Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Gorki ja Lenin

    Mielipiteet
    18.11.2014 - 12:11
    Aimo Minkkinen

    Kävin loka-marraskuun vaihteessa Nizhni Novgorodissa: kahden tunnin lento Finnairilla Helsingistä. Kone täynnä venäläisiä mennen tullen ja minä ainoa suomalainen – sanktiot.

    Miljoonakaupunki oli neuvostonimeltään Gorki. Kirjailija Maksim Gorkin (Peskov) muistoksi kaupungissa on hänen kotimuseonsa. Torilla seisoo tukevasti Leninin patsas.

    Gorki oli Leninin tavoin Volgan kasvatteja – perivenäläinen. Hän suhtautui Leniniin aluksi poleemisesti. Poliittisten ja ideologisten erimielisyyksien jälkeen Gorki lopulta päätyi Leninin kannattajaksi.

    Leninin kuoleman johdosta kirjoittamassaan henkilökuvassa bolshevikkijohtajasta Gorki toteaa, että Leninin ajatusten kärki kääntyi aina työkansan luokkaetujen suuntaan kuin kompassineula pohjoiseen.

    Gorki muistelee Leninin kauaskantoisia sanoja siitä, kuinka kapitalistit ovat voitonhimossaan ryöstäneet maailmaa, kuluttaneet öljyä, rautaa, puuta ja hiiltä.

    Lenin oli selostanut Gorkille, miten ihmisten myrkyttäminen sovinismin ja nationalismin myrkyllä johtaisi lopulta sotaan. Hän piti idioottimaisimpana rikoksena sitä, että kylläiset pakottavat nälkäiset teurastamaan toisiaan.

    Gorki kirjoitti: ”Venäjällä, maassa, missä kärsimykset julistetaan välttämättömiksi yleisenä ”sielunpelastamiskeinona”, en ole tavannut enkä tunne ketään toista, joka olisi yhtä syvästi ja voimakkaasti kuin Lenin vihannut, inhonnut ja halveksinut ihmisten onnettomuuksia, murheita ja kärsimyksiä.”

    Esitelmässään neuvostokirjailijain kongressissa vuonna 1934 Gorki pani merkille, että venäläinen folklore oli kohottanut Leninin antiikin myyttisen sankarin tasolle, Prometheuksen rinnalle. Tässä oli kallistuttu kirkollisten aatteiden typeryyden pyhittämään muinaiseen raakalaisuuteen. Samaan tapaan – Gorki vertaa – kuin venäläisten uskomukset siitä, että perunanviljely on syntyisin paholaisen ja haureellisen naisen yhtymisestä. ”Kristus ja pyhimykset eivät syöneet perunoita.”

    Leninin julmuudesta on kirjoitettu ja puhuttu paljon. Gorki huomauttaa, että parjaaminen ja valehteleminen ovat poroporvarien laillistama menettelytapa. Maailman porvariston viha Leniniä kohtaan on peittelemätöntä ja inhottavan näkyvää. ”Tuskinpa tämän maailman suurmiesten joukossa on ketään, jota ei olisi yritetty mustata.”

    Lenin totesi Gorkille: ”Sukupolvemme on onnistunut suorittamaan työn, jonka historiallinen merkitys on hämmästyttävän suuri. Olosuhteiden pakosta johtunut elämämme ankaruus tullaan käsittämään ja toteamaan aiheelliseksi. Kaikki tullaan ymmärtämään, kaikki!”.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) Lapin ja Jyväskylän piirit arvostelevat Orpo-Purran hallituksen turvallisuus‑ ja talouslinjaa, joka niiden mukaan lisää ydinaseuhkaa, kasv

    Kuvassa ammattiyhdistysaktiiveja Roma Prideilla. Italiassa suurimman ammattiliiton CGIL n ja teollisuuden etujärjestön Confindustrian harvinainen yhteisrintama. Kuva G.dallorto CCO 2.5 it
    Ulkomaat
    26.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Italiassa ammattiliitto  ja teollisuuden etujärjestö yhteisrintamassa: Euroopan on muututtava, jotta teollisuus ja työpaikat eivät romahda

    Järjestöt arvioivat, että Orpo Purran kehysriihen päätökset heikentävät kansalaisyhteiskunnan ja julkisten palvelujen toimintakykyä. Kuva Lauri Heikkinen Valtioneuvoston kanslia
    Politiikka
    25.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Järjestöt tyrmäävät kehysriihen: Orpo–Purran talouslinja murentaa kansalaisyhteiskunnan ja julkiset palvelut

    Asiantuntijat arvioivat, että DCA sopimus muuttaisi Suomen ydinasepolitiikkaa ja lisäisi sotilaallisia riskejä. Kuva Andrew Greenwood CCO 0.0
    Uutiset
    24.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomen ydinasepolitiikkaa ollaan muuttamassa radikaalisti?

    Vastavalmistuneiden työllistyminen on pysynyt vakaana, vaikka hallitus puhuu työmarkkinakriisistä. Kuva Juulia Kalavainen CCO 2.0
    Kotimaa
    23.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vastavalmistuneiden työllistyminen pysynyt vakaana – rekisteriseuranta paljastaa, ettei työmarkkinoiden kiristyminen näy palkkatyöhön siirtymisessä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!