Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Haloo hallitus! Toteutuuko Suomessa perustuslain takaama toimeentuloturva?

    Arkiston arkiston artikkeli
    20.11.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 43/20.11.2009

    Eilen torstaina kokoontui puolilta päivin eduskuntatalon eteen toista sataa ihmistä osoittamaan mieltään riittävän perusturvan ja huolenpidon puolesta. Mielenosoituksen koollekutsujana toimi Tapaturma- ja sairausinvalidien liitto.

    Liiton mukaan tempausta oli suunniteltu jo tovin aikaa. Talouden tila ja kunnissa käynnissä oleva leikkauslinja suorastaan pakotti liiton tuomaan esiin yhteiskunnan vähäosaisten – vammaisten, pitkäaikaissairaiden, eläkeläisten, työttömien ja muiden pienituloisten – omaa ääntä.

    Suomen perustuslaki takaa kaikille oikeuden välttämättömään toimeentuloon ja huolenpitoon. Toteutuuko lain kirjan onkin sitten kokonaan toinen kysymys.

    Vallalla toivottomuus

    Pienituloiset eivät kestä uutta lamaa, toteaa Tarja Västilä Tapaturma- ja sairausinvalidien liitosta. Hän on aidosti huolissaan erityisesti vanhusten ja vammaisten toimeentulosta.

    – Jatkuvasti on tekeillä lakimuutoksia, jolla puretaan hyvinvointivaltion lainsäädäntöä. Lait ovat ympäripyöreitä, ja tulkintavastuuta siirretään muualle. Se luo epätasa-arvoa ja vie kaikkein köyhimmiltä vaikuttamisen mahdollisuuksia, muistuttaa Västilä.

    Hän on ihmisten kanssa keskustellessaan huomannut, miten vallalla on toivottomuus. Omia vaikutusmahdollisuuksia epäillään vahvasti. Eihän sille mitään mahda, on yleinen mieliala liian monen kohdalla.

    Tarja Västilän mielestä tilanne on monella tavalla päinvastainen: koko vasemmisto on oppositiossa ja yhteisen kamppailun mahdollisuuksia löytyy – niiden tarpeesta puhumattakaan. Västilä onkin erityisen harmissaan monella paikkakunnalla tehtyjen valtuustosopimusten vuoksi. Esimerkiksi Vantaalla, Tampereella ja Helsingissä vasemmistosta joko demarit, vasemmistoliitto tai pahimmassa tapauksessa molemmat ovat mukana tekemässä erilaisia budjettisopimuksia ja vähäosaisten näkökulmasta huonoa politiikkaa. Se ei voi olla kostautumatta tulevaisuudessa.

    Köyhillä vähän ystäviä

    Porvarihallituksen ministerit ilmoittivat jo etukäteen, etteivät he aio tulla tervehtimään mielenosoitusta eduskuntatalon ulkopuolelle. Tarja Västilän mielestä tämä kertoo korkeimpien päättäjien kasvavasta ylimielisyydestä. Vähäosaisia ei tarvitse ottaa huomioon.

    Opposition kansanedustajia portailla sentään vilahteli. Toisaalta seuraaviin eduskuntavaaleihin on vielä aikaa. Kenenkään ei vielä tarvitse kerätä irtopisteitä poseeraamalla köyhien ystävänä. Varmaa on, että keväällä 2011 löytyy jälleen joka puolueesta vähäosaisten ymmärtäjiä jonoksi asti.

    MARKO KORVELA


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Hallituksen kehysriihen päätös (22.4.2026) leikata sosiaali- ja terveysjärjestöjen STEA-avustuksia 50 miljoonalla eurolla on aiheuttanut laajaa huolta järjestökentässä.

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!