Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Hallituspiiri pyörii edelleen

    Kotimaa
    27.5.2011 - 10:45
    Marko Korvela
    Toivo Koivisto
    Jyrki Katainen suostuu kommentoimaan Helsingin säätytalolla käynnissä olevia hallitusneuvotteluja vain niukasti. / Toivo Koivisto |

    Suomen eduskunta hyväksyi odotetusti tiistaina Portugali-pankkitukipaketin äänin 137-49. Tyhjää äänesti seitsemän edustajaa – joukossa äänestyslaitteiden kanssa töpeksinyt perussuomalaisten nelikko.

    Suomen takauksen yhteismäärä Portugalin-lainoituksesta on reilu miljardi.

    Tukea vastaan äänestivät hallitusneuvotteluissa oppositioon jättäytynyt perussuomalaiset sekä vasemmistoliitto, joka oli hallitusneuvotteluissa saanut luvan äänestää tässä kysymyksessä vastoin neuvotteluja vetävän kokoomuksen ja Jyrki Kataisen linjaa.

    Katainen on tehnyt selväksi, että jatkossa vasemmistoliitonkin on sitouduttava hallituksen yhteiseen EU-politiikkaan, mikäli puolue mielii hallituksessa istua.

    Valituista kansanedustajista peräti 146 ilmoitti Yleisradion vaalikoneessa ennen eduskuntavaaleja vastustavansa sitä, että Suomi jatkossa tukee taloudellisesti ahdinkoon joutuneita EU-maita. Äänestystulos kertoo, että tästä lupauksesta lipesi melkoinen joukko.

    EU-politiikan hyväksyminen sitoo jatkossa vielä paljon laajemmin hallituksen linjaa lainsäädännössä, talouspolitiikassa ja monissa muissa EU:ssa linjattavissa asioissa.

    Hallitusneuvottelut jatkuvat – salassa

    Kuuden puolueen mammuttihallitusneuvottelut jatkuivat koko viikon lukuun ottamatta tiistaisen Portugali-paketin eduskuntakäsittelyn tuomaa lyhyttä paussia. Neuvottelujen kestosta ei mikään taho halua edelleenkään sanoa yhtään mitään. Näyttää kuitenkin siltä, ettei yksikään puolue jätä leikkiä enää kesken ja että Suomeen on tulossa kuuden puolueen sateenkaarihallitus.

    Kokoomuksen jyräyksestä kertoo se, että Vasemmistoliiton hallitusneuvottelija Markus Mustajärvi marssi torstaina ulos Säätytalosta kesken neuvottelujen. Mustajärven tilalle valittiin neuvotteluja jatkamaan Anna Kontula.

    Alusta asti on neuvottelujen kulussa noudatettu erittäin tiukkaa linjaa: julkisuuteen ei kerrota kuin välttämättömin, vaikka moni on sitä kritisoinut.

    Julkisuudessa on eniten neuvottelukysymyksistä käsitelty EU-asioiden ohella perusturvaa, verotusta sekä kokoomuksen pyrkimyksiä sotilasliitto Natoon.

    Keskeisiä ja kauaskantoisia ratkaisuja on luvassa myös työelämää ja kuntasektoria koskevissa neuvotteluissa.

    Muistetaan, että edellisen hallituksen ohjelmaan työnantajia edustava Elinkeinoelämän keskusliitto sai ujutettua 12 ehdotuksestaan läpi liki kaikki. Työelämän kysymyksissä on EK ollut niskan päällä viime vuosina.

    Ay-liikkeen johdolle sen sijaan tuntuu riittävän se, että hallituksessa istuvat sekä demarit että Vasemmistoliitto ja että jonkinlainen kolmikantaneuvottelukuvio on jatkossa mahdollinen, vaikka sen sisältö olisikin yhä huonompi.

    Toinen keskeinen ongelmakenttä on kuntapolitiikka, josta käydyistä neuvotteluista ei ole kuulunut ainakaan mitään positiivista. Vääntöä käydään lähinnä siitä, paljonko kuntien rahoista leikataan, kuinka pieneksi kuntamäärä karsitaan ja kuinka suuriksi yksiköiksi palveluja niputetaan. Asukkaiden tarpeista ja odotuksista tuskin mikään taho kantaa huolta.

    Nähtäväksi jää, miten hallitusohjelmaan vaikuttavat amerikkalaiselta McKinsey-konsulttiyhtiöltä tilatut suositukset. Vuonna 2007 yhtiö suositteli Vanhasen hallitukselle muun muassa tilaaja-tuottajamallien käyttöönottoa kunnallisissa palveluissa, julkisen terveydenhoidon maksujen korotuksia, työttömyysturvan ehtojen tiukentamista, korkeakoulupaikkojen kohdentamista yritysten tarpeiden mukaan ja yritysten aseman vahvistamista yliopistojen hallinnossa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Terrakottasotilaat saivat kypärät, poliitikot lisää kuria ja kontrollia Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    2.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiina vastaa uuden kehitysvaiheen haasteisiin – henkilöstöpäätöksiä ja korruption vastaista työtä

    Kiinan kommunistisen puolueen 20.

    KansA112717 nettiin
    Politiikka
    2.11.2026
    Jukka Pietiläinen
    Tilaajille

     Vasemmistoliitto hallituksessa 

    Anish Kapoorin Ancestor Serlachiuksessa – punainen vieras toisesta ajasta Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    2.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Punainen vieras toisesta ajasta

    pexels pedro mulondo 311813434 14899420
    Teoria
    30.10.2026
    Jari Karttunen

    Marxilaisuus on goottilaista ja kapitalismi on kauhutarina

    Suomen Länsi Sahara verkosto demo5 29.10.2026 kuva Jukka Piha
    Uutiset
    29.10.2026
    Jukka Piha

    Solidaarisuusjärjestöt syyttävät Yhdysvaltoja Länsi-Saharan itsemääräämisoikeuden heikentämisestä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!