Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Hallitustunnustelua ja harhautusta

    Pääkirjoitukset
    20.5.2011 - 11:03
    Erkki Susi
    EPP
    Kokoomuksen Jyrki Katainen johdatti jopa kuusi puoluetta hallitusneuvotteluihin. / EPP |

    Neuvottelut ja kähmintä uuden hallituksen muodostamiseksi ovat käynnissä. Nyt näyttää selvältä, että ollaan sitoutumassa kuuden puolueen hallitukseen, jossa ovat mukana kokoomus, SDP, vihreät, vasemmistoliitto, RKP ja kristillisdemokraatit. Mutta ennen kuin hallitus on kasattu, tarvitaan tietty määrä teatteria ja ajan kuluttamista sekä mahdollisesti jänniä mutkia.

    Uusin käänne on vasemmistoliiton vetäminen mukaan hallitusneuvotteluihin. SDP:n ja vasemmistoliiton johtajat perustelevat tätä sillä, että hallitusratkaisussa pitää näkyä ”selvä suunnanmuutos hallituspolitiikassa”. Näin uskotellaan, että kokoomuksen Jyrki Kataisen ja porvarienemmistöisen hallituksen johdolla voidaan saada aikaan politiikan suunnanmuutos. Ei kuulosta uskottavalta – eikä rehelliseltä.

    Hallitusneuvottelujen lähtökohdiksi esitettyjen leikkauslistojen valmistelun sekä EU:n kriisipakettien ja yksityistämisohjelmien pohjalta ei saada vasemmistolle eikä varsinkaan sen kannattajakunnalle hyväksyttävää ohjelmaa. Sitä ei saatu aiemmassakaan hallitusyhteistyössä kokoomuksen kanssa. Kyllä kansa muistaa. Jäljet pelottavat.

    Hallitusta puuhatessa on harrastettu paljon tietoista asioiden sotkemista. Kun Katainen on lupaillut perusturvan parantamista, vasemmistopuolueiden johtajat tarttuneet siihen alibina porvarienemmistöiseen hallitukseen pyrkimisessä ja jättäneet kysymättä, kuinka laajasti ja kuinka paljon porvarikumppanit ovat valmiita perusturvaa parantamaan.

    Vasemmistoliiton puheenjohtaja Paavo Arhinmäki on ollut tyytyväinen siihen, että vasemmistoliitto on otettu mukaan hallitusneuvotteluihin, vaikka hän on selvästi sanonut Kataiselle, ettei puolue hyväksy Portugali-tukipakettia, vaikka istuisi hallituksessa.

    Outoa kyllä, Arhinmäeltä on jäänyt huomaamatta, että kyse ei ole vain Portugali-tukipaketista, vaan suuresta vallankaappauksesta, jolla Portugalille pakotettu leikkaus-, lahtaus- ja yksityistämisohjelma voidaan syöttää mille tahansa EU- ja euromaalle ja jolla valtaa ja jäsenmaiden budjetti- ynnä muihin asioihin puuttumisoikeutta keskitetään entistä enemmän EU:n komissiolle. Tästä kaikesta porvarienemmistöiseen hallitukseen osallistuvat vasemmistopuolueet ovat vastuussa riippumatta siitä, saako vasemmistoliitto äänestää eitä tai tyhjää Portugali-tukipaketille.

    Näin sivusta SDP:n ja vasemmistoliiton hallitukseen menovalmisteluja seuratessa ihmetyttää myös se, etteivät puolueet kuuntele ja kokoa omaan vaatimuslistaansa kansalaisten ja joukkoliikkeiden tavoitteita, vaan toimivat, niin kuin reformistiset puolueet aina, irrallaan joukoista. Se ei lupaa hyvää vasemmiston hallitustyöskentelylle porvarienemmistöisessä hallituksessa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Vanha on nyt myyty, mutta Ylioppilasteatterin kohtalo on vielä epäselvää Kuva Jampe CCO 3.0
    Kulttuuri
    13.11.2025
    Toimitus

    Pitääkö opiskelijoiden vallata uudelleen Vanha ylioppilastalo?

    Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan edustajisto on päättänyt myydä kaikki Helsingin keskustassa olevat kiinteistönsä työeläkevakuutusyhtiö KEVAlle.

    Adoptioiden historia Suomessa on ollut pitkälti tutkimatta, mikä on jättänyt maan kansainvälisen adoptiotutkimuksen marginaaliin. Kuva ASPA
    Tutkimus
    13.11.2025
    Toimitus

    Lapsen etu adoptiossa heijastaa yhteiskunnan valtarakenteita

    Päättäjiin vedotaan Vanhan ylioppilastalon säilyttämiseksi alkuperäisessä tarkoituksessaan ylioppilaskunnan omistuksessa. Kuva Erik Cooper CCO 2.0
    Kulttuuri
    12.11.2025
    Toimitus

    Yli 300 kulttuurin ja yliopistojen toimijaa vetoaa: ”Ainakin Vanha ylioppilastalo säilytettävä HYY:n omistuksessa”

    Samuli Hiilesniemi pitää tuomioistuimen linjausta merkittävänä kuva Patrik Lindström
    Uutiset
    12.11.2025
    Toimitus

    Orpo-Purran hallitus paineessa: EU vahvisti työehtosopimusvelvoitteen

    Talousvaikeudet uhkaavat Vanhan ylioppilastalon omistusta. Kuva Ranerana CCO4.0
    Kulttuuri
    11.11.2025
    Toimitus

    Vetoomus Vanhan ylioppilastalon puolesta: kulttuurihistoriallinen rakennus uhattuna HYY:n talouskriisissä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!