tahdosta piittaamatta, sanoo Schadrin.

    Palkkalupaukset petettiin

    EU:ta johdetaan aivan kuin ihmiset olisivat vain pelkkiä tuotantovälineitä.

    – Ammattiyhdistysliikkeessä se tarkoittaa sitä, että kun maalla on velkaa ”riittävästi”, EU:n keskuspankki puuttuu peliin ja määrää palkkojen ja ostovoiman leikkauksen.

    Schadrin huomauttaa, että Suomessa ammattiyhdistysliikettä johtaa juuri sama sosialistipuolue kuin Kreikassakin ja joka alunperin ajoi maan karille.

    Edellisessä lamassa ei korotettu eläkeikää, mutta kylläkin leikattiin merkittävästi palkkoja ja silloinkin pääomapiirien hyväksi.

    – Työntekijöiden eläkemaksuista noin viisi prosenttia siirrettiin maksettavaksi itse, ja aina kun maksuja joudutaan korottamaan, puolet korotuksesta maksaa työntekijä. Nyt kaavaillaan eläkeiän nostamista kahdella vuodella, mikä tietää samaa viiden prosentin palkkaleikkuria. SAK:n hallitus ja liittojen johtajat ovat periaatteessa jo asian siunanneet, sanoo Schadrin.

    Ikävä kyllä sama kurkunleikkaajien konklaavi on taas hallituksessa. Schadrin ihmetteleekin, onko ammattiyhdistysliikkeen tarkoitus ja tehtävä kokonaan unohdettu ja siirrytty markkinavoimien epäonnistuneen pelaamisen tukijoiksi.

    – Tavallisten työläisten on nyt vaan yksinkertaisesti otettava ohjat omiin käsiinsä ja valittava uusi vaihtoehto liiton johdolle. Edellinen liittokokous päätti jo, että metallista tulee palkkajohtaja Suomen vientiteollisuuteen. Näin ei käynyt vaan lupaukset petettiin, muistuttaa Schadrin.

    Kävi päinvastoin: metallista tuli teollisuuteen salaman nopeasti matalapalkka-ala.

    Liiton johto vaihtoon

    Pirkanmaalla Metallin jäsenten ääni -vaalilstalla (C) numerolla 69 ehdolla oleva Pauli Schadrin on vakaasti sitä mieltä, että metallityöläisten pitää näyttää mallia muille liitoille.

    – Kun emme ole tyytyväisiä harjoitettuun edunvalvontaan niin johto vaihtoon. Viime liittokokouksessa hallintoon valitut edustajat eivät ole pystyneet huolehtimaan meidän edunvalvonnastamme. He ovat päinvastoin suosineet poliittisia puolueita tehtyjen palkkaratkaisujen kustannuksella, huomauttaa Schadrin.

    Äänestämällä muutosta voi nyt päättää suunnasta.

    – Muussa tapauksessa meno jatkuu entiseen malliin seuraavat neljä vuotta ja metallityöläisistä tehdään suomalaista halpatyövoimaa.

    Metallin jäsenten ääni verkossa >>>


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Terrakottasotilaat saivat kypärät, poliitikot lisää kuria ja kontrollia Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    2.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiina vastaa uuden kehitysvaiheen haasteisiin – henkilöstöpäätöksiä ja korruption vastaista työtä

    Kiinan kommunistisen puolueen 20.

    KansA112717 nettiin
    Politiikka
    2.11.2026
    Jukka Pietiläinen
    Tilaajille

     Vasemmistoliitto hallituksessa 

    Anish Kapoorin Ancestor Serlachiuksessa – punainen vieras toisesta ajasta Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    2.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Punainen vieras toisesta ajasta

    pexels pedro mulondo 311813434 14899420
    Teoria
    30.10.2026
    Jari Karttunen

    Marxilaisuus on goottilaista ja kapitalismi on kauhutarina

    Suomen Länsi Sahara verkosto demo5 29.10.2026 kuva Jukka Piha
    Uutiset
    29.10.2026
    Jukka Piha

    Solidaarisuusjärjestöt syyttävät Yhdysvaltoja Länsi-Saharan itsemääräämisoikeuden heikentämisestä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!