Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Hallituspuolueet rohmuavat lapsiltakin rahat puoluetukeen

    Kotimaa
    26.2.2010 - 10:13
    Tiedonantaja
    Marko Korvela
    DSL järjestää yhteistyökumppaneiden kanssa muun muassa yhteiskunnallisen vaikuttamisen kursseja. / Marko Korvela |

    Hallitus on asettanut työryhmän valmistelemaan ehdotus lapsi- ja nuorisojärjestöjen, sivistys- ja opintokeskusten, arkistojen ja ns. think thankien avustusten yhdistämistä puoluetukeen ja niiden jakamisesta eduskunnan voimasuhteiden mukaan. Työryhmä selvittää myös puoluetuen laajentamista kuntatasolle, jossa tuki jaettaisiin niin ikään eduskuntavaalien tulosten perusteella. Samalla on tarkoitus korottaa puoluetuen määrärahoja ja sitoa ne indeksiin.

    Valtioneuvoston kanslian helmikuussa asettamalle työryhmälle on annettu aikaa ehdotusten tekemiseen vain toukokuun loppuun asti. Työryhmän puheenjohtajana on ylijohtaja Vesa Jatkola valtiontalouden tarkastusvirastosta. Työryhmä kuulee asiantuntijoina eduskunnassa edustettuna olevien puolueiden puoluesihteereitä.

    Puoluesihteerit koplaamassa

    Vähin äänin käynnistetty hanke on Tiedonantajan saamien tietojen mukaan lähtöisin keskustan, kokoomuksen ja vihreiden puoluesihteereiden junttaporukasta.

    Keskustan Jorma Korhonen, kokoomuksen Taru Tujunen ja vihreiden Panu Laturi ovat valmiita koplaamaan jopa lasten toimintaan ja vapaaseen sivistystyöhön tarkoitetut valtionavustukset puoluetukeen, jotta porvarihallitus pääsee jakamaan nämäkin rahat eduskunnan voimasuhteiden eikä vapaan kansalaistoiminnan periaatteiden mukaan.

    Eduskuntapuolueille jaettavaa puoluetukea paisuttamalla puoluesihteerit aikovat ilmeisesti paikata sitä aukkoa, jonka vaalirahoitusskandaalit uhkaavat muuten aiheuttaa niiden tukirahoitukseen.

    Mihin unohtui kansalaisyhteiskunta?

    Demokraattisen Sivistysliiton opintokeskuksen opintojohtaja Leo Partanen ihmettelee sitä, että yhtäältä hallitus teettää kansalaisyhteiskunnan vahvistamisesta puhuvia demokratiaohjelmia, mutta on toisaalta viemässä samaan aikaan kansalaisyhteiskunnan edellytyksiä.

    – Sivistys- ja opintokeskusten avustusten jakaminen eduskunnan voimasuhteiden pohjalta johtaisi vapaan sivistystyön alasajoon. Se rajaisi vapaan sivistystyön vain eduskuntapuolueiden tahdosta riippuvaksi. Eihän tässä ole mitään järkeä, Partanen toteaa.

    – Jos ahneus menee myös valtionosuuksien puolelle, voidaan heittää romukoppaan kaikki se työ, jota on tehty vapaan sivistystyön juuri uudistetun lain ja kehittämisohjelman toteuttamiseksi.

    Opintokeskusten yhteisjärjestössä hallituksen aikeista ollaan tyrmistyneitä. Se ei ole saanut pienintäkään tukea asianosaisilta, kukaan ei halua tulla puolueiden käsikassaraksi, kertoo Partanen. Opintokeskukset ry onkin ottanut kantaa hanketta vastaan ja toivoo myös sivistysjärjestöjen jäsenyhteisöjen vaikuttavan sen torjumiseksi.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Huoltovarmuuskeskuksen (HVK) tuore selvitys toimialojen kyberkypsyydestä piirtää kuvan Suomesta, jossa teknologinen murros kiihtyy, mutta yritysten kyberturvallisuuden kehitys e

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!