Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Gaza-hyökkäyksen tavoitteet

    Arkiston arkiston artikkeli
    31.12.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 48 / 31.12.2008

    Sen jälkeen, kun Israelin ilmavoimat oli viime sunnuntaina suorittanut ensimmäisen Gazan pommituksen tappaen yli 200 ja haavoittaen lähes tuhatta palestiinalaista, Israelin pääministeri Ehud Olmert piti lehdistökonferenssin ja julisti: ”Se voi viedä aikaa, ja jokaisen meistä täytyy olla kärsivällinen niin että voimme suorittaa tehtävän loppuun.”

    Mikä mahtaa olla Israelin tehtävä Suur-Israelin tavoittelun ja palestiinalaisalueiden jatkuvan rosvouksen ohella? Olmertin puheiden ja muun todistusaineiston perusteella voidaan päätellä, että tehtävä sisältää neljä tavoitetta:

    Ensimmäinen tavoite on Hamasin tuhoaminen. Se on täysin epärealistinen tavoite. Hamas on vahva poliittinen liike, jolla on laaja ruohonjuuritason kannatus, eikä se todennäköisesti tule antautumaan Israelin vaatimusten ja sotavoiman edessä. Israelin yritykset Hamasin tuhoamiseen sotilaallisella voimalla ovat aina ennenkin päättyneet järjestön vahvistumiseen.

    Toinen tavoite liittyy Israelin lähestyviin parlamenttivaaleihin. Yhdeltä osaltaan hyökkäyksellä Gazaan haluttiin auttaa Kadima-puoluetta ja työväenpuoluetta lyömään vaaleissa Likud-puolue ja sen johtaja Benjamin Netanjahu, jotka johtavat nyt mielipidetiedusteluissa. Ei ole sattuma, että Netanjahun kaksi pääkilpailijaa ulkoministeri Tzipi Livni ja puolustusministeri Ehud Barak ovat olleet näyttävästi esillä ja saaneet osoittaa sotaisaa kovuuttaan. Sotahullu Netanjahun voittamiseksi sotarumpujen paukuttelu on välttämätöntä.

    Kolmas tavoite koskee Israelin armeijaa. Sen jälkeen kun Israelin armeija koki ankaran nöyryytyksen Libanonissa kesällä 2006, se on etsinyt tilaisuuksia globaalin maineensa palauttamiseen. Viime keväänä se käytti Syyriaa laboratorionaan ja nyt se on päättänyt keskittyä Gazaan. Ensimmäinen tuhoisa pommitus Gazan 50 kohteeseen kesti vain 3,40 minuuttia. Se oli yksi tapa näyttää, että täältä pesee sittenkin.

    Neljäs tavoite liittynee palestiinalaishallinnon kuvioihin. Hamas ja Fatah eivät ole vielä päässeet sopimukseen siitä, miten edetään, kun Mahmud Abbas lopettaa virkakautensa palestiinalaishallinnon presidenttinä 9.1.2009. Yksi Gaza-hyökkäyksen tuloksista todennäköisesti on, että USA:n ja Israelin suosikki Abbas jää vielä joksikin aikaa valtaan. Lasketaan, että Hamas ei pysty mobilisoimaan kannattajiaan pakottaakseen Abbasin eroamaan.

    Israelin tavoitteiden listalta puuttuu pyrkimys lopettaa Qassam-rakettien ja kranaattien ampuminen Israelin alueelle. Kuitenkin hallitus on esittänyt tämän tavoitteen Gaza-operaation ensisijaisena tavoitteena. Tässä asiassa hallitus johtaa aktiivisesti suurta yleisöä harhaan, sillä Israel olisi voinut panna pisteen ammuskelulle jo kauan sitten. Hamasin kanssa solmitun kuuden kuukauden tulitauon aikana oli suhteellisen hiljaista. Hiljaisuus rikkoutui useimmiten reaktiona Israelin väkivaltaan, kuten taistelijoiden laittomiin teloituksiin ja Gazan saarron kiristystoimiin. Tulitauon jatkamisen sijasta Israelin hallitus päättikin valita väkivallan strategian.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Bogotan lähiössä Avenida Boyacáa ja Calle 26 houkuttelevat perheitä ja matkustajia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    8.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunari Bogotassa: ”En tiennyt Trumpin uhkauksista mitään”

    Modelia-kaupunginosassa lähellä Bogotan El Dorado -lentokenttää työskentelevä nimettömänä haastattelun antanut nuori matkailualan työläinen sanoo, että ”Jos ei seuraa

    Etujärjestöjen ja ministeriön viestinvaihdosta käy ilmi, että susia koskeva lainmuutos halutaan ulottaa myös karhuihin ja ilveksiin. Kuva Eläinoikeusakatemia
    Uutiset
    7.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Metsästäjäliitto ohjaa ministeriön susipolitiikkaa – Eläinoikeusakatemia ry paljastaa kohtuuttoman vallankäytön

    Aktivistit korostavat, että vastuu kansanmurhan vastustamisesta kuuluu myös paikallisille toimijoille. Kuva Tapio Siirilä
    Kotimaa
    6.12.2025
    Toimitus

    Rovaniemen Ounasvaaralle suunniteltu lomakylähanke nostatti vastarintaa – aktivistit vaativat rakennusluvan perumista

    Tutkimuksen taustalla on huoli siitä, että suomalaiset syövät edelleen huomattavasti enemmän punaista lihaa kuin ravitsemussuositukset ohjeistavat. Kuva Wilfredor CC0 4.0.
    Tutkimus
    5.12.2025
    Toimitus

    Tutkimus: Kolmannes hyväksyisi korkeamman veron lihalle

    Maattomien liikkeen johtaja João Pedro Stedile On välttämätöntä mahdollistaa kansanliikkeiden osallistumista päätöksentekoon ja rahoitusprojektien muotoiluun. Kuva Anselmo Cunha CCO 2.0.
    Ulkomaat
    4.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kansojen BRICS-huippukokous käynnistyi Riossa – kansanliikkeet vaativat oikeudenmukaista maailmanjärjestystä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!